Урок української мови "Урок мовленнєвого розвитку. Складання записки, адресованої батькам (друзям). Слова ввічливості."

Про матеріал
Тема. Урок мовленнєвого розвитку. Складання записки, адресованої батькам (друзям). Слова ввічливості. Мета: розширити уявлення учнів про культуру мовлення і спілкування; вчити володіти словами ввічливості; розвивати навички етичних норм поведінки під час спілкування; сприяти розвитку пам’яті, активізації словника; виховувати увагу до мовленнєвого слова, повагу до людей і самих себе. Обладнання. Картки, записи на дошці, відео фізкультхвилинки.
Перегляд файлу

Дата                             Урок                                 Урк.мова                         2 кл.

Тема. Урок мовленнєвого розвитку. Складання записки, адресованої батькам (друзям).

           Слова ввічливості.

Мета: розширити уявлення учнів про культуру мовлення і спілкування; вчити володіти

           словами ввічливості; розвивати навички етичних норм поведінки під час

           спілкування; сприяти розвитку пам’яті, активізації словника; виховувати увагу

           до мовленнєвого слова, повагу до людей і самих себе.

Обладнання. Картки, записи на дошці, відео фізкультхвилинки.

Перебіг  уроку

I. Організаційний момент

Нам урок уже давно час розпочинати.

Будем знову мовлення наше розвивати.

II. Актуалізація опорних знань

1. Хвилинка каліграфії

Чч Чч Чч ча ар ів чарівна

У нашій рідній мові чарівні є слова.

Слова ці всім відомі, бо сила в них жива.

— Про які слова йдеться у вірші? Які слова ввічливості ви знаєте?

— Слова рідній, чарівні поділіть на склади для переносу.

2. Гра «Мікрофон»

— Для чого людям потрібна мова?

— Які мови є спорідненими до української мови?

— Як потрібно ставитися до своєї мови?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати, що таке культура усного і писемного мовлення. Поміркуємо над тим, чи кожна людина може оволодіти культурою мовлення і високою культурою спілкування.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

Послухайте тексти. Визначте, який з текстів лист, який - записка, а який - оголошення.

1)                                                        Школа чародійства і чарівництва «ХОГВАРТС»

                                                           Директор: Альбус Дамблдор

                                                           (Кавалер ордена Мерліна І ступеня,

                                                           Президент Міжнародної конфедерації магів)

                                          Дорогий містер Поттер!

            Ми раді проінформувати Вас, що Вам надане місце в Школі чародійства і чарівництва «Хогвартс». Будь ласка, ознайомтесь із доданим до цього листа списком необхідних книг і предметів.

            Заняття починаються 1 вересня. Чекаємо Вашу сову не пізніше 31 липня.

                                                 Щиро Ваша,  Мінерва МакГонагалл, заступник директора

2) 10 листопада 2002 року у приміщенні Зеленого театру відбудеться прослухування співаків для хору «Пізнайко».  При собі мати рекомендаційні листи.

3) Сашко, зустрінемось на перерві на нашому місці. Я намалював для тебе коня.    Петрик

- Прочитайте вголос записку.

 (Записка складається зі звертання, повідомлення або прохан­ня, підпису автора записки).

1. Вступна бесіда

— Поміркуйте і скажіть, яку людину називають культурною?

— Чим відрізняється культурна людина від некультурної?

— Що потрібно для того, щоб стати культурним?

2. Пояснення вчителя

— Культурна людина — це освічена, начитана, грамотна, добре вихована людина, яка з повагою ставиться до інших людей, завжди готова прийти на допомогу.

Культура мовлення — це правильність, точність, виразність мовлення.

Пам’ятайте: слова — це ніби одяг для ваших думок. Щоб гарно говорити, треба знати мову, якою спілкуєшся. Краще говорить і пише той, хто багато читає і вміє слухати уважно.

4. Бесіда за таблицею

Мовлення

Усне                                                             Писемне

передача думок в усній формі;                    усе написане або надруковане;

 

використовує:

міміку і жести, різну силу голосу,                                     літери, розділові знаки;

питальну або окличну інтонацію;                   

має бути:

правильним, точним, зрозумілим                        правильним, грамотним, охайним

— Що ми розуміємо під усним мовленням? Які вимоги до усного мовлення ви знаєте?

— Який ще вид мовлення вам відомий? Що таке писемне мовлення?

— Якими є вимоги до писемного мовлення?

— Чи обов’язково потрібен співбесідник під час використання писемного мовлення?

— Чому виникло письмо? (Писемне мовлення виникло у зв’язку з потребою людини передавати інформацію на відстань або зберегти її для майбутніх поколінь. Писемне мовлення допомагає нам дізнаватися багато цікавого про наше минуле. Писемне мовлення необмежене в часі.)

6. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Завдання. Прочитайте, розставте розділові знаки. Підкресліть звертання.

Спитай себе, дитино, хто ти є. Що ти нам, весно, принесла?

Зимонько-снігуронько, наша білогрудонько,  не верти хвостом... (Л. Глібов)

Небо, небонько, мерщій посилай до нас дощі!

Рідна земле! Волошковий стане! Як же не любити нам тебе?!  (Д. Білоус)

Стежка в поле лине й нас туди веде.Ти, моя стежинко, не губись ніде.

Стежечко, стежино, рідне стеженя.Скільки тут ступало босих ноженят?  (М. Томенко)

...Здорова будь, зима у білій шубі!

Ти нам також і дорога, і люба, як і весна, як літо, і як осінь. (М. Познанська)

4. Робота в групах.

-Перебудуйте речення так, щоб підмети стали звертаннями.

Картка 1.

Оксанка поливає квіти.

Миколка допомагає Петрикові розв'язати задачу.

Люди зберегли любов до свого краю. .

Картка 2.

Матуся веде нас у світ широкий своїм мудрим голосом.

Роман обкопує яблуньку в садку.

Ластівка несе весну на крилах.

Картка 3.

Зоя годує курочок просом.

Білий метелик сів на червону квітку.

Діти напилися чистої джерельної води.

Картка 4.

Світлана любить свого зайчика.

Зайчики допомогли посадити солов'ятко у гніздо.

Півник пісню співає, день новий вітає.

Картка 5.

Півень розчісує свого барвистого хвоста гребінцем.

Діти прийшли у ліс на прогулянку.

Федько подарував Фросині синю фіалку.

Картка 6.

Бджілка збирає солодкий нектар.

Соловейко співав свою пісню усю ніч.

Василь допомагає сестричці одягнутися.

2. Аналіз роботи в групах.

            Заслуховування перебудованих речень. Учні кожної групи чи­тають перебудовані речення, називають звертання, пояснюють, як звертання виділяється на письмі.

— Яким видом мовлення ви користувалися?

— Чи подобається вам власна каліграфія письма? Оцініть свою роботу.

— Отже, що означає володіти культурою писемного мовлення? (Означає правильно, чітко, каліграфічно і без помилок писати. Охайний і розбірливий почерк — вияв поваги до того, хто читатиме написане тобою.)

— Оцініть роботу однокласника. Дайте йому поради щодо оформлення роботи, якщо це потрібно.

3. Аналіз мовленнєвих ситуацій

Коли говориш — дивись у вічі співрозмовника.

Юрко з Тарасом розмовляв,

Крутився на всі боки, неначе він сорока;

До неба очі заводив, в канаву зазирнув...

А Тарас терпів, терпів: «Ти до кого говорив?»

Висновок

Коли до когось слово мовиш — дивися в очі тому, з ким говориш.

Хочеш щоб тебе почули — не кричи. Говори спокійно, чітко...

Юля з Танею зі школи йдуть по скверику поволі.

«Ой, дивись,— горлає Юля,—

Листя клена шелестять і, як літачки, летять!»

«Ой-ой-ой,— верещить, заливається,— горобці у пилюці купаються!»

Чути Юлю аж ген, за майданом, може, Таня чує погано?

Висновок

Ну, звичайно, то дівчинці Юлі просто бракує мовної культури: спокійно треба говорити,

Не горлати, не шипіти..Слова вимовляй правильно.

«Я у театрі був учора мені сподобалась ігра»,—

Так повідомив друзям Коля...Від сміху шибки задзвеніли в школі.

Висновок

Навчити Колю говорить давно пора: не можна так калічити слова.

Слова вживай за призначенням.Стрілись якось Рома й Вова,

«Я був на стадіоні вчора. Кльово!Ми класно у футбола намотались...»

Висновок

Де слів таких вони набрались?Хороші наші, Рома й Вова, хіба це, друзі, гарна мова?

Рідну мову треба знати, слова любити й поважати.

Говорити треба чемно, щоб слухати тебе було приємно.

4. Спілкуймося красно! — Яких правил слід дотримувати, щоб наше мовлення було чітким?

Складіть усні записки зі звертаннями. Пам'ятайте про слова ввічливості.

Завдання 3. Запишіть різні варіанти звертання до мами, тата, бабусі, дідуся, брата, сестри.

Завдання 4. Складіть самостійно записку-прохання татові або мамі. Запишіть.

5. Самостійна робота учнів.

VI. Підсумок уроку

— Що ви розумієте під культурою мовлення? (Це правильність, точність, виразність мовлення.)

— Хто краще говорить і пише? (Хто любить читати і вміє уважно слухати.)

— Як потрібно поводитися під час розмови?— Чи використовуєте ви у мовленні чарівні слова?

Гра «Семафор увічливості»

На столі лежать сигнальні картки червоного та зеленого кольору. Учитель зачитує репліки, а учні мають визначити, де правильно поводяться діти, а де — ні. Якщо правильно — показати зелену картку, неправильно — червону.

— Дайте мені хлібину — звертається хлопчик у магазині до продавця. (Червона)

— Вибачте, будь ласка, я штовхнула вас не навмисне,— каже дівчинка в автобусі. (Зелена)

— Покличте до телефону Марину. (Червона)

— Я трохи порвала цю книжку, підклейте її самі,— сказала дівчинка бібліотекарці. (Червона)

-   Які види записок ви вчилися писати?

-   З чого складається записка?-  Для чого потрібна записка?-  Кому можна писати записки?

-  Які сучасні технічні засоби допомагають нам надсилати записки з повідомленням чи проханням?

docx
Додано
30 березня 2019
Переглядів
4344
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку