Підготувала
вчитель початкових класів
Коваленко Н.М
МЕТА : дати дітям поняття «авторських» ( літературних ) казок, вчити їх
аналізувати зміст твору, давати характеристику героям, розвивати
техніку читання дітей, виховувати вміння працювати в колективі та
самостійно
ОБЛАДНАННЯ : книга І.Франка «Лисичка і Журавель», ілюстрації
Лисички, Журавля, грамзапис казки « Лисичка і Журавель»,
картки з прислів`ями, план уроку.
Тема: Літературні казки про тварин. І. Франко «Лисичка і Журавель»
Хід уроку
1.Орг. момент: ( 3 хвилини ).
Продзвенів уже дзвінок – починаємо урок .
У нас на уроці багато гостей – вчителів. Поверніться до них , привітайте і до мене голівки повертайте. Добрий день, хлоп`я та!
Добрий день, дівчата !
Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а потім його сила і мужність – хлопчики.
Тема сьогоднішнього уроку читання : Яке частування , таке і дякування.
А працювати ми будемо за таким планом:
1. Вправа «Очікування»
2. Мовна розминка.
3. Перевірка домашнього завдання.
4. Знайомство з авторськими ( літературними) казками.
5. В гостях у Лисички та Журавля.
6. Підсумок уроку: гра «Сніжний ком»
7. Домашнє завдання.
- Я дуже рада працювати вами. Хоча на вулиці і зима ,але мене будуть зігрівати на
уроці ваші теплі усмішки і гарячі добрі серця. В кожного із вас на парті лежить сердечко. Погляньте на нього – і воно вам підкаже , що ви «очікуєте» від сьогоднішнього уроку. На протязі всього уроку ми будемо складати серце нашого класу. Слід починати із слів «Я очікую».( Діти виходять до дошки і приліплюють свої серця).Подивиться , які гарні серця будуть працювати з нами на уроці .
А я очікую, що ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти, гарно читати і давати відповіді на запитання.
2. Актуалізація знань і умінь. ( 7 хвилин )
а ) Чистомовка: Ой, мине вже зима - МА-МА-МА.
Повіває вітерець - ЕЦЬ-ЕЦЬ-ЕЦЬ.
Тане останній сніжок-ОК-ОК-ОК.
Веселіше синичка співа -ВА-ВА-ВА.
Діти раді весні –НІ-НІ-НІ.
б ) Перевірка домашнього завдання:
Яке домашнє завдання готували?
- Читали оповідання А.Коцюбинського «Артист».
Хто головні герої оповідання? ( Максим і бабуся ) Знайдіть і прочитайте спонукальні речення. Хто їх говорить ? ( Бабуся ) . в ) Читання оповідання за особами .
У ролі автора : - Кордик Анастасія
У ролі бабусі - Єсіна Маргарита
У ролі Максима - Пєтухов Данило
- Молодці! Приліпіть свої серця до серця класу за свої відповіді , а оцінку ви
отримуєте в кінці уроку.
Які висновки ви можете зробити з цієї історії?
Максим був ледачий , він не допомагав бабусі .
Фіз. хвилинка: «Сніжинка»10 хвилин .
- Добре! Ой, ловіть сніжинку. Опускайте її разом з рукою , подуйте легенько на неї, підкиньте іще раз,притягніть її до себе, подуйте сильніше , щоб вона долетіла до нашого серця. Ох, вона розтанула від вашого теплого серця класу.
3. Нова тема. ( 12 хвилин )
( Звучить мелодія « В гостях у казки» )
Ідіть завжди до школи
Веселі , не сумні ,
Шукайте дива , радості.
У казочці моїй …
А з чим асоціірується слово казка?
- Так! До нас у клас завітала казка.(На дошці надпис –КАЗКА -)
Коли можна почути казку ? Хто нам її розказував ?
(Дитинство, бабуся , школа , чарівність , доброта , народна)
Любі діти ! А чи знаєте ви казки ?
От зараз і перевіримо :
1 . Сидів він на віконечку ,
Як маленьке сонечко .
Від діда з бабусею утік ,
Побіг у ліс і раптом зник . ( Колобок )
2 . Знесла яєчко золоте ,
Зраділи дуже дід і баба .
Ви , діти , знаєте її -
Та це ж ( Курочка Ряба ).
3 . Із якої казки я ,
Бичок – третячок ?
Із соломи дід зробив ,
Бік смолою засмолив . ( Солом `яний бичок )
- Молодці ,діти ! Я бачу ви знаєте ці казочки .А звідки вони взялися ?
- Ми не знаємо автора .
У цих казках не має одного автора .Адже йшли вони до нас із давніх – давен, переказувалися від одного покоління до іншого .І тому вони мають одну назву –
народні . (прикріпляють назву на дошку )
- А сьогодні ми з вами почнемо знайомство з казками , в яких автор відомий . Ці казки називаються літературними або авторськими .( Прикріпляю назву на дошку )
- Давайте повторимо і запам .` ятаємо ці назви )
Казка, з якою ми познайомимось, заховалася ось в цих словах :
( На дошці , там де тема уроку , надпис : сичЛика та раЖувель )
- Прочитайте ці слова : Лисичка і Журавель .
( Вивішуються малюнки лисички , журавля )
Казку «Лисиця і Журавель» написав відомий український письменник Іван Франко.
Ось його портрет (Портрет І . Франка)
Послухайте і подивіться цю казку. ( Грамзапис казки )—Настільний театр.
Хто головні герої цієї казки ?—Лисиця і Журавель. Так, ця казка про тварин .
Які дії відбуваються в цієї казці ? ( Лисиця ходила до Журавля у гості ,а Журавель до неї ) .
4. Словникова робота : пояснювання слів , читання хором, «ланцюжком» У тексті зустрічаються важкі слова , які ми прочитаємо разом : (обратна сторона дошки)
Вгощу Гостину Зазирати Погордувати
Навстоячки Розгнівалася Запросини Випорожнити
5 . Читання казки «ланцюжком» ( 3 хвилини ) Читаючи казку , подумайте , на скільки частин можна поділити її . Про що говориться у першій частині , у другій .
- Подумайте: якби у вас була чарівна паличка , як би ви допомогли порозумітися казковим героям ?
(Відповіді дітей )
6 .Вибіркове читання .( 5 хвилин )
- Прочитайте у казці місця , де Лисичка і Журавель запрошують одне одного до себе
на гостину .
- Прочитайте ,яке було частування у Лисички .
- Прочитайте , як пригощав Журавель . Прочитайте головну думку цієї казки ?
Фіз .хвилинка 20 хвилини .
7 . Театралізація казки «Лисичка і Журавель » ( 5 хвилин )
а ) З ` ясування значення слова «театр»
- А чи доводилося вам бувати у театрі ?
- Театр - це установа , що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів,
а також приміщення , де відбуваються вистави .
б ) Читання казки за особами .
( звучать фанфари ) Ми - у театрі. Ми не раз з вами ходили на театралізовані вистави . Давайте повторимо правила поведінки у театрі . Веди себе тихо , не кричи ,не кидай сміття , не заважай товаришу дивитися виставу . І тому зараз пропоную чарівну казку , де ви зустрінетесь з нашими акторами .
Дійство –починається . ( Читання казки за особами ) Автор - вчитель Журавель Шевченко Максим
Лисичка Єдукова Аліна
Так якою була Лисиця ? А Журавель ? --- Виберіть , які слова підходять до їх характеристик . ( УЛЕСЛИВА ,ДОВГОНОСИЙ , ХИТРА ,ПУХНАСТА ,СІРИЙ ,РУДА ,НЕЩИРА , ДОБРИЙ ,ВИНАХІДЛИВА ,ДОВІРЛИВИЙ ,ЩИРИЙ ,ВВІЧЛИВИЙ ).
в) Чистомовка :
Ця-ця-ця-жила собі лисиця .
Лем –лем –лем –зустрілася з журавлем .
Ни –ни –ни –запросила на гостини .
Ла-ла-ла-каші наварила .
Ила-ила-ила-по тарілці розмастила .
Ав-ав-ав-журавель дзьобом стукав .
Ївсь-ївсь-ївсь-кашки не наївсь .
Му-му-му-пішов додому .
Щу –щу-щу-наварив борщу .
Чик-чик-чик-насипав у глечик .
Ку-ку-ку-покликав лиску .
Зив-зив-зив-носик до глечика не влазив .
Ась-ась-ась-лиска розсердилась.
4 .Підсумок уроку .( 3 хвилини )
а ) Слово вчителя.
Отже , наш урок добіг до кінця. Що ж нового на ньому ви дізналися ?
Що казки бувають літературні або авторські .
Йшов собі якось Журавель.
І зустрів Лисицю,
Стали друзями вони ,
Все , як і годиться .
Та нечемною була
Лисичка – сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка .
Та мораль там непроста
І для всіх дається .
Як же казочка про них ,
Любі , друзі , зветься ?
-«Лисичка і Журавель»
- А хто її написав ? - Іван Франко –український письменник .
- Чи справжніми друзями вони були ? - Ні .
Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми .Про дружбу складено башто пісень , віршів , прислів`їв . Якщо народ скаже , як зав ` яже .
б ) Робота з прислів,ями .
Роз`єднайте слова і прочитайте прислів,я:
НЕТОЙДРУГ , ХТОМЕДОММАЖЕ , АТОЙ , ХТО ПРАВДУ КАЖЕ .
ЯКЕЧАСТУВАННЯ , ТАКЕЙДЯКУВАННЯ .
Яке прислів,я може бути заголовком до нашої казки ?
- Правильно . І тема нашого уроку така , як це прислів, я.
І на кінець нашого уроку пограємо у гру «Так чи ні ?»
-Казка вчить нас бути гостинними ? –ТАК .
- Ми повинні бути такими , як Лисичка ?- НІ.
- Казка засуджує порядність ? - НІ .
- У кожного повинні бути друзі ?—ТАК .
- З друзями потрібно бути доброзичливими, чуйними ?—ТАК .
в ) Оцінювання учнів - (2 хвилини )
Ось і уроку кінець!
Щиро дякую вам , друзі !
Хто працював - молодець.
За роботу - по заслузі
На протязі всього уроку ви добре працювали .За відповіді на уроці ви отримали такі оцінки:
За акторські здібності ---------------------------------------------------------------------
За домашнє завдання-----------------------------------------------------------------------
За виразне читання ------------------------------------------------------------------------
останні одержали бали для наступного уроку
А ось , яке стало велике , гаряче , тепле серце нашого класу .Воно розтопить зло , ворожнечу , сварку між учнями нашого класу та нашої школи.
5 .Домашнє завдання
- Вдома придумайте своє закінчення до казки , щоб герої були гостинними .
- Намалювати ілюстрацію до казки
( Звучить мелодія « В гостях у казці » .
Ось ми в класі. Покажіть , чи сподобався вам урок ?
(У дітей малюнки з зображенням обличчя «усмішка - сум»)
1