1
Тема. Утворення попереднього наступного чисел. Обчислення виду 80+1, 80-1. Аналіз і порівняння задач. Вимірювання довжини відрізків.
Вчитель. Чалюк Л. В.
Тема. Утворення попереднього наступного чисел. Обчислення виду 80+1, 80-1. Аналіз і порівняння задач. Вимірювання довжини відрізків.
Мета. Удосконалювати обчислювальні навички; продовжити роботу над різними способами читання числових виразів, аналізом і порівнянням задач;
формувати вміння записувати числові вирази за поданою умовою;
розвивати пам’ять, увагу;
виховувати товариськість.
Обладнання: картки, девіз.
Хід уроку
І. Організація класу
1.Психологічне налаштування
Вправа «Долонька»
Я всміхаюсь сонечку.
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці.
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику.
Лийся, мов з відра!
Гостям посміхаємось.
Зичим їм добра!
- Подивіться один на одного, посміхніться.
Від чого на краплинку щастя збільшилося в світі?
Від чого на краплинку сонця збільшилося в світі?
Від чого на краплинку радіснішим стало наше життя?
Лише від одного доброго слова, від однієї посмішки стає краще на душі!
А зараз візьміться за руки і потиском долонь передайте тепло своїх сердець один одному.
- Сідайте.
- Покажіть мені ваші долоньки. Покладіть на одну: уважність і творчість. На іншу я покладу вам цікавість і терпіння. Зберіть все, що в долонях, та не губіть.
2.Девіз уроку.
Працювати на уроці ми будемо під девізом.
На уроці не лініться,
До завдань жвавіш беріться,
І тоді цікава казка
Зайде і до нас у клас,
І все буде гаразд.
3. Бесіда
24 тиждень – тиждень, який називається «Мультфільми». Тому ми сьогодні побуваємо в уявному кінотеатрі і зустрінемось з «мультяшними» героями.
Кінотеа́тр — приміщення для публічного показу і перегляду кінофільмів, мультфільмів.
Згадаємо правила поведінки в кінотеатрі:
А правила роботи на уроці:
Не викрикуй, не крутись,
На учителя дивись.
Якщо хочеш щось сказати –
Треба руку піднімати.
4.Психотренінг
Вправа «Успіх»
А тепер промовте вголос побажання собі на цей урок:
Я хочу…
Я буду…
Я зможу..
Я всім бажаю здійснення ваших очікувань, успіхів у роботі на уроці.
ІІ. Актуалізація знань
- Зверніть увагу на теоретичний матеріал
1. Математичний марафон. Завдання на вибір.(диференційовані)
-Мамонтьонок із далеких далей привіз цікаві завдАння. Порадуйте його своєю самостійною роботою. Виберіть завдАння за бажанням.
Молодці.
2.Гра «Мікрофон».
Левенятко дуже полюбляє співати
І вам пропонує в «мікрофон» пограти.
– Як називаються числа при додаванні?
– Яку дію виконуємо, шукаючи суму?
– Як називаються числа при відніманні?
– Яку дію виконуємо, визначаючи різницю?
Друзі задоволені.
3.Гра «Розв’яжи по колу»
- Мальвіна задала Буратіно обчислити «кругові» вирази. Допоможемо?
-Прикріплюючи їх на дошці, зачитайте по-різному.
18-10=8 14+1=15 додати відняти
8+2=10 15-10=5 плюс мінус
10+6=16 5-5=0 збільшити зменшити
16-2=14 0+18=18 сума різниця
4. «Асоціативний кущ»
Білосніжка і гноми вирішили пограти в школу і з’ясувати складові задачі.
- Пригадайте , з яких частин складається задача.
Умова Задача Розв’язання
Питання відповідь
5. Цікаві задачі.
-А слідуючим завданням від Білосніжки є:
1. Просигналізуйте умову і питання кожної задачі;
2.Розв’яжіть задачу;
3.Оголосіть тип задачі.
Прилетіли 4 синиці.
Потім ще 2 птиці.
Скільки птиць на годівниці? ( 4+2=6; на знах. суми )
Он летять до годівниці.
Скільки птахів, підкажіть,
Будуть вдячні за обід?( 1+3=4 ; на знах. суми)
П’ять сіресеньких малят.
Раптом трапилась біда:
Випало одне з гнізда.
Скільки пташенят тоді залишилось у гнізді? (5-1=4; на знах. різниці)
Одна із сорок не знала урок.
Скільки старанно трудились сорок? ( 8-1=7 ; на знах. різниці)
Висновок. – Про кого задачі?(Про птахів)
-Чому?(тому що шпаківні вивішувати слід, турбувалися про птахів. Весна іде)
-Як поводимо себе у лісі, парку?(Тихо)
-Як, взагалі, ідемо в природу?
Білосніжка і Гноми вами дуже задоволені. Вони також люблять природу і бережуть її.
6. Каліграфічна хвилинка
Попелюшка – дівчинка вродлива,
Хазяйновита і трудолюбива.
Число 29 записати пропонує,
А ще склад числа прокоментуєм.
29 – х-ка, склад
- Відкрийте зошити.
Зошит навскіс кладемо,
В руки ручки беремо,
Сіли рівно всі на диво,
Дітки, пишемо красиво!
7. М. д. (цеглини Lego)
Маша все руйнує,
А ведмідь – будує.
Правильні цеглини –
Мир у всі родини.
17-10 6+3
10-9 16-10
0+3 5-0
Самоперевірка.
Ведмідь радіє.
Фізкультхвилинка
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Мотивація навчальної діяльності.
-Що таке кінотеатр. Як поводитись в кінотеатрі. Ми дізналися.
Учитель зачитує вірш:
Щоб вести кораблі
Щоб у небо злітати,
Треба твердо, як слід
Математику знати.
І щоб рухались верстати,(машини
І щоб гроші рахувати,
Продавати й купувати,
Треба добре її знати!
2. Оголошення теми уроку.
Тема нашого уроку. Утворення попереднього наступного чисел.
Обчислення виду 80+1, 80-1.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота над темою уроку.
- Допоможіть Тому дістатися до Джері.
48 49 50 . . 53 . . . 57 . . 60 61
- Доповніть числовий ряд.
- Назвіть всі числа.
- Які це числа?
- Назвіть круглі. Які числа називаються круглими? ( Числа, які закінчуються 0 називають круглими)
- Назвіть кількість десятків і одиниць в кожному з виділених чисел.
- Розкладіть усі інші числа на розрядні доданки.
Висновок. Що означає розкласти на розрядні доданки двоцифрові числа?(записати як суму круглого та одноцифрового чисел)
79__80___81 80+1=81 _59___60___61 60+1=61
80-1=79 60-1=59
- Як утворилося кожне наступне число? (+1)
- Як утворилося кожне попереднє число? (- 1)
Висновок. А це означає…при додаванні одиниці отримуємо наступне, а при відніманні – попереднє.
2. Гра «Впіймай м’яч»
- Мишенята іноді живуть дружно із Котом Леопольдом . І тому сьогодні пропонують нам пограти у м’яча і обчислити вирази.
- Обчисли.
19+1 49+1 10-1 40-1
29+1 59+1 20-1 50-1
39+1 69+1 30-1 60-1
Здоров’язберігаючий аспект (фіз.-ка для очей)
Я про здоров’я ваше дбаю,
Корисних вправ чимало знаю.
Дивись вперед і не нудьгуй.
Трикутник оченятами малюй.
Тепер його переверни і знов очима обведи.
Тепер у центрі зупинися
Очі заплющ і так сиди.
Очі розплющуй . Час працювати.
Задачу потрібно нам розв'язати.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів.
.Робота з підручником.с. 96
1) Робота над задачею 3(1)
А) Читає вчитель запис
--Що це? (Задача)
-Чому?(….
-Що є незрозумілим у задачі?
Б) Читають самостійно.
В) Зачитайте умову. Зачитайте питання.
Г) Аналіз
- Про що розповідається ?
- Що відомо? (5 фільмів для дорослих і 3 фільми для дітей)
- Про що запитується? (Скільки всього фільмів демонструють у кінотеатрі?)
Д) розв’язання
5+3=8(ф.)
- Чому «+»? (Скільки разом чи всього треба…
Е) Тип задачі? (на знаходження суми)
- Про що запитується? Скільки всього фільмів демонструють у кінотеатрі?)
2) Робота над задачею 3(2)
- Послухайте ще один запис. --Що це? (Задача)
-Чому?(….
- Що можна сказати про неї?(Обернена)
- «Обернена задача» що це?
Б) Читають самостійно.
-Що є незрозумілим у задачі?
В) Зачитайте умову. Зачитайте питання.
Г) Аналіз
- Про що розповідається ?
- Що відомо? (5 фільмів для дорослих і 3 фільми для дітей)
- Про що запитується? (Скільки всього фільмів демонструють у кінотеатрі?)
Д) розв’язання
8-5=3(ф.)
-Чому «- »? (Щоб знайти невідомий доданок…
Е) Тип задачі? (на знаходження невідомого доданка)
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія . Вправа «Вітерець».
-Чи справдилися ваші очікування?
-Чи поліпшився ваш настрій?
- Пригадайте назви мультфільмів , герої яких нас супроводжували.
(«Мама для мамонтьонка», «Як Левеня і Черепаха співали пісню», «Кіт Леопольд», «Том і Джері», «Маша і Ведмідь», «Попелюшка», «Пригоди Буратіно», «Білосніжка і сім гномів».
Учитель:
1. Вітерець дме для тих, хто правильно відповідав на уроці.. (Підводяться учні , які зараховують себе до цієї категорії)
2. Вітерець дме для тих, хто дізнався щось нове на уроці..(Учні підводяться)
3. Вітерець дме для тих, кому було цікаво на уроці…(учні підводяться)
Ось і пролунав дзвінок - закінчився наш урок.
За роботу по заслузі щиро дякую вам, друзі.