Тема. Вправляння у доречному вживанні службових слів у реченнях.
Мета. Вправляти учнів у доречному вживанні службових слів у мовленні; закріплювати
навички правильного написання службових слів з іншими словами; закріплювати знання про текст, речення;
розвивати память, увагу, уяву;
виховувати уважність, старанність, любов до природи.
Обладнання. Дидактичні картки.
Тип уроку: комбінований
УРОК 3
Українська мова
Тема. Вправляння у доречному вживанні службових слів у реченнях.
Мета. Вправляти учнів у доречному вживанні службових слів у мовленні; закріплювати
навички правильного написання службових слів з іншими словами; закріплювати знання про текст, речення;
розвивати память, увагу, уяву;
виховувати уважність, старанність, любов до природи.
Обладнання. Дидактичні картки.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте, які пари слів ви утворили.
— Прочитайте складені речення.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
це рі дя ись дятел
… рецепту … базарі
Дятел вибрав окуляри.
Натягнув собі … ніс,
Полетів трудитись … ліс.
— Спишіть каліграфічно, вставляючи потрібні слова.
ІV. Актуалізація опорних знань
— Пригадайте, що ви знаєте про службові слова?
— Назвіть і запишіть службові слова, що складаються з однієї букви, з двох, трьох, чотирьох букв.
Робота з картками.
І рівень. Запишіть речення. Вставте пропущені слова.
Туман яром … долині
Лист червоний … калині,
Щебетала пташечка … віконечком,
Сподівалась пташечка весни … сонечком.
ІІ рівень. Спишіть, вставляючи потрібні слова.
Підійшов … річки, … будинку, … товариша.
Співав … друзями, … братом, … Ольгою.
Сховався … кущем, … дуплі, … деревом.
Розмовляв … телефону, … другом, … вечора.
ІІІ рівень. Спиши. Перестав речення так, щоб вийшов текст. Встав службові слова.
… старій вербі вони зробили гніздо. Весною лелеки повернулися … чужих країв. Там висиджували лелеченят, учили їх літати … широкими лугами. А восени лелеки відлетіли … теплі краї.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з текстом. Вправа 46, с. 24.
— Прочитайте казку. Доведіть, що це казка.
— Визначте в тексті зачин і кінцівку.
— Хто написав цю казку?
— Чим Місяць допоміг Зайчикові?
— Від чого Зайчикові стало тепло?
— Чи справді промені Місяця були теплі?
2. Фізкультхвилинка.
3. Виконання вправи 47, с. 24.
— Пригадайте, які ви знаєте види речень.
— Прочитайте з попередньої вправи спонукальні речення.
— Прочитайте речення, в яких є слова ввічливості, звертання.
— Спишіть словосполучення, вставляючи потрібні службові слова.
4. Гра «Незнайкові помилки».
— Прочитайте текст на дошці. Чи доречно Незнайко вжив службові слова? Виправте його помилки.
Я прийшов за школу. Приготувався на урок. У класі зайшла вчителька. Вона почала писати при дошці.
5. Гра «Підготовка до уроку».
— Розкажіть, як ви готуєтесь до уроку.
— Доречно вживайте службові слова в своєму мовленні.
6. Самостійна робота. Виконання вправи 48, с. 25.
— Прочитайте і спишіть, вставляючи з довідки потрібні слова.
Перевірка виконання.
— Про яких тварин ідеться в тексті?
— Які ще лісові мешканці залягають на зиму в сплячку?
VІ. Підсумок уроку
— Про які слова ви дізналися на попередніх уроках?
— Для чого потрібні службові слова?
— Які службові слова ви запам’ятали?
2. Домашнє завдання. Вправа 49, с. 25
— Запишіть текст, змінюючи слова в дужках так, як того вимагають службові слова. Службові слова підкресліть.