Урок української мови в 7 класі спеціальної школі для
дітей з порушеннями слуху
Тема уроку. |
Узагальнення й систематизація з теми «Звертання. Вставні слова». |
Мета уроку. |
Узагальнити й систематизувати відомості про речення із звертаннями і вставними словами; удосконалити пунктуаційні вміння й навички; розвивати вміння самостійно виконувати різноманітні завдання, розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини. Виховувати наполегливість у навчанні. Слідкувати за правильною вимовою слів, речень; диференціація: в-ф. |
Хід уроку
I. Організація класу.
- Добрий день, сідайте, будь ласка.
II. Мотивація навчальної діяльності.
- Який у нас зараз урок? (Слухо-зорово).
- Що ми будемо робити на уроці? (З перешкодою).
- Протягом усього уроку ви повинні уважно слухати, відповідати на питання, добре говорити, охайно писати.
- Сьогодні контрольні звуки: в-ф.
III. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо повторювати вивчене з теми «Звертання. Вставні слова».
IV. Актуалізація опорних знань.
- Що називає звертання? (За екраном).
- Давайте пригадаємо, що таке звертання? (Звертання- це слово або група слів, що називають особу, а іноді неживий предмет, до якого звертаються).
- Які бувають звертання? (Поширені та непоширені). (Сл.-зор.)
- Наведіть приклади звертань. (Дорогі друзі, панове, добродію, вельмишановний, пані,люди добрі, шановне товариство, юначе, хлопці і дівчата, громада).
- Що виражають вставні слова? ( З губів).
(За допомогою вставних слів ми виражаємо своє ставлення до того, що повідомляємо).
- Наведіть приклади вставних слів, які виражають: упевненість (безумовно, без сумніву); невпевненість (може бути, мабуть); задоволення (слава Богу, на щастя); указують на джерело повідомлення (по-моєму, на мою думку, по-вашему).
V. Перевірка домашнього завдання.
- Що вам було задано додому? (З перешкодою).
(Підписати листівку, щоб в ній було звертання).
- Прочитайте.
VI. Написання словникового диктанту.
- Зараз ми напишемо вибірково-розподільний словниковий диктант.
Записати в одну колонку звертання, а в другу- вставні слова, словосполучення.
Звертання |
Вставні слова, словосполучення
|
Сину Вітчизно моя люди добрі Україно дорогі мої однокласники мово рідна чудовий краю |
Соромно сказати може зверніть увагу з іншого боку зрештою по-моєму наприклад |
Робота в парах.
-Перевірте диктант один у одного.
VI. Фізкультхвинка.
VII. Закріплення навчального матеріалу.
1. Скласти речення з одним із звертань, вставним словом.
1). Дорогі мої однокласники!
2). Україно!
3). Соромно сказати.
4). Зверніть увагу.
5). Наприклад.
2. Робота в парах.
Перекладіть з російської мови на українську.
1). Отчизна! Горды мы тобой, трудом и подвигом твоим.
(Вітчизно! Горді ми тобою, трудом і подвигом твоїм.)
2). Я люблю тебя, язык родной!
(Я люблю тебе, мово рідна!)
3). Живи, Украина, в дружбе и мире всегда!
(Живи, Україно, в дружбі та мирі завжди!)
4). Люди, любите свою землю!
(Люди, любіть свою землю!)
3. Хвилинка відпочинку.
Діти читають гуморески.
- Послухайте уважно гуморески, назвіть звертання.
1) Який це час?
Учителька питає учня:
- Послухай, Сергійку, якщо я скажу: «Я красива- який це час»?
- Минулий, Валентино Василівно.
- А насправді? (Теперішній).
2. – Татку, чому ти боїшся зайців?- питає син…
- Хто ж тобі сказав, що я боюся?
- Чому ж ти тоді, як їдеш на полювання, береш із собою рушницю?
VIII. Підсумок уроку.
- Які є звертання за будовою? (Слухо-зорово).
- Які розділові знаки ставляться при звертанні? (З перешкодою).
- Як виділяють вставні слова? (За екраном).
IX. Домашнє завдання.
Скласти речення з двома звертаннями, двома вставними словами.
1