Урок української мови у 6 класі "Написання складних прикметників разом і через дефіс (практично)"

Про матеріал

Урок української мови у 6 класі "Написання складних прикметників разом і через дефіс (практично)" спрямований на формування вмінь правильно писати складні прикметники і пояснювати їх написання, користуючись правилом. Цікава форма уроку-розклад-занять - дасть змогу учням "побувати" на психології, історії, географії, фізкультурі, математиці, літературі, малюванні.

Перегляд файлу

КОНСПЕКТ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (6 КЛАС)

Тема: Написання складних прикметників разом і через дефіс (практично)

Мета: формувати вміння правильно писати складні прикметники і пояснювати їх написання, користуючись правилом; розвивати вміння конструювати, досліджувати, узагальнювати й синтезувати, сприяти формуванню в учнів навичок мислення високого рівня; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Форма уроку: урок-розклад занять.

Міжпредметні зв’язки: література, історія, математика, психологія, образотворче мистецтво, географія.

Обладнання: підручники, презентація, карта України,  роздатковий дидактичний матеріал: таблиці, перфокарти.

Хід уроку:

І.Оргмомент

 

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

 В країну прекрасну, в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Інтелектуальна розминка

  1. Що таке прикметник?
  2. Які морфологічні ознаки прикметника ви знаєте?
  3. Яка синтаксична роль прикметника?
  4. Яку орфограму ми вивчили на минулому уроці?
  5. Які прикметники пишуться через дефіс?
  6. Які прикметники пишуться разом?

Перевірка домашньої вправи 406 (викликані учні читають по реченню, називають прикметник, пояснюють орфограму) http://cs631624.vk.me/v631624446/1723f/fLxe6C6oG3o.jpg

ІІІ. Мотивація. Повідомлення теми і мети уроку

Слово вчителя

У нас сьогодні урок буде проходити у формі розкладу занять.

Так ми сьогодні побуваємо на уроках:

1 урок – психологія

2 урок – історія

3 урок – географія

4 урок – фізкультура

5 урок – математика

6  урок – література

7 урок – малювання

  1 урок – психологія

 

 Вправа  «Живописний настрій». Схарактеризуйте свій настрій за допомогою кольорової палітри. Обирайте для характеристики відтінки кольорів. Поясніть саме чому такий колір чи його відтінок ви обрали?

Відповіді учнів

 

Слово вчителя з елементами бесіди

 

Чому ми обирали відтінки кольорів для характеристики свого настрою? (Тому що це прикметники, які пишуться через дефіс, а на сьогоднішньому уроці ми продовжуватимемо вивчати орфограму написання складних прикметників через дефіс або разом).

Спробуйте сформулювати мету уроку.

Яке свято ми сьогодні відзначаємо? (Міжнародний день рідної мови).

Тому, діти, ми сьогодні наш урок буде присвячений цьому святу, щоб ми знали, любили і плекали рідне слово.

ІV. Виконання впав

Слово вчителя

У кожного на парті є таблиці з правилами, яких не дає підручник. Тому під час виконання вправ ми будемо ними користуватися.

ПРАВОПИС СКЛАДНИХ ПРИКМЕТНИКІВ

Складні прикметники пишуться разом

Правила

Приклади

утворені від складних іменників, що 
пишуться разом

лісостеповий, фотомеханічний, працелюбний

уворені від сполучення іменника та 
узгодженого з ним прикметника

народногосподарський, східнослов’янський

утворені від сполучення числівника з 
іменником

семиразовий, тридцятирічний, 
п’ятиповерховий (але 125-річний)

утворені від сполучення дієслова з 
іменником

деревообробний, машинобудівний

утворені від сполучення прислівника з 
прикметником чи дієприкметником

низькокалорійний, вільнонайманий

складні терміни

видовженотупоконічний, вузькодіалектний, 
геологорозвідувальний, глухонімий

утворені з двох неоднорідних прикметників 
(які виражають відокремлення родової 
ознаки до видової)

поперечношліфувальний (поперечний 
шліфувальний верстат)


 

Складні прикметники пишуться через дефіс

Правила

Приклади

утворені від складних іменників, 
які пишуться через дефіс

віце-президентський, дизель-моторний 
(але москворіцький)

основи яких називають поняття, 
не підпорядковані одне одному

навчально-виховний, матеріально-технічний, 
а також узвичаєні: аграрно-сировинний, 
всесвітньо-історичний та ін. 
(але всесвітньо відомий)

означають різні кольори чи відтінки кольорів; 
якість з додатковим відтінком

жовто-блакитний, сніжно-білий, 
кисло-солодкий (але синьогарячий, 
жовтогарячий, червоногарячий, білосніжний)

перша частина (основа) закінчується на 
-ико (-іко)

історико-культурний, механіко-математичний

перша частина військово-, воєнно-

військово-морський, воєнно-стратегічний 
(але військовозобов’язаний, 
військовополонений)

перша частина не має прикметникового 
суфікса, але за змістом однорідна 
з другою частиною й приєднується 
за допомогою сполучного звука о, е

м’ясо-молочний, крохмале-патоковий 
(але головоногі, грудочеревна)

якщо повторюються ті самі або споріднені 
слова для підсилення значення

давній-прадавній, білий-білий

назви проміжних сторін світу

південно-східний, північно-західний

утворенні поєднанням двох прикметників з 
протилежним значенням

окислювально-відновлювальний, 
опукло-вгнутий, 
постачальницько-збутовий

2 урок-історія

Слово вчителя

На уроці історії ми дізнаємося про походження Міжнародного дня рідної мови.

Вправа «Історична розминка»

Прочитати текст. Що ви дізналися про День рідної мови? Поясніть написання складних прикметників.

 

21 лютого відзначається всесвітньо/відомий Міжнародний день рідної мови. Це відносно молоде свято, до календарів усього світу воно ввійшло тільки в 1999 році.

Історія свята, на жаль, має дуже трагічне начало. Тобто, святкуємо ми цей день з присмаком гірко­ти. 21 лютого 1952 року в Бангладеші (південно/азійській державі) влада жорстоко придушила багато/людну демонстрацію протесту проти уря­дової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

Мова - духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших воле/любних серцях. Змалечку виховуючи в собі справжню людину, кожен із нас повинен передусім створити в своїй душі світлицю, в якій зберігається найцінніший історико/культурний скарб – мова.

 

3  урок – географія

Слово вчителя

На уроці географії ми пригадаємо матеріал І семестру про діалектні слова.

Повідомлення учениці «Діалекти української мови»

Діалектні слова – це слова, які вживають лише люди, які проживають у певній місцевості.

Діалект, або наріччя — група говірок, пов’язаних між собою рядом спільних явищ, невідомих іншим говіркам.

Українська загальнонародна мова має три такі наріччя:

1) північне (поліське)

2) південно-західне;

3) південно-східне.

північне — охоплює північ Сумської і Київської областей, Чернігівську, Житомирську, Рівненську і Волинську області;

південно-східне — охоплює більшу частину Київської, Одеської та Сумської областей, Полтавську, Черкаську, Харківську, Луганську, Донецьку, Дніпропетровську, Запорізьку, Кіровоградську, Миколаївську і Херсонську області;

південно-західне — охоплює частину Київської та Одеської областей, Вінницьку, Хмельницьку, Чернівецьку, Закарпатську, Львівську, Івано-Франківську і Тернопільську області.

Найбільше таких діалектизмів є серед іменників, рідше — серед дієслів, прикметників, прислівників, службових частин мови. Наведемо приклади прикметників:

а) північних говорах: живець (джерело), веселуха (райдуга), ляскавиця (грім), мигунка (блискавка), хупавий (гарний);

 

б) у південно-східних говорах: жалива (кропива), курай (перекотиполе), перетика (перелісок), скот (худоба), бокасувати (ходити боком), випасатися (тинятися), желіпати (кричати), но (але) і т. ін.;

 

в) у південно-західних говорах: крумплі (картопля), ярець (ячмінь), хопта

 (бур'ян), вивірка (білка), когут (півень), цмок (райдуга), стрий (дядько по батькові), вуйко (дядько по матері), нанашко (хрещений батько), банітувати (лаяти), пантрувати (стежити).

 

 Вправа «Словотворча географія». Від поданих слів утворити складні прикметники

(Південний і захід) , (північний і схід) діалекти; (південь і Волинь), (Галичина і Буковина), (Волинь і Поділля) (Покуття і Буковина) говірки.

 

Індивідуальне завдання для учнів з низьким рівнем навченості

Перфокарта  «Глобус»

http://cs631624.vk.me/v631624446/17248/dMT3OWoDiyM.jpg

4 урок – фізкультура

Фізкультхвилинка

Високі дерева буйний вітер хитає,

низенькі кущі до землі нахиляє.

То сонечко встало – усіх звеселило,

обійми для нас свої щиро відкрило.

http://cs631624.vk.me/v631624446/17251/EdKJmgfoV_0.jpg

5 урок-математика

Вправа з ключем «Математична загадка»

Слово вчителя

Якщо ви правильно розподілите слова, то прочитаєте по перших буквах відповідь на питання: Без якої святині зникає народ?

Рожево/жовтий, історико/краєзнавчий, м’ясо/заготівельний, овоче/сховищний, державно/правовий, важко/хворий, автомобіле/будування, навчально/виховний, аграрно/сировинний.

Через дефіс                                  Разом

Рожево-жовтий                    м’ясозаготівельний

Історико-краєзнавчий         овочесховищний

Державно-правивий           важкохворий

Навчально-виховниий         автомобілебудувальний

Аграрно-сировинний

 

Вправа «Кодовий прикметник» (усно)

Підняти цифри, які відповідають правилу написання прикметника, що вказують на правопис: 1-разом, 2-через дефіс (в учнів на партах лежать номерки).

Гірко-кислий, вісімнадцятиградусний, яскраво-червоний, червоногрудий, білосніжний, ясночолий, сизокрилий, зелено-сірий, історико-філологічний жовтогарячий, п’ятиповерховий, темно-синій, науково-технічний, морально-побутовий.

6 урок-література

Слово вчителя

Краса рідної мови яскраво відображається у творах відомих українських письменників. Т.Шевченка, Л. Українки, І. Франка, В. Сосюри, П.Тичини та багатьох інших. Наш земляк П.Глазовий написав чудову гумореску «Кухлик» про рідну мову. Послухайте її у виконанні вашого однокласника. І скажіть, яка головна думка твору.

http://cs631624.vk.me/v631624446/1725a/gYcWoFVXJnQ.jpg

Поетична хвилинка

Декламування гуморески «Кухлик» П.Глазового Непокритим Єгором.

КУХЛИК

Дід приїхав із села, ходить по столиці. 
Має гроші — не мина жодної крамниці. 
Попросив він: 
— Покажіть кухлик той, що з краю. — 
Продавщиця: 
— Что? Чево? Я нє понімаю. 
— Кухлик, люба, покажіть, той, що збоку смужка. 
— Да какой же кухлік здєсь, єслі ето кружка. — 
Дід у руки кухлик взяв і нахмурив брови: 
— На Вкраїні живете й не знаєте мови. — 
Продавщиця теж була гостра та бідова. 
— У мєня єсть свой язик, ні к чему мнє мова. — 
І сказав їй мудрий дід: 
— Цим пишатися не слід, 
Бо якраз така біда в моєї корови: 
Має, бідна, язика і не знає мови.

Відповіді учнів.

Творча робота «Я- ритор».

Складіть усне висловлювання-пояснення висловів відомих людей про мову.

Мова росте елементарно, разом з душею народу. І. Франко

Мова - втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Максим Рильський

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. Олесь Гончар 

 

V. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.

7 урок – малювання

Вправа «Кольорова мова». Придумати епітети до слова мова

   Для чого виконували це завдання?

 - Послухайте, будь ласка, які епітети до слова мова дібрала Юлія Косинська.

Декламування поезії Харманюком Олександром.

Рідна мова

Велична, щедра і прекрасна мова,       

Прозора й чиста, як гірська вода,-       

Це України мова барвінкова,-

Така багата й вічно молода.

Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить в серце й душу з ранніх літ

Це мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.

- Чи досягли мети уроку?

VІ. Домашнє завдання

Повторити правила ст.176,  впр.405;

Написати міні-твір на тему «Я люблю свою рідну мову», використовуючи слова на вивчену орфограму*

 

 

 

 

docx
Додано
25 липня 2018
Переглядів
3844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку