Урок 18. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
Мета: розширити знання учнів про члени речення; формувати поняття про однорідні члени речення; розвивати вміння визначати однорідні члени речення та складати речення з ними; розвивати увагу, мовлення учнів; виховувати охайність та культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 62 (2), с. 33)
Індивідуальне опитування
— Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.
— Розставте слова, які починаються складом що-, у певному порядку.
— Запишіть їх у зошити.
Щодня, щогодини, щотижня, щохвилини, щосекунди, щомісяця.
3. Робота з деформованим текстом
— Прочитайте.
— Запишіть речення в такому порядку, щоб утворився текст.
Потім зерно зібрали, змололи, тісто замісили — хліб спекли. (4)
І лежить хліб — золотий, теплий, пахучий, руками роботящими подарований. (5)
Принесли хліб і на стіл поклали. (1)
Робочі руки зерно в ріллю посіяли. (3)
— Установіть зв’язок слів у реченні, що відповідає схемі.
— Ви вже знаєте, що в реченні є головні і другорядні члени речення. Всі вони важливі, бо кожен із них виконує свою роботу. Всі члени речення пов’язані між собою.
— Виявляється, у реченнях можуть бути однорідні члени.
— Замисліться над змістом слова «однорідні».
— Як ви уявляєте однорідні члени речення? Вони близькі чи далекі за своєю роботою в реченні?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, які члени речення називаються однорідними; будемо вчитися визначати їх на письмі та вимовляти з правильною інтонацією.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею
2. Первинне закріплення. Вправа 63 (с. 33–34)
— Прочитайте речення.
— Визначте головні члени речення.
— Назвіть ті члени, що повторюються.
— На яке питання вони відповідають?
— З яким словом у реченні зв’язані?
— Яким членом речення вони є?
— З якою інтонацією читаються?
— Зверніть увагу на те, як позначається перелічування на письмі.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 34)
4. Списування речень за зразком. Вправа 63 (3)
Перевірка виконаної роботи.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Вибіркове списування. Вправа 64 (с. 34)
Читання тексту учнями
— Про кого ви дізналися з тексту?
— Що використовувала художниця у своєму малярстві?
— Як ви розумієте значення цих слів?
Підказочка. Зверніться за допомогою до словничка на с. 35 підручника.
— З якою метою вона це робила?
— Якою нагородою була відзначена творчість майстрині?
— Про що йдеться у другому завданні вправи?
Виконання учнями завдання за зразком, уміщеним на с. 35 підручника
2. Гра «Хто швидше?»
— Складіть і запишіть речення за моделлю.
1 варіант. Хто?, хто?, хто?, хто? що роблять? де?
2 варіант. Хто? що роблять?, що роблять?, що роблять? де?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що називають однорідними членами речення?
— Які члени речення можуть бути однорідними?
— Як вимовляють однорідні члени речення?
— Як на письмі передається перелічувальна інтонація?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 65, с. 35.
Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку»
© ТОВ «Видавнича група Основа», 2016
Джерела:
1. Володарська М. О., Мазурок Г. П., Пілаєва О. М. Українська мова. 4 клас. І семестр (за підручником М. С. Вашуленка, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко). — Х. : Вид. група «Основа», 2015. — 158, [2] с. — (Серія «Початкова школа. Мій конспект»). — ISBN 978-617-00-2484-8.