Урок української мови у 7 класі
Тема уроку: Безособові дієслова
Мета: дати учням поняття про безособові дієслова, пояснити їх будову, значення, синтаксичну роль; формувати вміння розпізнавати особові дієслова й правильно вживати їх у власному мовленні;
розвивати мовлення, мислення;
виховувати любов до прекрасного, природи.
Обладнання: підручник «Українська мова 7 клас». О.П. Глазова, мультимедійна презентація, ілюстративний матеріал.
Внутрішньопредметні зв’язки: українська література
Лексикологія: засвоєння нових слів.
Культура мовлення і стилістика: доречне використання мовних засобів у художніх текстах і в мовленні.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування нової компетенції).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя.
(За теоретичним матеріалом підручника на с.103 або за допомогою презентації)
У таких реченнях назва особи або вказівка на неї служить підметом, а особова форма дієслова — присудком. Наприклад: Учень пише твір. Наближається весна.
2. Постановка проблемного запитання:
3. Спостереження за навчальним матеріалом
1. Грім гримить — хліб буде родить.
2. Пахне м’ята вечорово…
3. Усю ніч гриміло й блискало.
4. Пахне сіном з чумацького возу.
Висновок:
У 3-4 реченнях дієслова виражають дію без вказівки на її виконавця. Це безособові дієслова: гриміло, блискало, пахне (неможливо поставити питання хто виконує дію?). У реченнях, у яких вжито такі дієслова, не може бути підмета.
Пояснення вчителя (за допомогою малюнків або презентації)
Безособові дієслова означають:
1) явища природи (розвидняється, підмерзає);
2) стихійні явища (замело, занесло, вигоріло);
3) фізичний і психічний стан людини (трусить, пече, хочеться, не віриться, не спиться);
5) уявлення про долю людини ( не щастить, таланить).
Безособові дієслова не змінюються за особами, числами й родами. Вони можуть мати форми теперішнього і майбутнього часу, що нагадують форми третьої особи однини (вечоріє, гримить), а в минулому — форму однини середнього роду (посутеніло, не спалось).
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота.
1. Перебудувати речення так, щоб у кожному було безособове дієслово. З'ясувати синтаксичну роль безособових дієслів.(на матеріалі презентації або з підручника впр.204)
2. Складіть і запишіть три-чотири речення за картиною використовуючи у кожному безособові дієслова, що означають явища природи, стихійні явища.
3. Скласти діалог між лікарем і хворим, використовуючи безособові дієслова, що означають фізичний і психічний стан людини.
4.Проаналізуйте поезію, поясніть вживання безособових дієслів, з'ясуйте їх синтаксичну роль
Надворі світало;
Пропало, пройшло, пролетіло,
Минулося, щезло, спливло.
Лишень головешками тліло.
Лишень попелищем цвіло.
Обвіялось, сном одіснилось,
Одмарилось, ген набулось,
Вкотилось і ген одкотилось,
Солоним риданням зайшлось.
І. Драч.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ
1. Дайте відповідь на проблемне питання з якого ми розпочали урок:
2. Подумати і дати відповіді на запитання:
1. Які дієслова називаються безособовими?
2. Чи може при безособових дієсловах стояти підмет?
3. Що виражають безособові дієслова?
4. Як можуть утворюватися безособові дієслова від особових?
5. Чи змінюються безособові дієслова за особами або родами?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ