Урок української мови в 6 класі "Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль"

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 6 класу "Морфологія. Орфографія. Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль"
Перегляд файлу

Морфологія. Орфографія

Тема.  Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Культурологічна тема: Слово до слова – зложиться мова.

Народна мудрість

Мета: поглибити й узагальнити знання учнів; сформувати в них розуміння про предметність іменника, яка виражається категоріями роду, числа, відмінка; виховувати шану до рідного слова, бажання стати на його захист.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок – пізнавальний тренінг.

Обладнання: мультимедійний проектор, таблиця, індивідуальні картки.

Ти велична і проста.

Ти стара і вічно нова.

Ти могутня, рідна мово!

 Мова – пісня колискова,

 Мова – матері уста.

І. Багряний

Хід уроку

І. Організація класу. Створення емоційно-позитивного настрою

- Доброго дня! Слово – найтонше доторкання до серця. Мудре й добре слово дає радість, а нерозумне, зле, нетактовне приносить біду.

«Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив», - говорив великий давньогрецький філософ Сократ.

Кожна наука долається великою працею. Тож давайте налаштуємось на радість співпраці.

Простягніть долоньку до мене – я дарую вам свою любов, свою наснагу.

А тепер доторкніться долонькою до долоньки сусіда і обміняйтеся теплом і бажанням до праці!

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота над загадкою

Всі на світі добре знають,

Що предмет я означаю.

- Хто чи що, - ви запитайте

І про мене все дізнайтесь.

Я істота й неістота:

Парта, зайчик, дошка, котик.

Маю рід, число, відмінок

І чотири аж відміни.

- Хто я? Знайте достеменно:

Називаюсь я … (іменник)

   Ольга Фесенко

Завдання:

1) Прочитайте виразно вірш-загадку, відгадайте. Спишіть.

2) Підкресліть іменники відповідно до членства в реченні.

3) На які ознаки іменника вказує вірш? (На постійні – істота й неістота, рід, відміна; непостійні – число, відмінок)

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація

- Діти, запишіть дату і тему нашого уроку. Сьогодні ми поглибимо ваші знання про іменник як частину мови, зв'язок з іншими словами, його роль в реченні.

1. Вивчення нового матеріалу ( §27 підручника)

2. Коментування таблиці «Іменник як частина мови» (стор. 91 підручника)

3. Проблемна ситуація

 Одного разу вчитель попросив шестикласника: «Поклич Петренко». Хлопець вибіг на подвір’я і зупинився: «Кого ж покликати? Сергія чи Ольгу?»

 Завдання:

Кого мав на увазі вчитель? Аргументуйте свою думку.

4. «Спіймай думку». Робота з текстом

 Ми з дитинства навчаємося мови. Не залишайте цього потрібного для думки заняття і далі. Мова розвивається, вдосконалюється.

 Любіть мову. Бережіть її – вірну помічницю у вашому зростанні.

 Юний друже! З опануванням мови з’являється потреба глибше й повніше виявити себе, примножити наші духовні надбання. Мова веде тебе на вершини знань і відчиняє двері до духовної скарбниці людства (За І. Вихованцем).

 Завдання:

1) Прочитайте виразно текст. Доберіть заголовок і запишіть в зошит.

2) Який вплив має мова на школяра? Відповідь на це питання запишіть у вигляді роздуму (6-10 речень).

5. Фізкультхвилинка

Що повісили носи,

Нумо дружно встали всі.

Зараз глибоко вдихнули,

На пальчиках підтягнулись.

Дружно видихнули всі

Й нахилились до землі.

Ще так двічі все зробили

І за парти тихо сіли.

6. Робота з підручником

Виконання вправи 208.

7. Мовна гра «Зайве слово»

Завдання:

1) Визначити зайве слово в рядку.

2) Записати слова в кожному рядку за алфавітом.

а) Сніг, цікавий, робота, радіо, іній;

б) жайворонок, широко, заповіт, ласка, щирість;

в) добро, любов, якість, шанують, хлопець;

г) помічаєш, схід, батько, народ, рід.

8. Робота в групах «Народна мудрість»

 Діти діляться на групи по 4 учні. Кожна група отримує картку з першою половиною прислів’я про слово, мову.

 Завдання:

Згадати другу половину прислів’я і записати в зошит, підкресливши іменники як члени речення.

Прислів’я про слово, мову

  • Давши слово – держись, (а не давши - кріпись).
  • Слово – не горобець, (вилетить – не спіймаєш).
  • Слово – не стріла, (а глибше ранить).
  • Їж борщ з грибами, (і тримай язика за зубами).
  • Не говори, що знаєш, (але знай, що говориш).
  • Умів сказати, (умій і змовчати).
  • Шабля ранить голову, (а слово - душу).
  • Удар забувається, (а слово пам’ятається ).
  • Вода все змиє, (а злого слова - ні).
  • Не кидай словами, (як пес хвостом).
  • Хто мовчить, (той двох навчить).
  • Добре слово краще, (ніж готові гроші).

 Взаємоперевірка

9. Перевірка знань «Мозкова атака»

  • Які граматичні категорії має іменник?
  • Скільки відмінків має іменник в українській мові?
  • Скільки відмін в українській мові?
  • Які роди є в іменника?
  • Які форми числа іменника?
  • Назвіть постійні граматичні ознаки іменника.
  • Назвіть непостійні граматичні ознаки іменника.
  • Якими членами речення буває іменник?
  • Чи можна побудувати текст без іменників?

10. Розгадайте ребус

Картинки по запросу ребус іменникКартинки по запросу ребус іменникКартинки по запросу ребус іменникКартинки по запросу ребус іменникКартинки по запросу ребус іменникКартинки по запросу ребус іменникКартинки по запросу ребус іменникКартинки по запросу картинки 7  Похожее изображение     Похожее изображение

сім   пень     дзвоник

Відповідь: іменник.

ІІІ. Рефлексія. Підсумки уроку

- Отже, сьогодні ми повторили відомості про іменник, закріпили й поглибили ваші знання про одну з найпоширеніших частин мови.

Без іменника важко спілкуватися. А без спілкування, без мови людська сутність гине.

Справді, мова і слово – великі дві сили, дані людині як дар Божий. Бережімо ж його!

Т. Г. Шевченко у своїх творах використав понад 20 тисяч слів. Пересічна грамотна людина вживає в середньому до 4 тисяч слів. А ви?

Будьмо розумні й цікаві співрозмовники.

ІV. Домашнє завдання (диференційне)

1. Опрацювати §27 підручника.

2. Написати лист до учнів від імені української мови (високий рівень).

3. Записати назви шести віршів про мову із зазначенням авторів (достатній і середній рівень).

docx
Додано
27 серпня 2019
Переглядів
742
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку