1
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 3 КЛАСІ
Правопис слів із префіксами роз-, без-
Мета: формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники; ознайомити з правилами вимовляння і правопису, переносу слів із префіксами роз-, без-; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати любов до природи.
Обладнання: ребус, індивідуальні картки.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
-ВАШІ ОЧІКУВАННЯ ВІД УРОКУ?
ІІ. Основна частина
1. Актуалізація опорних знань
1) Перевірка домашнього завдання
Відповіді:
1. Закінчення – це змінна частина слова.
2. Закінчення у слові «повітря» - я.
3. Частина слова без закінчення називається основою.
4. Основа у слові «зимують» - зимуват.
5. Корінь – це спільна частина споріднених слів.
6. Щоб визначити закінчення, треба змінити слово. Закінчення стоїть у кінці слова.
7. Потрібно дібрати спільнокореневі слова.
8. Частина основи, що стоїть перед коренем називається префіксом.
2) Каліграфічна хвилинка
-Розгадайте ребус
|
|
|
|
и |
й |
|
|
|
5=Н |
|
|
(Безхмарний)
Без хм ма рн ни ий безхмарний
3) Завдання за вибором.
2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Гра «Найрозумніший»
-Скільки букв у слові безхмарний? (10);
-Назвіть букви у слові безхмарний.;
-Назвіть звуки у слові безхмарний. (10);
-Скільки голосних звуків у слові безхмарний? (3);
-Скільки складів у слові безхмарний? (3);
-Назвіть наголошений звук безхмарний у слові.
-Скільки приголосних звуків у слові безхмарний? (7);
-Назвіть приголосні звуки у слові безхмарний.;
-Назвіть тверді приголосні звуки у слові безхмарний;
-Назвіть м’які приголосні звуки у слові безхмарний;
-Назвіть закінчення у слові безхмарний. (ий)
-Назвіть основу в слові безхмарний. (безхмарн);
-Назвіть корінь у слові безхмарний. (хмар);
-Назвіть префікс у слові безхмарний. (без).
-Назвіть суфікс у слові безхмарний. (н)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
3. Повідомлення теми та мети уроку
- Протягом усього уроку ми будемо працювати над темою «Правопис слів із префіксами роз-, без-».
4. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником (с. 86-87)
Виконання вправи 6. Мовне дослідження.
- Прочитайте слова. Доберіть До кожного з них споріднені, визначте корені та префіксами.
роздум безводдя
розповідь безлюддя
розпалити бездушний
розкидати безкрилий
-Зробіть висновок про правопис префіксів роз-, без-
-Зверніть увагу на префікси роз- і без- в усіх словах.
-Яка буква пишеться в кінці цих префіксів?
-Зробіть висновок і звірте його з правилом.
• Робота над правилом (с. 86).
-Прочитайте правило самостійно.
-Розкажіть одне одному правило про правопис префіксів роз-, без-.
-Розкажіть ілюстрацію.
-Шукаємо слова із префіксами роз-, без- у зимовій природі! Хто більше?
(безшумно, бездоріжжя, безхмарно, беззвучно, розгорнути)
• Виконання вправи 7
-Прочитайте текс. Доберіть влучний заголовок.
-Поясніть: цей текс – розповідь чи опис?
-Випишіть з тексту слова з префіксами. Позначте їх.
-Розкажіть, якою ви уявляєте зиму з цього тексту.
2) Використання технології «Сторітеллінг»
–Уявіть, що ви – журналіст, і вам потрібно розповісти про зиму людині, яка її ніколи не бачила.
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА
4) Продовження роботи з підручником
• Виконання вправи 8.
-Утворіть і запишіть слова за допомогою префіксів роз-, без-.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності
1. Робота в зошитах
2. Гра «Префікс»
-Розгадайте кросворд, добираючи до поданих слів антоніми
Заплести Загадувати З’єднувати
РОЗ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
Вправа 9 (с. 87)
2. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
- Що ви навчилися сьогодні на уроці?
-Яке завдання вам принесло найбільшу радість?
-Чи справдилися ваші очікування від уроку?