Урок проводиться у формі брейн-рингу. За типом урок закріплення і застосування умінь і навичок, мета якого вправляти учнів у вимові та написанні слів із дзвінкими і глухими приголосними звуками;розвивати уміння знаходити слова, написання яких потребує перевірки;розвивати фонематичний слух, увагу, усне й писемне мовлення дітей, фантазію. Виховувати любов до рідної мови.
Урок української мови в 3 класі
Тема: Вправи на закріплення вимови і правопису слів із дзвінкими та приголосними звуками.
Мета:Вправляти учнів у вимові та написанні слів із дзвінкими і глухими приголосними звуками;розвивати уміння знаходити слова, написання яких потребує
перевірки;розвивати фонематичний слух, увагу, усне й писемне мовлення дітей, фантазію. Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку:урок закріплення і застосування умінь і навичок.
Форма проведення уроку: урок – гра “Брейн – ринг”.
Обладнання:Таблиця «Парні дзвінкі і глухі приголосні звуки.», конверти із завданнями до гри « Брейн-ринг»,картки поточного та тематичного контролю, «Вовчок».
Хід уроку
І.Організаційний та психологічний настрой учнів на урок.
Добрий день, любі діти,
Як нам з вами не радіти?
Можем з вами гомоніти,
Слово до слова
Звучить рідна мова.
- Сьогодні працюємо під девізом:
Рідну мову я вивчаю,
Її люблю не забуваю,
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.
II.Мовна розминка «Жив у роті язичок»
Учитель.
Жив у роті язичок
І великий був мовчок.
Він в будиночку сидів.
Йти гуляти не хотів.
(Діти рухають язичком не розтуляючи ротиків.)
Учитель
Якось він засумував,
У віконце виглядав.
І побачив язичок
В небі срібний літачок.
(Діти показують язички, рухаючи ними вгору, вниз.)
Учитель
Він у подорож летів
І мотором торохтів.
Діти
Р-р-р! Р'-р-р!
Учитель.
В полі вітер повівав,
Язичку він проспівав:
Діти
У-у-у!У-у-у!
Учитель
В поле трактор поспішав,
Він поволі загукав:
Діти
Тр - пір - пір! Дир. - дир. - дир.! Ру-ру -ру!
Учитель
Теплий дощик пошумів,
Діти
Кап - кап - кап! Стук - стук - стук! Хлюп - хлюп - хлюп!
Учитель
Після дощику роса
І навколо - ой краса!
(Діти глибоко вдихають, видихають.)
Ш.Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні на уроці ми проведемо гру «Брейи-ринг»
Грати будемо за двома ігровими столами. Кожна команда перед уроком обрала собі капітана, який вам допомагатиме. Команда, яка набере більше балів, стане переможцем. У мене -ринговий стіл, на якому знаходиться «вовчок». Він і буде сигналом до кожного наступного завдання у конвертах.
- Почнемо ми нашу гру після хвилинки каліграфії
- Згадайте вимоги до писемного мовлення.
- Дотримуючись цих вимог і напишемо завдання хвилинки каліграфії.
Людина сама відповідає за своє здоров я. Тільки сама вона зможе його зберегти.
- Визначте головні і другорядні члени речень, підкресліть їх.
-А тепер починаймо гру! Конверт №1.
Вправа 122.
- Дайте відповіді на запитання:
- Чим відрізняється речення від окремих слів?
- Які бувають речення за метою висловлювання ?
- Які речення називаються окличними?
- Що є основою речення ?
- Як зв 'язуються між собою слова в реченні?
(Визначаємо переможців)
Конверт №2.
Вправа 151.
Дайте відповіді на запитання:
- Які значення мають слова?
- Що таке синоніми?
- Що таке антоніми?
- Що таке омоніми?
- Де найчастіше вживаються антоніми?
- Для чого нам потрібні синоніми?
Завдання для капітанів.
(Капітани працюють кожен окремо)
Шлях Говорить Розповідь Школярка
Хороший Суне Підручник Подивився
Іде Дорога Учениця Оповідання
Каже Гарний Глянув Книжка
- Розібрати слово за будовою
Книжка Школярка
- Зробити звуко - буквений аналіз слова
Оповідання Розповідь
Підсумок. Капітанам дякую.
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання про вимову
й правопис слів з парними приголосними звук.
- Гра «Я - тобі, ти - мені» допоможе нам згадати ці звуки
Вчитель Учні
Б П
Д Т
Д Т
З С
З´ С´
Ж Ш
ДЖ Ч
ДЗ Ц
ДЗ´ Ц´
Г К
Ґ Х
V. Мотивація навчальної діяльності Перед вами – складовими,
В ній заховані слова.
Увалені будьте - не зівайте,
Слова правильно вимовляйте!
VІ. Вправи на закріплення та систематизацію знань.
1. Диктант - загадка.
Маленький, чепурненький
Крізь землю пройшов,
Червону шапку знайшов. (Гриб)
Довгий Мартин
Ліз через тин,
Сам перебрався,
Мов по драбині,
А голова залишилась на тині! (Гарбуз)
Круглий, мов сонечко,
Щедрий, мов сонечко,
На черінь посунеться
І стоїть красується.
З печі - та на блюдо:
Їжте мене, люди,
На здоров'ячко! (Хліб)
Кругла, а не місяць,
Біла, а не борошно,
З хвостиком, а не миша.(Редька)
Що воно в ямі Вгору хвостом ?(Ложка)
Хто малюнок на вікні
Уночі зробив мені? (Мороз)
Узимку горою, А влітку водою? (Сніг)
Влітку гуляє, а взимку спочиває. (Ведмідь)
Груші тут і яблуні
Порічки й виноград.
Називається це -... (Сад)
Вправа 231
Вправа 232
Конверт №3.
Вправа 233
- Прочитайте прислів’я, поясніть, як ви їх розумієте.
- Знайдіть у виділених словах звуки, що вимовляються не так, як пишуться.
Підсумок.
Конверт №4.
(Робота за картками поточного та тематичного контролю)
- Спишіть і прокоментуйте, яку букву ви вставили в словах.
(Сторінка 13; Завдання№9)
Встав пропущені букви
(д -т,дь- ть, з-с,зь-сь,ж-ш,г-х,б-п)
Кі ті
Ни ко
Пру кий
Кни ковий
Ягі ка
Ні ка
Хлі чик
Ле кий
Прика ка
Боро ба
Підсумок.
- Підрахуємо, хто набрав більше балів.
- Хто вийшов переможцем.
VII. Підсумок уроку.
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізналися?
- Чим були задоволені?
VIII. Домашнє завдання.
(Коментар виконання)
Вправа 234.
ІХ. Хвилинка - цікавинка.
- Послухайте віршик - каламбур.
- Впіймайте слова, що звучать однаково, але мають різне значення.
- Згадайте, як називаються ці слова?
КАЛАМБУР.
Я зробила піну з мила,
та її водичка змила.
- Ти чого сьогодні злий?
- Йди води на руки злий.
Якщо є у тебе мати,
будеш все на світі мати.
Котик вибрався на мур
і муркоче: - Мур - мур - мур.
Пес лякає в лісі гав:
Гав - гав - гав!
Якщо зійшов на берег ти,
То треба землю берегти,
У садочку ріс ірис,
А на полі - мак і рис.
Ми дивилися згори,
як котився м’яч з гори.