ЗЗСО І-ІІІ ступенів Дачненський НВК «Школа-гімназія»
Відкритий урок з теми:
«Закріплення та узагальнення знань вивченого про речення»
у 3-В класі
Підготувала:
учитель початкових класів
Бабенко Анастасія Русланівна
2020-2021н.р.
Тема: Закріплення та узагальнення вивченого про речення.
Мета: Закріпити та узагальнити знання про види речень за метою
висловлювання та інтонацією, про головні і другорядні члени речення.
Формулювати зв'язок слів у реченні за допомогою питань. Розвивати орфографічні навички, мислення. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати вміння інтонувати, складати речення зі слів. Розвивати вміння утворювати поетичні рядки, вдосконалювати усне мовлення учнів.
Виховувати любов до природи, розвивати естетичний смак,почуття прекрасного вміння працювати в групі, парою.
Обладнання: карта подорожі, смайлики настрою, дівчина-весна, картки із завданнями(по 3на парту), ілюстрації до творчої роботи, «Правила роботи в группах», кросворд, листи самооцінки, циглинки Лего.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Хід уроку
І. Організація класу
Стали, дітки, підтягнулись,
Один одному всміхнулись.
Повернулись до гостей, привітались
–Добрий день!
А тепер тихенько сіли,
До роботи приступили.
Хочу побажати вам гарного уроку,
Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли дуже всі відповідати.
Щоб допомагало вам вміння міркувати.
З яким настроєм ви сьогодні почали урок?(діти підіймають сигнальні картки-смайлики)
ІI. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Сподіваюсь, що ваші очікування здійсняться.
-Відгадайте загадку і дізнаєтесь , який ще гість завітав до нас на урок .
Привітанням журавля я пробуджую поля,
Небеса і ручаї та заквітчую гаї.
Відгадали, хто вона, ця красуня чарівна ?(Весна)
-Назвіть три місяці весни.(написати навпаки назви місяців)
-Молодці ! Весна хоче потрапити до ще одного міста країни Граматики,аби і нам наступило тепло, а яке це місто ви маєте дізнатися самостійно.
Творча робота. Гра «Веселі картинки» - (діти називають предмети, які зображені на малюнках )
Ракета, мед, меч, перець,камін, ополонка, волосся
— У першому слові підкресліть перш у букву, у другому — другу...
— Складіть із підкреслених букв слово. Це і буде назва того міста, куди ми сьогодні помандруємо.
— Яку назву має місто? (Речення)
— Містом Речення ми мандрували у 2-му класі, тому дещо нам уже відомо. Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що виражає речення, як знайти межі речення, будемо доповнювати речення потрібними за змістом словами.
— Для чого нам потрібні ці знання? (Без цих знань ми не зможемо оволодіти рідною мовою, не зможемо вільно спілкуватися одне з одним.)
-Отже,на уроці ми будемо повторювати і узагальнювати знання по темі «Речення».
Ви будете працювати в групах, самостійно. Сьогодні у вас є помічники - цеглинки Лего. Будете виконувати різні завдання,оцінювати свою роботу, а результат заносити у лист самооцінки.
III. Актуалізація опорних знань.
Перша зупинка « ПОВТОРИНКА»
Вправа « Асоціативний кущ» На дошці слова
Згадайте все, що знаєте про речення.
Слова закінчена думка
Окличне Неокличне
Розповідне
Питальне
Спонукальне Речення Підмет Присудок
Розділові знаки Звертання Словосполучення
IV. Узагальнення та систематизація знань.
Весна речення складала,
На листках слова писала.
Весні допоможіть.
Їх охайно запишіть.
Ве В ва ос на ан сь сн
-Зверніть увагу на з*єднання складів.
Весна, ось вона , ось!( на дошці запис каліграфічно)
1.Словниковий диктант.
-Тож, перше завдання від дівчинки-весни.
Словниковий диктант
Дерево, овочі, фрукти, вишня, помідора, картопля, абрикос, яблуко, сім*я, перець, тато, мама.
- Двоє учнів виходять до дошки і складають речення з цими словами, а всі інші записують ці слова у зошит.
- Нагадайте, будь ласка з якої букви пишеться перше слово? (З великої) Що ми ставимо після кожного слова? (Кому)
- І так, прочитай нам своє речення. (перший учень)
-Чому вам вдалося скласти реченням? ( слова зв язали між собою, виражають закінчену думку)
- Наступне твоє речення.
-За допомогою чого встановлюємо зв язок між словами? ( за допомогою питань)
Оцініть виконання своєї роботи.
ДРУГА ЗУПИНКА «ПОЕТИЧНА»
Поетична хвилинка.
Декламування вірша дитиною Тараса Шевченка «Встала весна»
Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила;
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічає.
Доповідач 1. Народився Т.Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринці, на Київщині в бідній, старенькій хаті у родині кріпака.
Доповідач 2.
Дитяча радість Тараса потьмарилася горем ще в дев’ять років, коли померла мама. А через два роки помер і батько. І почалося страшне сирітське життя.
Доповідач 3. Почав писати вірші Тарас ще в дитинстві. Перша його збірка вийшла під назвою «Кобзар». Всьому світові відома ця збірка. Вірші Шевченка перекладені різними мовами.
Доповідач 4. Тяжке життя підірвало здоров я Т.Г.Шевченка. Він тяжко захворів і помер. Шевченко прожив всього 47 років. Народ шанує Т.Г.Шевченка. Його пісні, його думи в Україні повік не забудуть. Йому поставленні пам’ятники, його ім'ям названі вулиці, парки, школи
-Дякую доповідачам, прошу сідати на свої місця.
- Також хочу нагадати, що 9 березня ми святкували 207 років від народження Тараса Григоровича Шевченка.
-Краса весни надихає художників писати картини, поетів складати вірші.
- Зараз ми теж станемо поетами і складемо вірш про весну в групах.
Але спочатку згадаємо правила роботи в групі.
(Нагадаю правила роботи в групі)
Завдання. Скласти речення. Склеїти частини речень. Речення записати.
1гр. теплий Дощик, синій дощик.
Дощик теплий, дощик синій
2 гр. в долині день співав Цілий.
Цілий день співав в долині.
3 гр. спів весняний під цей І.
І під цей весняний спів
4 гр. долині У зацвів луг.
У долині луг зацвів.
Всі разом складаємо вірш « Весна». (Один учень з кожної групи виходить на середину класу)
Дощик теплий, дощик синій
Цілий день співав в долині.
І під цей весняний спів
У долині луг зацвів.
В лузі повно квіточок
І маленьких діточок.
1гр.
Записати речення. Знайти і підкреслити граматичну основу ( підмет, присудок)
Чарівна весна прийшла до нас.
2гр.
Знайти і виписати словосполучення з речення
Дощик теплий цілий день співав в долині.
3гр.
Записати речення. Знайти і підкреслити граматичну основу ( підмет, присудок)
У намисті калина стоїть.
Оцінити свою роботу в групі.
-Отже, в українській мові речення поділяються на за метою висловлювання та за інтонацією.
- Молодці , а дівчинка-весна пропонує там рухатися далі.
Тож давайте трохи відпочинемо.
2.Фізкультхвилинка
- Дівчинка-весна, пропонує трохи відпочити від роботи і виконати фізкультхвилинку. Підіймаємося їз-за свої місць і повторюємо рухи за хлопчиком та дівчинкою.
Оцініть свою роботу.
Зупинка «ПУНКТУАЦІЙНА»
Робота в парах. Встановлення меж речень.
Зникли знаки розділові.
Повернути їх готові?
Реченню кінець настав –
Відповідний знак постав.
Завдання.
Різнокольоровим і барвистим став ліс у повітрі літало серпанкове павутиння чому день від дня холоднішає куди відлітають птахи маленьке зайченя ніяк не могло зрозуміти
Перевірка
Різнокольоровим і барвистим став ліс. у повітрі літало серпанкове павутиння. чому день від дня холоднішає? куди відлітають птахи? маленьке зайченя ніяк не могло зрозуміти.
-Скільки речень? ( 5)
-Прочитайте. Назвіть розділовий знак. Чому саме такий ?
Оцініть виконання своєї роботи.
-Отже, які розділові знаки можуть стояти в кінці речення?
Зупинка «КРОСВОРДНА»
|
1. |
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Е |
|
|
|
||||
|
3. |
|
|
|
Ч |
|
|
|
||||||||
|
|
4. |
|
|
|
Е |
|
|
|
|||||||
|
5. |
|
|
|
|
|
Н |
|
|
|||||||
|
|
|
6. |
|
|
Н |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
Я |
|
||||||
Кросворд "Речення".
1. Член речення, який вказує, що говориться про підмет, (присудок)
2. Речення, в якому про щось розповідається, (розповідне)
3. Речення, вимовлене з особливим почуттям, (окличне)
4. Член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні?
( підмет)
5. Як називається речення, в кінці якого ставиться знак питання?
(питальне)
6. Назва речення, яке спонукає до дії. (спонукальне)
7. Як називається слово, що вказує до кого звертаються? (звертання)
-Молодці!
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Зупинка «Місто Речення»
- Нарешті, ми потрамили до міста речення і все вже знаємо про нього. Тому дівчинка- весна підготувала декілька запитань.
- Яку тему узагальнювали на уроці?
- Речення – це..
-Що вам сподобалося найбільше ?
-Чи здійснились ваші очікування?
Подивіться у лист самооцінки. Який колір переважає?
Що можете сказати про свою роботу на уроці?(діти аналізують роботу на уроці)