Урок української мови у 2 класі. Розвиток зв’язного мовлення.
Тема. У гостях у Ввічливих слів.
Мета:
Очікувані результати:
Обладнання: сигнальні картки, ІКТ, ілюстративні матеріали, індивідуальні картки.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу (Слайд)
Привітання
Усміхнімось сонечку: «Здраствуй, золотаве!»
Усміхнімось один одному, погляньмо ласкаво.
Хай сьогодні в кожне серце наш урок додасть тепла,
А гостям ми усміхнімось, побажаємо добра.
Учні.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас!
І запрошуєм ласкаво
У гості в другий клас.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішній урок ми візьмемо…(старанність, увагу, охайність, спостережливість, працьовитість, доброзичливість, товариськість, гарний настрій).
2. Ознайомлення з гаслом уроку.
- А працювати ми будемо під гаслом уроку (Слайд)
Думати і міркувати,
Творчо працювати!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Ас – ас – ас – в нас чудовий клас!
Зі – зі – зі – усі ми друзі.
Ем – ем – ем – нікого не підведем!
Ім – ім – ім – нам весело усім!
Учні йдуть щоранку в школу.
Дзвонить дзвоник: «Дзень – дзелень»
Учні вчителя стрічають
І говорять…..(добрий день)
Допоміг тобі товариш –
Поспіши з подякою.
Не забудь йому сказати
Гарне слово….(дякую)
Коля наш образив Таню.
Чути схлипування, плач.
Що сказати треба Колі?
Люба Танечко, …. (пробач).
3. Вправа «Передбачення».
- Скажіть будь ласка, які це слова?
- Чи здогадались ви, про що йтиметься на нашому уроці?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Вправа «Очікування».
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Продовжить фразу: «Цей урок навчить мене…»
- Тож рухаймо в гості до слів Ввічливості.
2. Каліграфічна хвилинка.
Щоб слова і букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба починати
Повторення правила письма
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу,
Ручку я ось так тримаю,
Друзів я не підведу
Сяду прямо, не зігнусь
За роботу я візьмусь.
Запишіть прислів’я: Добре слово до серця доходить.
- Як ви його розумієте?
Фізкультхвилинка (Слайд)
3. Вправа «Відгадай слово».
Перший звук у ньому такий, як у слові чарівник,
другий - як перший голосний у слові село,
третій – це приголосний у слові мама,
і якщо додасте третій склад слова чарівність,
то й отримаєте його.
4. Вправа «Мозковий штурм».
5. Гра «Живі звуки».
- Складання схеми слова чемність.
6. Гра «Словник чемної дитини».
Вчитель читає вірша, учні вставляють слова і записують їх в зошиті.
Розтопить серце всякого
сердечне слово ….(дякую).
Розтанути треба навіть глибі
від теплого слова …(спасибі).
Зазеленіє навіть старий пер,
коли почує …(добрий день).
Щоб зустрітися знову в годину призначену,
Кажу щиро завжди я всім… (до побачення).
7. Робота в групах.
1 група – сюжетний малюнок.
2 група – робота над прислів’ями.
Від теплого слова і лід розмерзає.
Гостре словечко коле сердечко.
Слово - не горобець вилетить - не піймаєш.
3 група – інсценізація першої частини оповідання Василя Сухомлинського «Скажи людині: "Доброго дня!"».
Лісовою стежинкою ідуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко вистукує дятел та струмочок дзюркотить у лісовій гущавині.
Аж тут син побачив, що назустріч їм іде бабуся.
— Тату, куди бабуся йде? — питає син.
— Зустрічати або проводжати, — каже батько й усміхається. — Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти й скажеш: "Доброго дня, бабусю!"
— Навіщо ж казати ці слова? — дивується син. — Ми ж її не знаємо.
— А ось зустрінемось, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш, навіщо.
8. Технологія «Так – ні – не знаю» («Світлофор»)
- Хто вважає, що потрібно сказати «Доброго дня!» підніміть сигнальну зелену картку, Хто вважає, що не потрібно казати ці слова – червону картку. Хто не знає, як потрібно діяти – жовту. (Діти висловлюють свої думки)
- Я поважаю думку кожного учня. А тепер прочитаємо, як закінчив своє оповідання В.О. Сухомлинський
9. Робота над другою частиною оповідання В. Сухомлинського. Читання оповідання учнями.
Ось і бабуся.
— Доброго дня, бабусю! — каже син.
— Доброго дня, — каже батько.
— Доброго вам здоров'я, — відповідає бабуся І усміхається.
І хлопчик побачив: усе довкола змінилось. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттям дерев пробіг легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки — раніше їх і не чути було.
На душі в хлопчика стало легко.
— Чому це воно так? — питається син.
— Бо ми побажали людині доброго дня.
10. Бесіда за оповіданням.
- Що сказав хлопчик бабусі?
- Що відповіла бабуся?
- Як змінилось все навколо?
- Чи потрібно говорити «Доброго дня»?
- Для чого це потрібно?
11. Гра «Приємні слова».
Якщо я вимовляю приємні слова – всі встають, а якщо ні – присідають.
12. Письмова творча робота.
- На дошці записані слова: будь ласка, вибачте, спасибі, пробачте, дякую.
Завдання: скласти речення із поданих слів усно. (Учні говорять свої речення – більш вдале записуємо. 1 учень – на дошці, інші – в зошитах).
13. Робота в парах. Складання діалогів.
«У магазині».
— Доброго ранку!
— Доброго ранку!
— Дайте, будь ласка, хліба.
— Будь ласка, візьміть.
— Дякую. А булочки у вас свіжі?
— Так. Скільки вам дати?
— Дві, будьте ласкаві.
— Ось, прошу.
— Дякую. До побачення.
— До побачення.
«На почті»
— Здрастуйте.
— Доброго дня!
— Скажіть, будь ласка, чи є у вас листівки?
— Так, є. Хочете подивитися?
— Дозвольте, я подивлюсь.
— Будь ласка, ось вони.
— Я хочу купити дві листівки.
— З вас чотири гривні.
— Прошу.
— Дякую. До побачення.
V. Рефлексія діяльності.
Вправа «Мікрофон».
VІ. Підсумок уроку.