Урок української мови в 11 класі з теми: "Синоніміка мовних засобів вираження присудка, другорядних членів речення. Інверсія замість прямого порядку слів"

Про матеріал
Урок української мови для 11 класу з теми: "Синоніміка мовних засобів вираження присудка, другорядних членів речення. Інверсія замість прямого порядку слів".
Перегляд файлу

Урок української мови в 11-А класі  02.12.2015 (7 урок)

Тема: Синоніміка мовних засобів вираження присудка, другорядних членів речення. Інверсія замість прямого порядку слів.

Мета:

  • Повторити засоби вираження головних і другорядних членів речення, прямий та зворотний порядок їх розташування;
  • Розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно висловлювати власні думки за допомогою синонімічних рядів вираження присудка, другорядних членів речення;
  • Розвивати вміння систематизувати, узагальнювати, класифікувати та критично осмислювати інформацію;
  • Формувати навички роботи з різними джерелами інформації;
  • Навчати через діяльність з метою формування предметних компетентностей та створення умов для творчої самореалізації учнів;
  • Виховувати повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Тип уроку: Повторення, узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок  (формування комунікативної компетенції )

ФОРП: фронтальна бесіда за презентацією, групова, індивідуальна, індивідуалізована

Методи навчання: діяльнісний підхід, пояснювально-ілюстративний

Обладнанн: ручки сині, червоні; презентація, картки з реченнями, картки для самоперевірки, картки з тестами, матеріали на блозі «Барвінок» розділ «Навчаємось разом» Українська мова.11 клас

слайд

Етапи  уроку

ФОПД

Методи навчання

Мета навчання

 

Організаційний момент

Фронтальна

 

 

 

Мотивація навчальної діяльності.

Тема і задання уроку відповідають вимогам програми підготовки до ЗНО: Граматична основа речення. Порядок слів у реченні. Підмет і присудок як головні члени двоскладного речення. Означення. Додаток. Обставина.

Учасник ЗНО повинен вміти: визначати  структуру  простого  двоскладного

речення; правильно й комунікативно  доцільно  використовувати. Розпізнавати види другорядних членів; правильно  й комунікативно  доцільно  використовувати виражальні  можливості  другорядних  членів речення  в  мовленні.

 

Перевірка домашнього завдання:

Тести розміщені на блозі «Барвінок», розділ «Навчаємось разом. Українська мова. 11 клас»

Індивідуальна ;

Взаємоперевірка, взаємооцінювання

Діяльнісний підхід

Формувати навички роботи з різними джерелами інформації

 

Повідомлення теми, мети уроку

 

 

 

 

Актуалізація опорних знань:

  1. Присудок. Форми вираження простого дієслівного присудка.
  2. Складений дієслівний присудок.
  3. Допоміжні слова в складеному дієслівному присудку.
  4. Складений іменний присудок.
  5. Додаток.
  6. Прямий додаток.
  7. Інфінітивний додаток.
  8. Узгоджені означення.
  9. Неузгоджені означення.
  10. Види обставин.
  11. Прямий порядок слів.
  12. Зворотний порядок слів. Інверсія.

Фронтальна бесіда за презентацією

Пояснювально-ілюстративний

Узагальнення вивченого.

Формувати навички роботи з різними джерелами інформації.

 

 

Вправи на застосування опорних знань:

  1. Визначити простий дієслівний присудок, назвати форму вираження.
  2. Визначити складений дієслівний присудок.
  3. Визначити складений іменний присудок.
  4. Якими частинами мови виражені непоширені означення?
  5. Якою частиною мови виражені додатки?
  6. Поставити питання, визначити вид обставин.
  7. Якою частиною мови виражена обставина?

Фронтальна бесіда за презентацією

Репродуктивний

Розвивати вміння систематизувати, узагальнювати, класифікувати та критично осмислювати інформацію.

 

Систематизація й узагальнення ЗУН:

  1. Підкреслити члени речення (прямі додатки, непрямі додатки, означення, обставини, підмети, присудки)
  2. Самоперевірка.
  3. Самооцінювання за кількістю допущених помилок.

Групова робота з картками:

6 груп

Групова робота з картками для самоперевірки.

Діяльнісний підхід

Частково-пошуковий

 

 

Підсумок уроку:

Виконання тестових завдань

Індивідуалізована робота      за картками з тестовими завданнями, 5 варіантів

Діяльнісний підхід

 

 

Домашнє завдання:

Написати власне висловлювання – роздум на тему «Що таке патріотизм?»

Підкреслити присудки.

Рекомендації  щодо оформлення твору розміщені на блозі «Барвінок», розділ «Навчаємось разом. Українська мова. 11 клас»

Індивідуальна

Творча

 

Діяльнісний підхід

Формувати навички роботи з різними джерелами інформації

 

 

Оцінювання:

Домашнє завдання

Активність на уроці

Групова робота

Тести

Картка оцінювання

 

 

Група 1.         Підкреслити прямі додатки

  1. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.
  2. Молодь заповнила невеличку кімнату вчительки.
  3. Теплий краплистий дощ застав птахів і людей серед поля.
  4. Він заговорив дрібно і сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, незважаючи на святу п’ятницю.
  5. Величезна калюжа заросла травами, ліловими дзвониками.
  6. У мене нема тут знайомих.
  7. Перехрестився неборак, коня найкращого сідлає і скаче в Київ.
  8. Іду майданом, розгортаю листя і слухаю вечірній спів соборів.
  9. Знадвору веранду обплітав дикий виноград.
  10. Довкола спалахували вогники.
  11. Дорога повернула ліворуч.
  12. Кімната ліворуч була теплішою.

 

Група 2.          Підкреслити непрямі додатки

  1. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.
  2. Молодь заповнила невеличку кімнату вчительки.
  3. Теплий краплистий дощ застав птахів і людей серед поля.
  4. Він заговорив дрібно і сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, незважаючи на святу п’ятницю.
  5. Величезна калюжа заросла травами, ліловими дзвониками.
  6. У мене нема тут знайомих.
  7. Перехрестився неборак, коня найкращого сідлає і скаче в Київ.
  8. Іду майданом, розгортаю листя і слухаю вечірній спів соборів.
  9. Знадвору веранду обплітав дикий виноград.
  10. Довкола спалахували вогники.
  11. Дорога повернула ліворуч.
  12. Кімната ліворуч була теплішою.

 

Група 3.                 Підкреслити означення

  1. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.
  2. Молодь заповнила невеличку кімнату вчительки.
  3. Теплий краплистий дощ застав птахів і людей серед поля.
  4. Він заговорив дрібно і сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, незважаючи на святу п’ятницю.
  5. Величезна калюжа заросла травами, ліловими дзвониками.
  6. У мене нема тут знайомих.
  7. Перехрестився неборак, коня найкращого сідлає і скаче в Київ.
  8. Іду майданом, розгортаю листя і слухаю вечірній спів соборів.
  9. Знадвору веранду обплітав дикий виноград.
  10. Довкола спалахували вогники.
  11. Дорога повернула ліворуч.
  12. Кімната ліворуч була теплішою.

 

Група 4.                     Підкреслити обставини

  1. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.
  2. Молодь заповнила невеличку кімнату вчительки.
  3. Теплий краплистий дощ застав птахів і людей серед поля.
  4. Він заговорив дрібно і сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, незважаючи на святу п’ятницю.
  5. Величезна калюжа заросла травами, ліловими дзвониками.
  6. У мене нема тут знайомих.
  7. Перехрестився неборак, коня найкращого сідлає і скаче в Київ.
  8. Іду майданом, розгортаю листя і слухаю вечірній спів соборів.
  9. Знадвору веранду обплітав дикий виноград.
  10. Довкола спалахували вогники.
  11. Дорога повернула ліворуч.
  12. Кімната ліворуч була теплішою.

 

Група 5.                      Підкреслити підмети

  1. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.
  2. Молодь заповнила невеличку кімнату вчительки.
  3. Теплий краплистий дощ застав птахів і людей серед поля.
  4. Він заговорив дрібно і сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, незважаючи на святу п’ятницю.
  5. Величезна калюжа заросла травами, ліловими дзвониками.
  6. У мене нема тут знайомих.
  7. Перехрестився неборак, коня найкращого сідлає і скаче в Київ.
  8. Іду майданом, розгортаю листя і слухаю вечірній спів соборів.
  9. Знадвору веранду обплітав дикий виноград.
  10. Довкола спалахували вогники.
  11. Дорога повернула ліворуч.
  12. Кімната ліворуч була теплішою.

 

Група 6.                    Підкреслити присудки

  1. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.
  2. Молодь заповнила невеличку кімнату вчительки.
  3. Теплий краплистий дощ застав птахів і людей серед поля.
  4. Він заговорив дрібно і сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, незважаючи на святу п’ятницю.
  5. Величезна калюжа заросла травами, ліловими дзвониками.
  6. У мене нема тут знайомих.
  7. Перехрестився неборак, коня найкращого сідлає і скаче в Київ.
  8. Іду майданом, розгортаю листя і слухаю вечірній спів соборів.
  9. Знадвору веранду обплітав дикий виноград.
  10. Довкола спалахували вогники.
  11. Дорога повернула ліворуч.
  12. Кімната ліворуч була теплішою.

 

 

Тести № 1

  1. Простий дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Дума осіння – крок до прозріння.

Б  Поезія – це свято, як любов.

В  Енергія волі й краси незнищенна.

Г  Боягуз називає себе обережним, а скупий – економним.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Повинна мати думати і дбати про всіх живих і мертвих на землі.

Б  Я біжу раненько до хати колядувати.

В  Мені дальня зоря буде слати листи вересневими журавлями.

Г   Вже клен, що казку розказав бузкам, ліг тінню спати на телігу.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Буду словом і хлібом ділитись, відкривати ворота гінцям.

Б  Лиш мати вміє жити, аби світитися, немов зоря.

В  Я вірші став писать під вечір золотий.

Г Буде  небо світитись небесною думою.

  1. Складений іменний присудок ужито в реченні:

А  Сміливі завжди мають щастя.

Б  Сідати за стайню збирається сонце.

В  Людина починається з добра.

Г  Степ став сліпучою, гулкою цілиною.

  1. Виділене слово є означенням у реченні:

А  Київ – місто прекрасне, як усмішка долі.

Б  Ми  часто в клопотах втрачаємо реальне відчуття краси.

В  Я відчуваю рівний пульс народу.

Г  Вечірній обрій опустив завісу.

  1. Обставину причини вжито в реченні:

А  За Сулою, десь далеко-далеко, спалахували зірниці.

Б  Не від їжі ростуть діти, а від радості.

В  Маленьку хату обступили кругом високі ясени.

Г   Білі водяні лілеї гойдались на темній воді.

  1. Обставину мети вжито в реченні:

А  Людина по світу йде, задивлена в життя.

Б  Бурлаки завернули в яр на відпочинок.

В  Ще одна осінь повільно минає.

Г  Крізь туман імлистий прийде селянка-осінь в наше місто.

  1. Додаток виділено в реченні:

А  Від козаччини до Чорнобиля – усе українське життя стає епосом.

Б  Колись велика ріка Конка сьогодні стала річкою.

В  Весна – художник дуже знаменитий.

Г  Нашу індивідуальність створює пам'ять.

Д  Митець – створіння примхливе й складне.

  1. Установіть відповідність:

Член речення      Приклад (виділене слово)

1.Присудок    А  Козак не без долі, дівка не без щастя.

2.Обставина    Б  Козак мовчить, а все знає.

3.Означення    В  І холод не страшний, коли козак молодий.

4.Додаток    Г  Не братайся з козаками мед пити.

Д  Козакові Омелькові картопельки тепленької.

 

Тести № 2

  1. Простий дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Без роботи день роком стає.

Б  Добрий початок – половина діла.

В  Без діла слабіє сила.

Г  Маленька праця є кращою за велике безділля.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Земле рідна, скільки буду жити, стільки і любитиму тебе.

Б  Філософ мусить розтинати світ розумом.

В  Умерти на полі – то не слава.

Г  Поезія – це свято, любов.

  1. Складений іменний присудок ужито в реченні:

А  Серед мільйонів людей ви – неповторна, єдина  людина у світі.

Б  Без мрії не можна жити, не можна нікого любить.

В  Нема в житті напівціни, нема в житті напівлюбові.

Г  Люблю читати на дозвіллі.

  1. Виділене слово є додатком у реченні:

А  Красуня задумана осінь золоті парусі напяла.

Б  Адресовані людям вірші – найщиріший у світі лист.

В  Чорнобиль – попередження, набат, його уроків людство не забуде.

В  Поет співав про хлопця, який  за Дунаєм здобуває славу.

  1. Обставину причини вжито в реченні:

А  Овідій прокинувся від крику.

Б  Люблю дивитися на воду.

В  Зараз у нас усього по вінця.

Г  То вічність узяла мене у свідки – усе запамятати на віку.

  1. Обставину мети вжито в реченні:

А  Не відступати на жоден крок!

Б  Саме через тебе мені світ милий.

В  Поїдемо переймати досвід.

Г  Гомоніла Україна, довго гомоніла.

Д  Все так відчайдушно, щасливо цвіте.

  1. Обставиною поширено речення:

А  Брат радий допомогти.

Б  Сестра вміє співати.

В  Батьки поїхали відпочивати.

Г  Студенти починають навчатися.

Д  Я хочу поплавати.

  1. Узгоджене означення виділено в реченні:

А  Наше життя – бурхливий океан.

Б  Роки життя не владні над тобою.

В  Стрижку наголо в нас називають солдатською.

Г  Світло сонця розлилося по всьому степу.

Д  Клен напроти кидав тінь на грядки.

  1. Установіть відповідність

Член речення     Приклад (виділене слово)

1.Обставина     А  Бажання заснуть зараз сильніе за мене.

2.Присудок     Б  Не зоравши, не посієш.

3.Означення     В  Дарувати квіти – приємно.

4.Додаток     Г  Оженитися – не дощик переждати.

Д  Ми, долаючи знемогу, мусимо брехню палить.

 

 

 

Тести № 3

  1. Простий дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Серце хотіло, мов ластівка, полетіти угору.

Б  Платон міг мислити холодно й тверезо.

В  Ця слава буде вічно пломеніть.

Г  Я прагнув чистим шматочком неба засклити в хаті сумне вікно.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Світ рухливим і мінливим став.

Б  Словом і піснею славити хочу щедре братерство і нашу родину.

В  Ніколи пить ворожі коні не будуть воду у Дніпрі.

Г  Великі поети не вміють писати віршів.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Спокійну совість і чисті руки я мушу ревно оберігати.

Б  Туристи сіли перепочити.

В  Про нас у майбутніх поколіннях ще довго будуть говорить.

Г  Хай вічно світить лампа над столом в небеснім Києві, в небесній Україні.

  1. Складений іменний присудок ужито в реченні:

А  Земля почала зеленіти тендітною травою.

Б  Я вірші почав писать під вечір золотий.

В  Як прагне людство в злагоді іти назустріч сонцю, радості й труду!

Г  Ми чисті перед совістю, нащадками й планетою.

  1. Обставину способу дії вжито в реченні:

А  Заходить до хати зоря-зоряниця, і гомін стихає кругом.

Б  Ходить вітер яром та горою, плачуть трави, тужать під косою.

В  Прісною прохолодою повіяло з лісу.

Г  За півкілометра річка розпливалася великим плесом.

  1. Обставину часу вжито в реченні:

А  Душі найкращі поривання несемо, як сповідь, матерям.

Б  Над степом, од сонця рудим, дзвінка пролетіла стріла.

В  Джерельце роду бє споконвіків – отам ріка, до речі, почалась.

Г  Не імя творить людину, а людина своїми ділами створює собі імя.

  1. Обставину причини вжито в реченні:

А  На небі сонце – серед нив я.

Б  Син від розкоші вередує.

В  Цього року вродило краще.

Г  Зима крізь вії дивиться на світ.

Д  Вражень вистачить на все життя.

  1. Означення виділено в реченні:

А  Час не помічають не тільки щасливі, а й безсмертні.

Б  Література справді спроможна сприяти розвиткові людини.

В  Істинно вільна людина ні над ким не прагнутиме панувати.

Г  Тільки із страждання виникає здатність перейнятися болем ближнього.

Д  Художник по суті дуже беззахисний перед свинцевим ливнем обставин.

  1. Установіть відповідність:

Член речення     Приклад (виділене слово)

1.Присудок      А  Любові й щастя хочеться людині.

2.Додаток     Б  Прости мене, я згарячу забувся.

3.Означення     В  Черешні в нашому саду розкішні.

4.Обставина     Г  На небі гуляв повний місяць.

Д  Завжди величніша путь на Голгофу.

 

Тести № 4

  1. Простий дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Море було безбарвне, аж чорне.

Б  Гірські печери ще затоплені водою.

В  Будуть тебе кликать у сади зелені хлопців чорночубих диво-наречені.

Г  Щире кохання не вкрите серпанками.

Д  Грудневі дерева стоять голі.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Заміж вийти – не дощову  погоду пересидіти.

А ось тепер будемо вечеряти всі разом.

В  Любить людей мене навчила мати.

Г  Моє серце прагне буять на просторі!

Д  На дніпровській долині ромашка побита зівяла.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Я хочу мріяти минулим.

Б  Молитву найдостойнішу свою я починаю словом «Україна».

В  І мене виходять зустрічати край дороги наші явори.

Г  Україна… Вік це слово буде піснею звучати.

  1. Неозначена форма дієслова є обставиною у реченні:

А  Мене терміново наказано відкликати з відпустки.

Б  Того року син поїхав учитися до столиці.

В  Я не хочу ваш удаваний спокій розуміти як щастя.

Г  Я берусь за важку роботу – виглядати синів.

  1. Обставину способу дії вжито в реченні:

А  Річка крає сутінки сині.

Б  Листя розпустилось назустріч живодайному дощеві.

В  Цієї ночі-уночі ми тихо говорили.

Г  Явись мені, слово, душі освята.

  1. Обставину часу вжито в реченні:

А  Біля вікна мати гойдає колиску.

Б  Нам пора для України жить.

В  Сміливі завжди мають щастя.

Г  Сміятись краще все-таки, ніж плакать.

  1. Обставину виділено в реченні:

А  Теплий туман налив балку по вінця.

Б  Жити лише для розваг, для гри в ніщо – це аморально.

В  У ресторанах світу популярна наша котлета по-київськи.

Г  Команда з Одеси перемогла вже на останньому етапі.

Д  Ще назва є, а річки вже немає.

  1. Означення виділено в реченні:

А  Творчість завжди мрійна і тривожна.

Б  Якою красивою є людина в праці.

В  Усі ми дужі дружбою своєю.

Г  Спадають млосно вечори липневі.

Д  Тиха вода завжди глибока.

  1. Установіть відповідність:

Член речення     Приклад (виділене слово)

1 додаток     А  Стомились хлопці, присіли спочити.

2 присудок     Б  Кайдаш загадав Кайдашисі й Мелашці гребти сіно.

3 означення     В  Серед неба ходить білолиций.

4 обставина     Г  Живу бажанням творити добрії діла.

Д  Послухайте: критика критикою, тон тоном.

 

 

Тести № 5

  1. Простий дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Вести всі роботи з дотриманням графіка – золоте правило.

Б  Гарним був Київ цього свіжого осіннього ранку.

В  Передавати досвід молодим – найбільше щастя.

Г  О вісімнадцятій тридцять будь обовязково вдома.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні:

А  Ліс стояв розхристаний, спустошений і дикий.

Б  Золоточубий вересень прийшов позолотити дерева.

В  Життя стає радістю для кожного у рідному краю.

Г  Хмари починають темніти, стають синьо-чорні.

Д  Боятися смерті – на світі не жити.

  1. Складений іменний присудок ужито в реченні:

А  Будить спогад давня пісня, пада в трави і зника.

Б  Художник щоразу все мусить відкривати заново.

В  Сорок вісім могутніх струменів злилися в один велетенський водоспад.

Г  А три покоління селянського дому вмістились на знімках старого альбому.

Д  Благословенна кожна мить життя на цих всесвітніх косовицях смерті!

  1. Виділене слово є означенням у реченні:

А  Людині бійся душу ошукати, бо в цьому схибиш – то уже навіки.

Б  У шумі-гомоні верховіть образ матері мені сниться.

В  Не замовкає правди голос.

Г  Ми поступово забуваємо природи дивні голоси.

  1. Обставину міри і ступеня вжито в реченні:

А  Сади дороги заметуть по самий виднокруг.

Б  Підкова місяця прибита зірками в голубих ночах.

В  Закотилося стигле яблуко сонця в корзинку ночі.

Г  Учора в дощ зайшов до мене Блок.

  1. Обставину місця вжито в реченні:

А  У літо весна переходить поволі.

Б  По всім світі пронесу нашу гордість і красу – рідну мову.

В  А літо знов на український лад гуде бджолою в творчому натхненні.

Г  Мова – не звуки, смисл, а душа народу.

  1. Обставину способу дії вжито в реченні:

А  Я загартований від часів воєнного дитинства.

Б  Ой там, за Дунаєм, молодець гуляє.

В  Дурний і в Києві не купить розуму.

Г  Топчи правду в калюжу, а вона все чиста буде.

Д  Приймачі підбадьорливо сиплють прогнозами.

  1. Означення виділено в реченні:

А  То не хмара – біла пташка хмарою спустилась над царем тим.

Б  Розкіш царів меркне перед мистецькими шедеврами геніїв.

В  Не мати царя в голові – означає діяти нерозсудливо.

Г  За царя не бачили часом і сухаря.

Д  Крути не верти – царем не будеш.

  1. Установити відповідність:

Член речення    Приклад (виділене слово)

1 обставина    А  Поїдемо поговорити з лісом, а вже тоді я можу і з людьми.

2 присудок    Б  Талант малювати має не кожна людина.

3 означення    В  Поважати людину – це ж ціла наука, наука душі.

4 додаток    Г  Батька попросили оновити старий сценарій.

Д  По-справжньому починають цінувати життя після тридцяти.

 

Домашнє завдання до теми «Члени речення. Порядок слів у реченні»

 

  1. Позначте речення, у якому правильно підкреслено підмет:

А  Туристське спорядження вони поклали в човен.

Б  Турбуватися про батьків – обовязок дітей.

В  Гетьмани, гетьмани, якби то ви встали, встали, подивились на той Чигирин!

Г  Стоять віддалік одна від одної над річкою три верби.

Лісове болото обступили білокорі берези.

 

  1. Позначте речення, граматична основа якого складається з підмета й присудка:

А  Люблю зелені степи нашої північної Вкраїни!

Б  А з синім небом уже щось діється.

В  Доводилося вам їздити пізньої весни чи раннього літа по Україні?

Г  Любуєшся на картину нічної степової краси, смакуєш раєве смакування.

Д  Рослинам, зібраним на івана Купала, приписували чудодійні лікарські властивості.

 

  1. Позначте поширене речення:

А  Ти, схоже, хочеш вийти сухим із води.

Б  Тут весело.

В  Доню, ми будемо відпочивати.

Г  На жаль, хлопець виявився ні риба ні м'ясо.

Д  Нехай усі танцюють, розважаються.

 

  1. Позначте речення, в якому немає другорядних членів.

А  Ліс іще дрімає…

Б  Були падіння, злети, поразки та перемоги.

В  Сьогодні сонячно.

Г  Мені сумно.

Д  У вас затишно.

 

  1. Позначте речення, в якому прислівник виступає обставиною.

А  У садку було прохолодно.

Б  Він зробив це ненавмисне.

В  У будинку неподалік світилося.

Г  Квартира праворуч ще не заселена.

Д  У мене радісно на душі.

 

  1. Позначте речення з простим дієслівним присудком.

А  А потім вже подвижники і вчені взялись вивчать кургани височенні.

Б  Вони будуть купатися й розважатися цілий день.

В  Співати – це як дихати.

Г  Птахи по надбережжю готуються відлітати у вирій.

Д  Все довкола здається ялинковими прикрасами, новорічною феєрією.

 

  1.  Позначте  речення, в якому додаток виражений інфінітивом.

А  Роса ще не встигла розійтися туманом по зеленому полю.

Б  Мені не раз випадало раніш добре поживитися там на всяку дичину.

В  Не знаю чому, але захотілося лягти і качатися по траві.

Г  Вона прислухається до них і ще не наважується втрутитися, висловити свою думку.

Д  На Слобожанщині господині просили посівальника обовязково посидіти на порозі.

 

  1. Позначте речення зі складеним іменним присудком.

А  По всій Україні справжні коралі ще й тепер під назвою «доброго намиста» вважаються великою цінністю.

Б  Поруч з обробкою хутра в Україні вже з давніх-давен люди вміли виробляти тканини з льону.

В  Усе живе і мертве повинно зустріти Свят-вечір на своєму місці.

Г  А з рідної півночі вітер поганий завсім перестав подихати.

Д  Народжене й випромінюване розквітлим снігом сяйво можна порівняти з усмішкою.

 

  1. Позначте речення, в якому обставина виражена інфінітивом.

А  Обрій почала огортати все густіша й густіша темрява.

Б  І, наче на її очах,узявся рости горох.

В  І зараз же довелося жінці порати подвіря.

Г  Жайворонки сідали відпочити на спинах лелек.

Д  Василь Іванович боявся підвести зір на близький правий берег Дніпра.

 

  1. Позначте речення, в якому простий дієслівний присудок виражений дієсловом бути.

А  Вечір був чарівний, зоряний, пісенний.

Б  Цього разу він був одягнений аж надто пишно.

В  Біля мосту й справді було стовпотворіння.

Г  Толя був син хазаїна того будинку, де вони жили.

Д  Вечір був мякий, теплий, густо настояний на степових пахощах.

 

  1. Позначте речення, у якому простий дієслівний присудок виражений дієсловом стати.

А  Стала біля обгорілого танка й замислилась.

Б  Пройшовши по небу, тепла, тиха червнева ніч стала оволодівати і землею.

В  Обличчя розмякло і стало добродушно-нетямкувате.

Г  Небо стало схожим на густо розведену у воді синьку.

Д  Піщистий путівець усе ширшав, а досягши села, присілка чи хутора, став зовсім просторий.

 

  1. Укажіть речення, в якому є означення, виражене  неозначеною формою дієслова.

А  Починали пастушити звичайно з семи років.

Б  Звичай робити писанки, крашанки виник в Україні давно, ще з дохристиянських часів.

В  Мені було велено однести корівці окраєць освяченої паски, притрушений сіллю.

Г  На колишній Гетьманщині на Водохреще парубоцтво сходилося на лід помірятися силами.

Д  Після служби всі почали виходити з церкви з хоругвами, хрестом і плащаницею.

 

docx
До підручника
Українська мова (академічний та профільний рівень) 11 клас (Глазова О.П., Кузнєцов Ю.Б.)
Додано
18 лютого 2020
Переглядів
3532
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку