Урок української мови - 3-й клас
Тема уроку. Історичне чергування [ei]//[ Ø] в корені споріднених слів та формах слова.
Мета уроку. Конкретизувати спосіб перевірки орфограм слабких позицій за допомогою історичного чергування. Формувати вміння користуватися відкритим способом на практиці; формувати дію контролю та оцінки. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; навички каліграфічного письма.
Обладнання: «Експериментальний зошит №1 з української мови» Перепелициної О. А., Старагіної І. П., Сосницької Н. П.,; завдання для роботи в парах, групах; таблиця алгоритм
Тип уроку: постановка і розв'язання навчального завдання.
Урок української мови - 3-й клас
Тема уроку. Історичне чергування [e]//[ Ø] в корені споріднених слів та формах слова.
Мета уроку. Конкретизувати спосіб перевірки орфограм слабких позицій за допомогою історичного чергування. Формувати вміння користуватися відкритим способом на практиці; формувати дію контролю та оцінки. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; навички каліграфічного письма.
Обладнання: «Експериментальний зошит №1 з української мови» Перепелициної О. А., Старагіної І. П., Сосницької Н. П.,; завдання для роботи в парах, групах; таблиця алгоритм
Тип уроку: постановка і розв’язання навчального завдання.
Хід уроку
І. Організація класу.
На дошці написаний девіз уроку:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися , а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
Учитель. Прочитайте наш девіз,потисніть одне одному руку і приготуйтеся до активної співпраці.
ІІ. Формування контрольно-оціночних дій.
- Що було задано додому?
Діти. Записати, перевіряючи орфограми.
- Що треба було зробити?
Діти. Виписати виділені слова. Змінити або дібрати споріднене слово.
Визначити корінь і показати, які історичні чергування відбулися в корені.
- В яких словах трапились орфограми слабких позицій?
Діти. В словах с_стрі, д_вись, пол_вала, ст_бельця є орфограми слабких позицій.
- Назвіть слово з орфограммою і слово, за допомогою якого перевірили орфограму та спосіб перевірки, яким ви скористались.
Діти. С_стри – сестри ( за сильною позицією)
Д_вись – дивиться ( за сильною позицією)
Пол_вали – полив ( за сильною позицією)
Ст_бельця – стебла ( за сильною позицією
- Ми знаємо три способи перевірки орфограм слабких позицій, але користувалися лише одним – за сильною позицією.
- Які ще два способи перевірки орфограми слабких позицій ми знаємо?
Діти. За допомогою історичного чергування; за допомогою словника.
- Ще треба було виписати виділені слова.
Діти. Гаманці – гаманець [ е ] // [ о ]
Олівці – олівець [ е ] // [ о ]
Стебельця – стебло [ е ] // [ о ]
- Яке історичне чергування відбулося в коренях цих слів?
Діти. В корені слова відбулося історичне чергування [ е ] // [ о ].
ІІІ. Формування контрольно-оціночних дій.
- З домашнім завданням ви впорались. Знаєте способи перевірки, вмієте ними користуватися. Я думаю, не буде проблем із наступним завданням.
-Послухайте загадку.
- Відгадайте. Що це?
Рукавом махнув – дерева нагнув.
Діти. Вітер.
- Тепер запишіть, будь ласка, під диктовку. ( Один учень біля дошки.)
- Скільки орфограм нам трапилось у загадці?
Діти. Одна орфограма.
- В якому слові?
Діти. В слові дерево.
- Як перевірили?
Діти. Перевірили словом дерево.
- Яким способом скористалися?
Діти. Перевірили за сильною позицією.
- Скільки орфограм трапилось під час запису відгадки?
Діти. Одна орфограма.
- Чи вдалося перевірити?
Діти. Ні. Нам не вдалося перевірити це слово.
- Якщо так, то якою буквою позначили? Як перевірили? Підходить хоч один з відомих способів? Сьогодні словників немає. Давайте перевіримо без словника потім, якщо не знайдемо способу подивимось у словник.
ІV. Конкретизація способу перевірки орфограми слабких позицій за допомогою історичних чергувань.
- Поки що запишемо це слово з пропуском.
Віт_р
- Давайте поступово рухатись за алгоритмом.
Діти. Визначаємо в якій частині слова орфограма.
Діти.Щоб визначити корінь добираємо споріднені слова.
Віт_р - вітряний
- Яке чергування ви помітили в корені?
- Давайте запишемо.
[e]//[ Ø]
- Яке чергування з [ о ] ви вже знаєте?
Діти. [ е ] // [ о ]
Подивимось на таблицю.
- [e] може бути представником яких звуків у слабкій позиції? ( [е] , [и] ) , а ми знаємо чергування [ е ] // [ о ].
- Отже, ми можемо припустити, що в чергуванні [e]//[ Ø] , [e]є представником звуку [ е ] в слабкій позиції.
- Якщо він представник звуку [ е ], то якою літерою його позначаємо?
Діти. На письмі будемо позначати буквою ( е )
Вітер
- Який висновок ми можемо зробити? ( на дошці)
Якщо [e]//[ Ø]
е
V. Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Час вставати –
Будемо відпочивати.
Три1 Чотири! Посідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів нахилились.
Сім! Вісім! Час настав
Повертатися до справ.
VІ. Уточнення алгоритму.
- Давайте перевіримо, чи правильними були наші міркування
( підручник стор.37)
- Що ми з вами зробили?
- Яким способом змогли перевірити орфограму в слові вітер?
- За сильною позицією? (ні)
- За допомогою історичного чергування? Якого саме? [и] // [о]
- Є таке чергування в нашому алгоритмі?
- Давайте запишемо його.
VІІ. Формування контрольно-оціночних дій при роботі з відомим способом.
- А тепер перевіримо, чи зможемо ми користуватися нашими відкритими знаннями при перевірці орфограми слабкої позиції.
Вправа № 63, сторінка 37.
- Чи значення всіх слів вам зрозумілі?
- Оцініть свою роботу.
- Підніміть руку, кому важко було виконувати цю роботу?
- Кому легко?
Робота в групах по чотири учні.
- Повторимо правила роботи в групі.
Правила роботи в групі.
1. Перед початком роботи розподілити обов’язки в групі.
2. Уважно читати завдання-інструкцію.
3. Говорити почергово, не перебиваючи один одного.
4. Дотримуватися відведеного часу.
5. Дотримуватися правила піднятої руки.
6. Працювати так, щою не заважати іншим.
7. Форми презентації вибирає ведучий групи.
- Розподіліть обов’язки в групі
На аркушах написани слова.
Хлоп_ць -
Тан_ць –
Дят_л –
Шерш_нь –
Перевірка групової роботи. (Вивішуємо на дошку результати роботи)
- Оцініть легко чи важко було вам працювати в групі?
VІІІ. Підсумок уроку
ІХ. Домашне завдання.
Виконати завдання вправи 63.