Урок "Усний твір-опис місцевості на основі власних спостережень і вражень у художньому стилі"

Про матеріал

Урок розвитку мовлення у 8 класі з поглибленим вивченням української мови та літератури на основі краєзнавчого матеріалу (визначні місця Кривого Рогу). Групова робота, інтерактивні прийоми, виконання вправ на платформі "Learning Apps.org"

Перегляд файлу

8 клас (поглиблений)

Тема. Усний твір-опис місцевості на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі

Мета:  ознайомити учнів з мовними і композиційними особливостями твору-опису місцевості в художньому стилі;навчати восьмикласників складати подібні твори;

розвивати навички усного мовлення;

виховувати любов до рідного міста.

Тип уроку: розвитку мовлення

Обладнання: вправи на платформі «Learning.Apps.org», відеоролик «Мій Кривий Ріг», пам’ятка «План роботи над твором-описом місцевості», краєвиди рідного міста.

Хід уроку

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Вступне слово вчителя.  Добрий день, діти, гості! Тема нашого уроку «Усний твір-опис місцевості в художньому стилі».  Описувати ми будемо краєвиди загадкового  міста. Про нього говорять: «Сталеве серце України», «Місто довжиною в життя». Що це за місто? – Кривий Ріг. Наш урок  буде проходити у вигляді змагання між двома командами «Інгулець» і «Саксагань» на звання кращого знавця рідного міста.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Привітання. Команди, привітайте один одного сенканом про Кривий Ріг.

Формула сенкану

1. Іменник (тема).

2. Два прикметники (яке воно?)

3. Три дієслова (що воно робить?)

4. Фраза-висновок з чотирьох слів.

5. Іменник-синонім до теми або ж слово-асоціація до теми.

 Тестування за типами і стилями мовлення.  Виконання вправи «Стилістика» на платформі «Learning.Apps.org» (форма проведення «скачки»). Команда, яка першою надасть 100% правильну відповідь на питання тестів, матиме змогу «придбати» підказку з опорними словами, які допоможуть вам у складання власних творів-описів.

  1. Скільки існує типів мовлення?

А) 3, б) 4, в) 5 г) 7.

  1. Назвіть рядок, у якому правильно позначено типи мовлення.

А) розповідь, опис, роздум;

Б) розповідь, опис, роздум, оцінка предмета;

В) науковий, художній, офіційно-діловий, публіцистичний, розмовний;

Г) оповідання, поема, вірш, роман.

  1. Назвіть рядок, у якому правильно позначено стилі мовлення.

А) розповідь, опис, роздум;

Б) розповідь, опис, роздум, оцінка предмета;

В) науковий, художній, офіційно-діловий, публіцистичний, розмовний;

Г) оповідання, поема, вірш, роман.

  1. Текст  якого типу мовлення умовно відповідає на питання «Який?»

А ) роздум, Б) розповідь, В) опис; Г) жоден з них.

  1. Текст якого типу мовлення умовно відповідає на питання «Чому?»

А ) роздум, Б) розповідь, В) опис; Г) жоден з них.

  1. Текст якого типу мовлення умовно відповідає на питання «Що відбулося?»

А ) роздум, Б) розповідь, В) опис; Г) жоден з них.

  1. До якого типу мовлення належать такі жанри: вірш, пісня, оповідання, роман?

А) художній; Б) розмовний; В) публіцистичний; Г) науковий.

  1. До якого типу мовлення належать такі жанри: інструкція, заява, довідка, закон?

А) художній; Б) розмовний; В) науковий; Г) офіційно-діловий.

  1. Для якого стилю мовлення характерні вживання слів у переносному значенні, образність, метафоричність мови.

А) художній; Б) розмовний; В) публіцистичний; Г) науковий.

  1. Установіть відповідність

А) опис людини   1 інтер’єр

Б) опис приміщення  2 пейзаж

В) опис місцевості  3 портрет

 

Гронування «Особливості художнього стилю» на платформі «Learning.Apps.org». Оберіть ті особливості, що властиві художнього стилю і науковому: лаконічність, терміни, шаблон, тропи, емоційність, образність, діалектні слова, розмовна лексика, безособові  односкладні речення, речення різні за структурою, виражена суб’єктивна авторська позиція.

СПРИЙНЯТТЯ І ОСМИСЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

«Мозкова атака». Складання пам’ятки «План роботи над твором-описом місцевості»

  1.  Де знаходиться місцевість (галявина в лісі, берег моря, вулиця міста).
  2. Яка ця місцевість
    1. Що найперше впадає у вічі
    2. Протяжність
    3. Споруди (житлові будинки і пам’ятні місця)
    4. Рослинність
  3. Загальне враження (що подобається у цій місцевості, а що, можливо, ні).

Інструктаж учителя. Запам’ятайте, що описуючи місцевість, ми повинні поєднувати опис місця з описом предметів, що в цьому місці розташовані. При цьому речення може мати таку будову

 

 

Посеред галявини росте дуб старезний.

Або

 

 

Неподалік від нього зеленіє молода береза.

Перегляд відеоролика і добір опорних слів. Запам’ятайте, які об’єкти розташовані на проспекті Поштовому та на площі Молодіжній, де саме вони розміщені. Яких об’єктів не було в ролику. Доповніть ними свій опис. Запишіть всі об’єкти на аркуші. Потім додайте їхнє місце розташування, доберіть кілька влучних прикметників, бажано в переносному значенні.

Повторення (уживання великої літери). Пригадайте, як пишуться назви вулиць, установ. Виконання вправи «Правопис власних назв» на платформі «Learning.Apps.org» (форма «заповніть пропуски»)

(П,п)лоща (М,м)молодіжна, (П,п)роспект (П,п)оштовий, (К,к)риворізька (М,м)іська (Р,р)ада, (М,м)узично-(Д,д)раматичний (Т,т)еатр  (І,і) мені Т.Г. Шевченка, (П,п)арк (Г,г)ероїв, (П,п)роспект (М,м)металургів.

Будуйте речення різної структури.

Щоб поєднати слова в речення вам знадобляться дієслова. Ви можете їх купити, якщо скажете, коли засновано Кривий Ріг.

Підказка: є, розташовується (розташований, розташована), запрошує, веде, простягся, примостився, притулився, зустрічає, вражає, стоять, гуляють.

Індивідуальне складання творів

Заслуховування здобутків учнів

Редагування

ПІДСУМКИ УРОКУ

Відзначення кращих знавців рідного міста

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Записати текст твору в зошит, опрацювати матеріал підручника на с.146-149.


Додатки

 (П,п)лоща (М,м)олодіжна

для групи «Інгулець»

Де?

Що?

Яке?

Неподалік Соцміста

(П,п)лоща (М,м)олодіжна

 

культурний і адміністративний центр Кривого Рогу

На (П,п)лощі (М,м)олодіжній

(К,к)риворізька (М,м)іська (Р,р)ада

п’ятиповерхова споруда

Перед будівлею міськради

Прапор України та прапор з гербом міста

дорогі серцю криворіжця

Праворуч міськради

пам’ятник «Козак Кривий Ріг»

бронзовий, візитівка рідного міста

Ліворуч міськради, якщо перейти на лівий бік (П,п)роспекту (М,м)еталургів

(К, к)вітковий (Г,г)одинник

Найбільший, з відеогалереєю всередині

Ліворуч

(П,п)роспект (М,м)еталургів

жвавий автомобільний рух

З а (К,к)вітковим (Г,г)одинником

(П,п)арк (Г,г)ероїв

гостинний, великий, дбайливо доглянутий

Перед будівлею міськради

клумби

з візерунками складеними із квітів

У центрі площі

 Музичний фонтан

найбільший в Україні

Уздовж алей

ліхтарі

химерні

То тут, то там

дерева (блакитні ялини, каштани)

тінисті, запашні, величні(велетні)

Довкола фонтану, у затінку дерев

лавки

зручні

 

(П,п)роспект (П,п)оштовий

 для групи «Саксагань»

Де?

Що?

Яке?

Неподалік(П,п)лощі (В,в)изволення

(П,п)роспект (П,п)оштовий

 

історичний центр, найстаріша вулиця довжиною  3км

Праворуч

(М,м)узично-(Д,д)раматичний (Т,т)еатр  (І,і) мені Т.Г. Шевченка

величний, найперше впадає в око

Перед будівлею театру

Пам’ятний знак першій поштовій станції

унікальний

Поблизу Пам’ятного знаку першій поштовій станції

пам’ятний знак  «Я люблю Кривий Ріг»

 

улюблений

Навпроти  театру, ліворуч

пам’ятник Т.Г.Шевченкові

дорогий серцю криворіжця

За спорудою театру

Артмайдан

сучасний

Неподалік фонтанів

скульптура «Друг»

бронзова скульптура вовка та пса

Перед будівлею театру

фонтани

відкриті, наземні

Уздовж проспекту

будинки

старовинні, невеличкі

За фонтанами (водограями)

міст

веде, з’єднує

По правому й лівому боці проспекту

липи

тінисті, запашні

Поблизу фонтанів

лавки

зручні, гостинні

 

План роботи груп

  1. Складання сенканів. 5 балів

Іменник (тема).

Два прикметники (яке воно?)

 Три дієслова (що воно робить?)

Фраза-висновок з чотирьох слів.

Іменник-синонім до теми або ж слово-асоціація до теми.

  1. Гра «скачки». Актуалізація  знань про типи і стилі мовлення. 5 балів
  2. Гра «встанови відповідність». Особливості наукового і художнього стилів. 5 балів
  3. Складання плану опису (усі разом).
  4. Перегляд відеороликів.
  5. Добір опорних слів.
  6. Повторення. Правопис власних назв (заповнити пропуски) 3 бали.
  7. Складання творів.
  8. Виступи з творами індивідуально 12 балів.
  9. Редагування помилок.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Волох Татьяна
    Розробка цікава та, на жаль, не знайшла вказані вправи для роботи з інтерактивною дошкою.
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
28 грудня 2018
Переглядів
10061
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку