Урок української мови в 6 класі "Загальна характеристика частин мови"

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 6 класу "Морфологія. Орфографія. Загальна характеристика частин мови"
Перегляд файлу

Морфологія. Орфографія

Тема.  Загальна характеристика частин мови.

Культурологічна тема: Люби і знай свій рідний край.

Мета: систематизувати й закріпити знання учнів про частини мови; розвивати уміння й навички розпізнавати самостійні й службові частини мови; виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку: урок повторення й систематизації знань.

Форма: урок – подорож до країни Морфології.

Обладнання: мультимедійна система, ілюстрації, схеми.

Люби і знай свій рідний край.

Народна мудрість

Хід уроку

І. Організація класу

- Доброго всім дня!

Так сталось, що на цей урок

До вас прийшла за розкладом сьогодні я.

Отож давайте зробимо ще крок,

І нас захопить мовна ця безодня.

ІІ. Оголошення теми уроку і мотивація навчальної діяльності учнів

- Діти, запишіть дату й тему уроку в свої зошити.

- Сьогодні ми помандруємо з вами країною Морфологією. Кожну зупинку будемо позначати на схемі.

1. Ділова гра «Мікрофон»

 Передаючи мікрофон, представник кожного ряду називає предмет, ознаку, дію зображеного на слайді, не повторюючи іншого. Перемагає той ряд, який правильно й швидше це зробить.

2. Слово вчителя

- На які питання відповідають названі слова? (Хто? Що? Який? Яка? Які? Що робить? Що зробить?)

- Які це частини мови? (Самостійні)

- А чи можна лише з них скласти речення? (Ні)

- Чого не вистачає? (Зв’язкових слів – службових частин мови)

- Побудуємо речення й запишемо його на дошці та в зошитах.

3. Аутотренінг (релаксація)

До плідної праці налаштуємо себе за допомогою аутотренінгу.

Повторимо:

«Я – учень, я – творча особистість.

Я зумію, я навчусь.

Бо шукаю істину, щоб стати розумним.»

4. Рефлексія

- Діти, прочитайте і запишіть епіграф до уроку:

Люби і знай

Свій рідний край.

Так говорить народна мудрість.

Подорожуючи країною Морфологія, ви повинні знати і вміти…

Учень має знати:      Учень має вміти:

що вивчає морфологія,     правильно визначати

загальну характеристику    частини мови,

частин мови      виправляти допущені помилки

- А свої враження від уроку запишете на яблуках-малюнках, які потім помістимо в кошик.

ІІІ. Організація повторення й поглиблення вивченого про частини мови.

- Отже, морфологія – це розділ мовної науки, що вивчає частини мови.

1. Вправа «Мозкова атака»

- Морфологія вивчає звуки мови чи слово як частину мови? (Слово як частину мови)

- Скільки всього в українській мові частин мови? (10 частин мови)

- На які групи поділяються частини мови? (Самостійні, службові і вигук)

- За зміною закінчень які групи частин мови є? (Змінні та незмінні)

- Назвати самостійні частини мови. (Іменник, прикметник, займенник, числівник, дієслово, прислівник)

- Назвати службові частини мови (Сполучник, прийменник, частка)

- Що називає іменник? (Предмет або особу)

- На що вказує прикметник? (На ознаку)

- Як записується число в математиці і в мові? (Цифрою, словом)

- Як називається таке число? (Числівник)

- Які займенники заважають рухові дорожнього транспорту? (Я. ми)

- На які питання відповідає дієслово? (Що робити? Що зробити?)

2. Поетична хвилинка

Коментоване письмо

- Всі ви добре знаєте чудову поетесу, нашу землячку В. Ф. Осипенко.

Над славним Дніпром і над степом безкраїм,

Від давніх-давен і до наших часів,

Як квітка Донбасу, мужніє й зростає

Шахтарське містечко в травневій росі.

Не вистудять душу негод вітровії,

нам жити довіку в єдиній сімї.

Завдання:

1) Спишіть вірш, підкресліть самостійні частини мови, а службові обведіть. (Окремі учні коментують свою роботу)

2) Назвіть прізвища письменників рідного краю.

3. Фізкультхвилинка для очей

Розслабтесь, Заплющіть очі, розплющіть, подивіться вгору, вниз, вліво, вправо. Знову заплющіть і розплющіть очі.

  Працюємо далі.

4. Вправа «Розумне перо»

Виправте орфографічні помилки:

Гарна шапка колись була гордістю козаку.

За вечерою підводили підсумки дня.

Ми з мамой, Володькою і Танею були в театрі.

Іван стояв за дверима, підпираючи їх плечима, не пускав дітей до класу.

5. Робота з підручником

Виконання вправи 204.

Завдання:

Визначте самостійні частини мови в уривку з поеми Т. Шевченка «Тарасова ніч».

На розпутті кобзар сидить

Та на кобзі грає.

Кругом хлопці та дівчата –

Як мак розцвітає.

6. Міні-конструкція тексту

Завдання:

1) Прочитати виразно текст.

2) Дібрати до тексту заголовок, записати в зошит.

3) Виписати:

- власні географічні назви;

- імена та прізвища, псевдоніми.

4) Придумати й дописати кінець до цього тексту, з 5-6 речень, який засвідчив би вашу приналежність до Слобожанщини.

Слобожанщина. Духом вольниці і звитяги, мужності і безсмертної слави овіяний наш край. Він чув дзвін щитів воїнів Володимира Мономаха та Ігоря Святославича, посвист відчайдушних отаманів Кіндрата Сулими та Івана Сірка. Тут відбувалися значні селянські заворушення на підтримку повстань Івана Болотникова і Степана Разіна, Кіндрата Булавіна і Омельяна Пугачова. Край бачив і те, як царські посіпаки жорстоко розправлялися з чугкївцями, що неодноразово виступали за свою незалежність.

 Слобідський край, його історія – то жива легенда. Колись тут збиралися біженці, щоб знайти слободу, як тоді говорили. Тому, оселившись, свої нові хутори і села переселенці називали слободами, а свій край стали називати Слобожанщиною. Свідченням волелюбності людей цього краю є також незалежність поглядів і характер творчості письменників Григорія Сковороди і Павла Грабовського, художників Іллі Рєпіна і Сергія Васильковського, багатьох інших митців Слобожанщини. Розмаїте мистецтво тут є частиною буття, як і сама історія, оповита козацькою вольницею.

7. Словниковий диктант – переклад

Апельсин, тыква, бархатцы, свекла, кустарник, куст, побег, боярышник, арбуз, яблоко, крыжовник, орех.

Переклад: апельсин, помаранч, помаранець; гарбуз; чорнобривці; буряк; чагарник; кущ; пагін; глід; кавун; яблуко; аґрус; горіх.

Завдання: назвати дари природи рідного краю

8. Творча робота

Дібрати до поданих іменників синоніми, з підкресленими словами скласти три речення.

Згода, бій, характер, земля, регіон, шахта, покрівля, пил, стіна, нива, тиша.

Довідка: мир, битва, вдача, ґрунт, край (район), копальня, дах, курява, мур, лан, спокій.

Виконане завдання учні пояснюють методом «Ланцюжок».

9. Вчимося культури мовлення

- Діти, ви знаєте, що мода розповсюджується і на слова.

Наприклад: наразі – досить модне сьогодні слово. А чи знаєте ви, що воно означає? (поки що, тим часом, зараз)

Завдання:

1) Уявіть, що ви кореспондент місцевого радіо, тому берете інтерв’ю у шестикласників про шкільне життя (4-5 речень).

2) Складіть усне інтерв’ю, вживаючи слово наразі.

10. Рубрика «Усміхнись»

- Поясніть приблудні думки (фронтально):

  • Пишу вилами по воді трьома іноземними мовами.
  • Для чого звертатися до окуліста, якщо можна позичити очей у Сірка.
  • Грав першу скрипку серед тих, хто пас задніх.

Довідка: погано вчу мови; людина без сорому; був найгірший.

V. Домашнє завдання (диференційне)

Написати твір – мініатюру «Моє місто».

У кого виникнуть складності з написанням твору – добрати 12 прислівїв про рідний край.

VІ. Підсумок уроку

- Всі завдання виконані. Мандруючи країною Морфологією, ми мали такі зупинки:

  • Ділова гра «Мікрофон»
  • Вправа «Мозкова атака»
  • Поетична хвилинка
  • Вправа «Розумне перо»
  • Робота з підручником
  • Міні-конструкція тексту
  • Словниковий диктант-переклад
  • Творча робота
  • Культура мовлення
  • Рубрика «Усміхнись»,

які зазначено на маршрутній схемі.

Ви старанно працювали, засвідчуючи любов до рідного краю.

 Зараз я пропоную вам заповнити наш кошик яблуками.

(оцінювання учнів)

Будеш трудиться – будеш кормиться.

Так говорить народна мудрість. І ось за плідну працю на уроці прийміть від мене останній смачний осінній подарунок (діти отримують яблука).

Адже у кожної людини є батьківщина, є ота єдина стежина, що веде від рідного порога у далекі світи.

Думаю, що сьогоднішні знання стануть вам в нагоді.

docx
Додано
27 серпня 2019
Переглядів
9332
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку