Урок української мови в 1 класі
Тема: Письмо елементів та малої і великої літери «ге».
Мета: вчити учнів писати малу, велику літеру «ге»; розвивати дрібну моторику кисті руки ,розвивати навички грамотного і каліграфічного письма; виховувати акуратність, старання під час письма
Обладнання : плакати «Алфавіт» і «Сиди правильно», картки «Допиши літеру», картинки з зображенням героїв мультфільму «Простоквашено», мікрофон.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Знову дзвоник кличе в клас,
Нові знання чекають нас.
Нехай знання ідуть нам впрок.
Ми починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Повторення алфавіту «хором», разом з учителем.
А, Бе, Ве, Ге, Ґе, Де, Е –
Перших буков сім іде.
Є, Же, Зе, И, І, Ї, иЙ –
Це порядок їх такий.
Ка, еЛ, еМ, еН, О, Пе, еР –
Знаємо усі тепер.
еС, Те, У, еФ, Ха, Це, Че –
з голови нам не втече.
Ша, Ща, м’який знак, Ю, Я –
Це все азбучна сім’я.
2. Вправа «Допиши літеру» ( на дошці або на картках)
3. Вправа «Виправ помилку» ( на дошці або на картках)
4. Гімнастика для пальчиків
Ми варенички ліпили – імітація рухів ліплення вареників пальчиками
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Гарно тісто замісили – по черзі витягувати руки, спираючись на парту
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Розрівняли, розкачали - імітація рухів розкачування качалкою вздовж парти
Раз, два, три, чотири, п’ять.
І начиночку поклали – зібрати пальці в пучечки і «розкладати начинку»
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Край із крайчиком зліпили – імітація рухів ліплення пальчиками
Раз, два, три, чотири, п’ять.
І варенички зварили – колові рухи руками «помішування в каструлі»
Раз, два, три, чотири, п’ять.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Загадка
– Сьогодні до нас на урок завітали герої з мультфільму «Канікули в Простоквашино». Один з них вже стукає до нас у віконце:
Маленьке, чорненьке,
дзьобате, пернате.
На вікні стрибає,
«Хто там?» - всіх питає.
(галченя)
2. Звуко-буквений аналіз слів галка галченя (один учень на дошці, всі інші – фішками)
- Наше пташеня дуже допитливе, тому хоче дізнатися, як правильно писати його ім’я. Галченя буде спостерігати за нами і вчитися разом з нами.
3. Повторення правил сидіння під час письма
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу.
Ручку я ось так тримаю –
Зверху пальчик покладу.
Сяду рівно, не зігнусь –
За роботу враз візьмусь.
4. Підготовка руки до письма. Штрихування веселої букви.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Робота в зошиті.
Порівняння великої і малої друкованої літери. Друкування малої і великої букви «Ге» в зошиті (1-й рядок)
3. Порівняння друкованої і рукописної літер : г – г.
- На що схожа літера «г»?(на гачок)
Письмо в повітрі, викладання букви з шнурка.
4. Написання малої букви «г» в зошиті(2-й, 3-й рядки)
г - складається з одного елемента: короткої прямої похилої лінії із заокругленням вгорі ліворуч, внизу – праворуч.
Починаємо писати букву нижче верхньої рядкової лінії, ведемо праве заокруглення до верхньої рядкової лінії, не відриваючи руки, пишемо коротку пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової лінії робимо заокруглення вправо, торкаючись нижньої рядкової лінії, плавно заокруглюємо, доводимо до середини робочого рядка.
Фізкультхвилинка
«Прогулянка в лісі»
Діти лісом гуляли, Ходьба на місці
За природою спостерігали.
Вгору — на сонце подивились, Дивляться на сонце, рух «ліхтарики». промінчиками зігрілись.
Дружно плеснемо: раз, Плещуть в долоні.
два, три, чотири, п'ять.
Треба нам букет зібрать. Присідають, імітують букет
Раз присіли, два присіли, в руках.
В руках дзвоники задзвонили.
Вправо дзвін: Нахилили тулуб вліво — вправо (з «букетом»).
Дінь-дінь!
Вліво дзвін: Показують пальцями і слідкують
7
Дінь-дінь! поглядом, як бджола летить і сідає на ніс
На ніс сіла бджола..
5. Написання великої букви «Г» (4-й, 5-й рядки)
Г – складається з двох елементів: 1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням внизу ліворуч;
2) прямої горизонтальної лінії із заокругленням ліворуч вниз.
Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від надрядкової лінії, ведемо вниз, на невеликій відстані від нижньої рядкової лінії робимо заокруглення ліворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії.
Верхній елемент – пряму горизонтальну лінію із заокругленням ліворуч униз – починаємо писати від середини допоміжного рядка, плавно заокруглюємо, ведемо пряму горизонтальну лінію по верхній міжрядковій лінії.
V. Узагальнення вивченого на уроці
1. Моделювання речень.
Складання речень зі словами Гаврюша, галченя. Побудова схем речень та звукових моделей слів на дошці.
2.Гра «Бал букв»
Учні парами виходять до дошки і пишуть велику і малу літери «ге». Потім вибирають «Королеву бала» (найкращу) і малюють зверху корону.
VІ. Підсумок уроку
1. Вправа «Мікрофон» : - На уроці я навчився…
2. Самооцінювання
- Виберіть найкращу букву в своєму зошиті і намалюйте на ній корону.