Розробка сучасного уроку з української мови для 2 класу. Діти разом з учнями Лісової школи пишуть Книгу порад, виконуючи цікаві завдання мудрої Сови.
Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів.
Мета. Повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів. Удосконалювати вміння розпізнавати їх серед інших слів, будувати з ними речення. Закріплювати навички написання слів з великої літери. Розширювати словниковий запас учнів, розвивати творчу уяву, навички діалогічного і монологічного мовлення. Виховувати любов та бережне ставлення до природи рідного краю.
Обладнання. Малюнки із зображенням тваринок – учнів Лісової школи. Сови – вчителя, та двох сорок – лісових поштарів. Штучна ялинка. Лист, який надійшов від Сови. Книга порад для учнів Лісової школи: сторінки з правилами, які вкладаються у цю книгу по ходу уроку.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
Пролунав дзвінок, Щоб почути у кінці,
Починається урок. Що у нашім другім класі
Будем працювать старанно, Дітки - просто молодці!
II. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, пригадуєте, до нас не раз у клас приходила мудра Сова із своїми учнями . Сьогодні поштарка принесла нам лист від вчительки Сови.
- Що ж у ньому ? Прочитаємо ? Ось такий лист . (Зачитується лист . )
Дорогі друзі !
Маленькі мовознавці !
Звертаюся до Вас із великим проханням : допоможіть мені навчати рідної мови звірят Лісової школи. Складіть , будь ласка , для нас правила – поради ,якими користуєтеся ви , вивчаючи рідну мову . Обіцяємо дотримуватися їх на наших уроках .
З повагою і найкращими побажаннями Сова.
- Але у нас зараз урок рідної мови , нам потрібно повторити все , що ми вивчили про слова назви предметів.
- Що ж тоді робити? Відмовити Сові?
Давайте зробимо так: закріпимо наші знання про іменники і створимо казкову книгу, в яку протягом уроку будемо вкладати сторінки з порадами. Вони допоможуть звірятам вивчати рідну мову в Лісовій школі. А після закінчення уроку відішлемо цю казкову книгу Сові!
- Згідні? Отже, до роботи.
III. Узагальнення і систематизація знань.
1. Каліграфічна хвилинка.
іл ве ць ак
- Пригадайте звірят-учнів Лісової школи, у назвах яких є такі
буквосполучення. Запишіть їх каліграфічно.
Білка, ведмідь, заєць, їжак.
- Якого правила ми дотримувалися, пишучи слова?
Це і буде перша сторінка, перше правило для звірят Лісової школи.
Пишіть каліграфічно !
Граматичне завдання.
2. Малюнковий диктант.
- Як ви гадаєте, чи працює у цю пору Лісова школа? Чому?
- Справді, звірята-учні повернуться до навчання навесні. Але
кожній тварині Сова дала завдання на зимові канікули.
Очі сяють, як намисто,
Мов дві цяточки вогнисті.
В неї хата гарна, тиха,
Взимку повненька горіхів.
В лісі любить вона жити.
Відгадайте, хто це, діти? (Білка)
- А ось і завдання для неї.
Завдання: навчитися грамотно писати іменники - назви цих предметів. Виконаємо це завдання замість білочки.
- Назва цього предмета. (Показ малюнків.)
Барліг, ялинка, дупло, кубельце.
- Ми впоралися із завданням білочки і грамотно (без помилок) записали
слова.
- Яку наступну пораду дамо звірятам з Лісової школи? (На уроках рідної мови вчіться писати грамотно.)
Вчіться писати грамотно .
Граматичне завдання.
- Складіть речення про те, хто як зимує.
(Білочка зимує в теплому затишному дуплі. Ведмідь на зиму облаштовує барліг. Заєць ховається під ялинкою. Їжачок мостить для сну м'яке кубельце з опалого листя.)
- Одне речення запишіть (на вибір).
Хвилинка-цікавинка.
- Ми згадали, як зимує білочка. Цікаво, що білочка, готуючись до зими, висушує до двох тисяч грибів. Вона вміє дуже швидко їсти: з соснової шишки виїдає насіння за 1,5 хв. А живе ця тваринка близько трьох років. У білочки чудова пам'ять. Ховає запаси не лише в дупло, але й під ялинку, інші дерева. І добре запам'ятовує ці схованки.
3. Робота в групах.
- Для кого ж наступне завдання Сови?
Гляньте, друзі, на горбочок,
Дивний котиться клубочок –
Гратися із ним не сміх,
Захиститься від усіх,
Колючками обпече .
І до лісу втече. ( Їжачок)
- Їжак - тварина розумна, тому Сова дала йому не одне завдання, а кілька. І виконаємо ми їх у групах. Прочитайте завдання і виконайте їх.
Завдання для груп.
I група. Запишіть чотири іменники - назви зимових птахів.
II група. Запишіть три іменники - назви дерев, які не скидають на зиму вбрання.
Запишіть п’ять назв міст .
Перевірка завдань.
І група:
- На яке питання відповідають слова?
- Звідки ви знаєте про зимових птахів? (Із книжок.)
- Ось ваша сторінка у казковій книзі.
Більше читайте .
II група:
-Яке питання ставиться до ваших слів?
- Знання з якого предмета допоможе вам виконати завдання? (" Я і Україна".)
Дружіть з іншими предметами .
III група:
Вчіть правила рідної мови .
IV група:
- Які назви міст ви записали .
- З якої букви ви написали ці слова ?
- Їжачок дякує вам за допомогу.
- Послухайте для кого наступне завдання приготувала сова .
Довгі вуха , куций хвіст ,
Моркву і капусту їсть ,
В сніжну зиму залюбки
Обгризає яблуньки.
( Зайчик )
- Спритному Зайчикові Сова підготувала наступне завдання.
А щоб його виконати, вам потрібно пригадати що таке текст.
- З яких частин складається текст ?
- Які види тексту ви знаєте ?
продовжити розповідь.
а) Читання зачину.
Завітала до нас Зима. Вона побачила, що Осінь славно потрудилася. Спить березовий гайок. Пташки в теплих гніздечках сидять. Тільки Ялинка не хоче скидати зелених хвоїнок. Розгнівалася Зима...
б) Усне складання казки за запитаннями вчителя.
- Як ви гадаєте, що вона зробила? Кого послала до Ялинки?
(Вітер холодний. Мороз колючий, який хотів Ялинку заморозити, хуртовину.)
- А Ялинка? (Вона й досі стоїть зеленою і пишною. І всю зиму слугує Зайчикові надійною домівкою.)
в) Робота з роздатковим матеріалом.
- А тепер із конвертів, які лежать на партах, витягніть листочки із зайчиковим завданням. • Там записане продовження казки, яке ми щойно склали. Але у ньому пропущені слова-іменники
- Візьміть ручки і вставте пропущені слова. Можете порадитись у парах.
Послала до холодного і колючого .
Та дарма .
Ялиночка поколола їх своїми . Мороз і
завили від болю і втекли геть . А й досі стоїть зелена і пишна .
.
г) Написання казки дітьми.
Ґ) Зачитування казок учнями.
Що ми порадимо лісовим школярам? (Вивчаючи рідну мову, вчіться складати казки.)
Вчіться складати казки.
|
Виховний момент.
IV. Підсумок уроку.
- Ми виконали всі завдання і, відгукнувшись на прохання Сови,
склали книгу порад. А наші лісові поштарі віднесуть її до лісу.
- А закінчимо ми урок розмовою цих двох сорок.
Уявіть собі, що одна з них була на уроці і чула все, що ми пригадували про
іменник, а друга у цей час розносила лісову пошту і не чула теми уроку.
вивчила на уроці.
- Ну що, повертаємося до лісу?
Я вже знаю, що іменники називають предмети і відповідають на питання
хто? або що?
- А писати іменники ти навчилася?
Учитель. Закінчується наш урок. І на згадку про нього я хочу подарувати вітальні листівки з побажаннями, які підготувала для вас вчителька Сова з Лісової школи:
Працюйте завжди залюбки,
Діліться радощами з другом.
Ходіть до школи, малюки,
І хай вона вам домом буде!
2. Куріпка В. І. Українська мова, нестандартні уроки, Харків, Основа, 2006.
4.Вашуленко М.С.,Мельничайко О.І.Рідна мова. 4 клас. К.,Освіта,2003
5. Івакова І. І. Інтерактивні технології навчання у початкових класах, Тернопіль, Мандрівець, 2009
6. Програми для середньої загальноосвітньої школи 1 – 4 класи. – К.: Початкова школа , 2006 р.
1