Представлено комбінований урок української мови в 4 класі "Правопис закінчень іменників жіночого роду на -а, -я в родовому відмінку однини" Протягом уроку відбувається повторення вивченого про іменник;за допомогою засвоєння правила розвивається вміння пояснювати правопис закінчень; розвивається пам ять, мовлення, вміння аналізувати, чітко будувати свою відповідь.
Урок української мови в 4 класі
Тема: Правопис закінчень іменників жіночого роду на –а (-я) в родовому відмінку однини.
Мета: повторити вивчене про іменник;ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду на –а (-я) в родовому відмінку однини. Розвивати вміння пояснювати закінчення іменників жіночого роду в даній формі за допомогою засвоєння правила. Розвивати пам’ ять, мовлення, вміння аналізувати, чітко будувати свою відповідь. Виховувати вміння слухати інших, зібраність, комунікативність.
Тип уроку: Комбінований
Методи активізації навчально-пізнавальних дій:пояснення, бесіда, показ, вправи
Методи контролю і самоконтролю: самостійні
Види контролю та оцінки підготовленості учнів: попередній, поточний, періодичний, підсумковий.
Обладнання: мотиваційна таблиця , малюнки білочки і козулі, м’яка іграшка «Білочка», дуб з жолудями, кубик із завданнями для кубування, індивідуальні картки, мікрофон.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Пролунав дзвінок
Починається урок!
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Учні – просто молодці!
Учитель:Домовляємося з вами працювати так:
Думати – швидко, виконувати – чітко;
Творчо працювати, каліграфічно писати.
Учитель: Девіз нашого уроку: « Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а думати».
Вправа „Очікування"
(Учні оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою: „ Я очікую ...")
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Створення проблемної ситуації.
На дошці таблиця:
Н.в. |
тиша |
Р.в. |
тиші |
тиши |
Н.в. |
липа |
Р.в. |
липі |
липи |
Учитель: Яке закінчення буде в іменниках тиша і липа в Р.в.?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Вправа 142, с.71
IV. Актуалізація опорних знань
Завітав сьогодні в клас на урок знову до нас
Кубик, діти, не простий, кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає, знання наші перевіряє. Учитель: Увага! Актуалізуємо завдання «Чарівного кубика».
Б Бу ох охо бо
Була б охота – буде ладитись робота.
Учитель:Молодці! Найкраще справились з роботою……..
V. Повідомлення теми і завдань уроку
Учитель:Ми продовжимо вивчати відмінювання іменників, щоб дати відповідь на проблемне питання.
VI. Вивчення нового матеріалу
1.Підготовча вправа. Робота на індивідуальних картках №1.
Н.в. земля, миша, береза;
Р.в. земл…, миш…,берез… .
Учитель:Визначаємо основу слів і характеризуємо останній звук в Н.в.
- Змінюємо слово в Р.в.
- Виділяємо закінчення.
- Яке закінчення в Р.в. в слові миша? береза? земля?
Зверніть увагу! Після м яких та шиплячих приголосних в родовому відмінку однини іменники мають закінчення –і, а після твердих – и.
2.З’ ясування мовленнєвого явища. Колективна робота.
Вправа 143
А) робота за таблицею ;
Б)знайомство з правилом.
3.Вирішення проблемного запитання.
- Слова з якими закінченнями були вжиті неправильно?
(закреслюю в таблиці «миши», « липі»)
4.Первинне закріплення нового матеріалу.
Вправа 144
5. Фізкультхвилинка «Дощик».
Дощик починається… (пальцями);
сильнішає … (в долоні);
гримить грім… (ногами);
починається злива з грозою… (в долоні і ноги);
гроза затихає… (в долоні);
дощик вщухає… (пальцями);
вийшло з-за хмар сонечко… (посміхнулися);
сіли тихенько за парти.
VII. Узагальнення і систематизація знань.
Робота з індивідуальними картками №2.
В-1
Запиши речення, розкриваючи дужки. Іменник став у потрібному відмінку.
Зошити у (Таня) завжди охайні.
Діти збирали листя (береза,осика, вільха).
В-2
Запиши речення, розкриваючи дужки. Іменник став у потрібному відмінку.
Дозрівали колоски (пшениця).
Біля (межа) цвіли соняшники.
Складання прислів’їв з поясненням їх змісту.
VIII. Закріплення знань, умінь і навичок.
Робота в парах «Обличчя до обличчя»
( у 1-го на парті слова на картках №3)
1-й називає іменник ж.р. в одн.
2-й ставить у Р.в. і пояснює закінчення
IX. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
Учитель: - Над якою темою працювали?
-Чи справдилися ваші очікування?
Мої очікування теж справдилися.
Давайте зробимо висновок: після яких приголосних в іменниках однини пишемо закінчення –і в Р.в. , а після яких –и?Наведіть приклади.
X. Домашнє завдання. Вправа 147, правило. Вміти пояснити правопис закінчень.
XI.Підсумок уроку. Учитель:Погляньте, ми зібрали всі жолуді з красеня-дуба. Білочка вам вдячна за роботу. На згадку про сьогоднішню зустріч дуб дарує вам жолуді для уроків праці.