Урок у восьмому класі на тему : «Види обставин .Зимові свята на Україні»
Мета : систематизувати й узагальнити знання учнів про обставину
як другорядний член речення ;формувати вміння визначати види обставин за значенням ;удосконалювати навички правильно використовувати різні види обставин як в усному , так і в писемному мовленні ;виховувати любов до рідного краю ,його мови ,традицій
Очікувані результати
Учні повинні знати :
визначення обставини , види обставин за значенням , чим вони ви-
ражаються ,цикл зимових свят на Україні
Учні повинні вміти :
знаходити обставини у тексті , визначати їх вид ,будувати речення
з обставинами різних видів ,висловлювати власні думки
Тип уроку : формування знань ,умінь і навичок учнів
Обладнання : підручник ,таблиця «Другорядні члени речення.
Обставина» ,картка « Види обставин» ,ілюстрації про зиму ,картка
« Цикл зимових свят на Україні»,аудіозаписи колядок
Міжпредметні зв’язки:музика ,фольклор, образотворче мистецтво
Хід уроку
Слово вчителя.
Виплакала осінь свої останні дні й увійшла в зимовий сон. Прийшла улюблена пора дітей і дорослих – білосніжна зима.
-Чи любите ви зиму? Чому?
-Якими святами багата зима?
(Чи всі свята ви згадали ? Зверніться до картки «Цикл зимових свят на Україні»)
Споконвіку зимові свята супроводжували численні традиції , звичаї ,обряди ,вірування.
Про зимові свята на Україні ми будемо говорити при вивченні видів обставин ,адже такою є тема нашого уроку .Прошу її записати
(Учні записують тему уроку, вчитель зачитує мету і очікувані результати)
3. Опрацювання навчального матеріалу
Слово вчителя.
У нашій роботі ми пройдемо декілька етапів .Отож ,перший етап
1.Теоретичний
Пригадаймо те, що вам відомо про обставину.
а)бесіда :
- Що таке обставина ?
- Чим найчастіше виражається ?
б)робота біля дошки
Зверніть увагу на дошку.Перед вами строфа про зиму.
Знайдіть у ній обставини. На які питання вони відповідають?
Ще вчора кленові акорди
Тремтіли ледь-ледь край доріг,
А нині сміливо і гордо
Ступає зима на поріг.
Вчора-коли?часу,ледь-ледь-як?способу дії,край –де?місця,сміливо і гордо-як?способу дії,на поріг –куди?місця.нині –коли,часу
Шукаємо питання в таблиці і визначаємо до якого виду вони
відносяться.
Підручник (с.119)
2.Другий етап нашого уроку «Від теорії до практики»
Найчастіше обставини виражаються прислівниками .Згадаємо їх написання і напишемо словниковий диктант на тему : «Правопис прислівників .Велика буква у власних назвах»
а)Словниковий диктант
(Один учень працює біля дошки ,потім проводиться взаємооціню-
ванння)
Тихо-тихо ,назустріч ,де-не-де ,додому ,Син Божий ,Новий рік ,
Різдво ,під час ,спершу , свято ,по-українськи, взимку, будь-де,
Пресвята Богородиця ,хтозна –де , щоденно ,надвоє ,сьогодні,
кутя , рано-вранці, Святий вечір ,вертеп .
б) Робота в групах
На Андрія – 13 грудня дівчата ворожили.
Ми поворожимо з вами також ,але не на судженого ,а на речення .
Кожна група отримає речення ,у якому має визначити головні члени речення,обставину ,запитання ,її вид.
-Звичаї об’єднують людей в один народ, в одну націю.(яким способом? спосіб дії)
- Ще більше потемніло.(наскільки? міри і ступеня)
-Хто влітку час гайнує, той взимку голодує(коли? часу)
-Пречисті зорі сяють в небі (де? місця)
-Від хвилювання пастушок не міг говорити( від чого? з якої причини?причини)
-Заради світлого майбутнього долаймо труднощі.(з якою
метою? для чого? мети)
-Не посіявши ,не пожнеш(за якої умови? умови)
-Люди співають,незважаючи на труднощі.(незважаючи на що?допустові)
3. Третій етап нашого уроку має назву «Від практики до вмінь»
а) Моделювання
Доберіть обставини зазначених видів до речення :
Бережімо звичаї та традиції свого народу (спосіб дії)
-11- (часу)
-11- (мети)
-11- (допусту)
4.Четвертий етап нашого уроку «Від умінь до творчості»
Виконайте одне із завдань на вибір :
а)Напишіть твір-мініатюру на тему : «Зимові свята на Україні» ;
б)Складіть власний вірш або строфу про зиму .Використайте обставини.
Визначте вид обставин .
5.П’ ятий етап нашого уроку «Від творчості до пісні»
-Які пісні співають під час свят?
-Чи знаєте ви колядки? Які?
-А щедрівки?
Прослухайте колядку , знайдіть у ній обставини ,запишіть їх і визначте вид.
4.Рефлексійно –оцінювальний етап
-Чи досягли цілей уроку ?
-Який вид роботи найбільше сподобався ?Чому?
А на завершення нашого уроку напишіть привітання своїм рідним і близьким з Новим роком і Різдвом Христовим.
-Що ви їм побажаєте?
5.Домашнє завдання (варіанти ):
-складіть діалог на тему: «Зимові канікули»;
-складіть 8 речень ,використовуючи обставини різних видів;
-виконайте вправу №169.
Люди співають,незважаючи на труднощі
Не посіявши ,не пожнеш
Звичаї об’єднують людей в один народ, в одну націю
Ще більше потемніло
Пречисті зорі сяють в небі
Від хвилювання пастушок не міг говорити
Заради світлого майбутнього долаймо труднощі
Хто влітку час гайнує, той взимку голодує
Мигаль Мирослава Михайлівна,
Червоноградський «СШ-колегіум»№3