Урок-узагальнення-гра "Подорож у країну Історію" 5 клас

Про матеріал
Узагальнюючий урок-гра для 5 класу. Містить різноманітні завдання на повторення: з хронології, топоніміки, знання карти, історичних особистостей та видів історичних джерел. Доцільно використовувати в кінці навчального року.
Перегляд файлу

5 клас. Узагальнюючий урок-гра «Подорож у країну «Історія»

(проводиться за рахунок резервної години в кінці навчального року)

Мета :  - узагальнити та повторити набуті за рік знання, розвивати навички та вміння учнів;

  • вчитися працювати в групах (в командах), розвивати уміння концентрувати зусилля, увагу, відповідальність та інші необхідні якості роботи в колективі;
  • виховувати навички самооцінювання та прагнення покращувати результати своєї праці, а також інтерес до історії рідної країни.

Тип уроку: узагальнюючий урок-гра

Обладнання: дидактичні матеріали, підготовлені вчителем, карта України, підручник.

 

Хід уроку-гри

Учні об’єднуються у 3 команди, визначають назву команди та обирають капітанів.

Щоб увійти на територію країни «Історія», потрібно відповісти на декілька питань прикордонників (по одному кожній команді)

І. Розминка

1. Що вивчає наука історія? *Які науки допомагають історії?

2. Звідки історики дізнаються про минуле? *Наведіть приклади історичних джерел?

3. Скільки розділів у підручнику історії у 5 класі? *Про що вони?

ІІ. Ми потрапили до країни «Історія». Сідаємо на потяг та рушаємо у мандрівку країною.

Перша зупинка  - станція «Музейна»

  • Що таке музеї?
  • Що в них зберігають?
  • Звідки туди потрапляють експонати?

Багато експонатів з’являються в музеях завдяки археологам.

  • Що таке археологія? Чим займаються археологи? (розкопками та вивченням знайдених речових джерел )
  • Які типи історичних джерел ви знаєте? (речові, письмові, етнографічні, зображувальні)

Завдання:

Розподіліть історичні джерела за групами:

  1. Речові: черепки посуду трипільців, гармата або меч, замок або собор, монета, мотика, кістка мамонта, корабель вікінгів.
  2. Письмові: пергаментна книга (Остромирове Євангеліє), газета ХХ ст., напис на камені, рукопис або береста.
  3. Етнографічні: казка, традиція гостинності у українців, орнамент вишиванки рушнику.
  4. Зображувальні: портрет Хмельницького, фото вул.. Курської у Путивлі поч. ХХ ст.., реклама, кінофільм «Дума про Ковпака»,  марка із супутником 1957 року.

* Задача:  - Про що може розповісти монета? Проведіть дослідження.

      -  Про що може розповісти гармата? Проведіть дослідження.

                  - Про що можуть розповісти черепки трипільського посуду? Проведіть дослідження.

ІІІ. Станція «Топонімічна»

Завдання:  Поясніть назви вулиць та населених пунктів:

  1. м. Шахтарськ –
  2. м. Івано-Франківськ –
  3. м. Запоріжжя –
  4. м. Рівне –
  5. м. Путивль –
  6. м. Львів –

 

  1. вул.. Ковпака у Путивлі -
  2. вул.Сумська у Харкові -
  3. вул. Грецька у Львові -
  4. вул. Шевська у Львові -
  5. вул. Першотравнева у Путивлі -
  6. вул. Єврейська у Львові –

 

 

ІV. Станція Архівна

В архів потрапив історичний документ. Працівник архіву зробив копію, переписавши текст. Але він працював одночасно з багатьма джерелами і при переписування допустив ряд помилок. Допоможіть відновити документ, виправивши історичні помилки.

Історичний текст

 « Одним з найдавніших хозарських міст на Русі був Київ, який було засновано у ХХ столітті та названо на честь князя Ярослава. Про це  нам розповідає кінофільм «Повість минулих літ» написаний Володимиром Літописцем. Це маленьке сучасне місто розташоване на річці Дунай. Зараз воно є столицею Іспаніїї».

 

V. Станція «Хронологічна»

1. команда

1.  Позначте на лінії часу:

 

 

                                 1000                                           1500                                        2000                                                                  

 

 - рік хрещення Русі –

 - рік визволення України від фашистсько-нацистських загарбників -

   Яка подія відбулася раніше?__________________________________________________________

 

2. Визначте століття даних років та його частину:

  - 1596 р. - __________________________

  - 903 р. -  __________________________

  - 2000 р. - __________________________

 

2. команда

1. Позначте на лінії часу:

 

 

 

                                 1000                                           1500                                        2000                                                                  

 - рік заснування міста Путивля

 - День проголошення незалежності України.

   Яка подія відбуласяпізніше?_________________________________________________________

 

2. Визначте століття даних років та його частину:

  - 857 р. -   ___________________________

  - 1499 р. - ___________________________

  - 1805 р. - ___________________________

 

3. команда

1. Позначте на лінії часу:

 

 

 

                                 1000                                           1500                                        2000                                                                  

 - рік заснування міста Суми

 - рік прийняття Конституції України.

   Яка подія відбулася раніше?__________________________________________________________

 

2. Визначте століття даних років та його частину:

  - 999 р. -   ___________________________

  - 1654 р. - ___________________________

  - 2014 р. - ___________________________

 

 

VІ. Станція «Видатні історичні особистості»

Розташуйте імена за історичним часом

Русь-Україна

Козацтво

Друга світова війна

Сучасна Україна

 

 

 

 

 

Володимир Великий, С.Ковпак, С.Руднєв, І.Кожедуб, княгиня Ольга, Ярослав Мудрий, Б.Хмельницький, П.Сагайдачний, В.Кравчук, Л.Кучма, Д.Вишневецький, Л.Каденюк

 *  - Дайте характеристику особистості одним реченням (по 2 бали)

VІІ. Станція «Картографічна»

Визначити  історико-географічні області, де розташовані міста:

1 команда

1. Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ - ?

2. Київ, Житомир, Черкаси - ?

3. Одеса, Миколаїв, Херсон - ?

2 команда

1. Харків, Суми, Охтирка - ?

2. Луцьк, Рівне - ?

3. Хмельницький, Вінниця - ?

3 команда

1. Чернігів, Новгород-Сіверський - ?

2. Дніпропетровськ,  Запоріжжя - ?

3. Ужгород, Мукачеве - ?

 

Потім один з представників команди йде до столу з назвами історико-географічних регіонів та обирає ті, що потрібні команді за завданням.

Додаткові завдання за картою (якщо є час)

 - У якій частині України знаходиться місто…..?

 - В якому напрямку  треба їхати з Путивля, щоб потрапити до міста…..? (на північ, схід і т.д)

(відповіді супроводжуються показом на політичній карті України)

 

VІІІ. Підсумки

 *  - Якщо є час, діти беруть участь вікторині «Хто більше пригадає..» (назвати історичних діячів України, відомі події з вивченого курсу історії, історичні джерела і т.д.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

 

посуд трипільців

 

 

 

гармата

 

 

 

 

 

замок в м.Мукачеве на Закарпатті

            Монети часів Київської  Русі

 

                 Монета з розкопок в Ольвії (Миколаїв)

 

 

                                               Кам’яна сокира

 

                     Житло із кісток мамонтів                                           Бівень мамонта

 

 

корабель вікінгів у музеї

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Місцева харківська газета початку ХХ ст.

 

       пергаментна книга (Остромирове Євангеліє)

 

 

 

написи на Розетському камені

 

 

 Береста  (дитячий напис з малюнком 13 століття)

            Українські народні казки

 

                  

     орнамент вишиванки рушнику                                   портрет Богдана Хмельницького

 

 

 

                фото вул.. Курської у Путивлі поч. ХХ ст..

 

 

 

       

       Реклама початку ХХ століття

 

              кінофільм «Дума про Ковпака»

 

                    марка 1957 року

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання:  Поясніть назви вулиць та населених пунктів:

  1. м. Шахтарськ –
  2. м. Івано-Франківськ –
  3. м. Запоріжжя –
  4. м. Рівне –
  5. м. Путивль –
  6. м. Львів –
  7. вул.. Ковпака у Путивлі -
  8. вул.Сумська у Харкові -
  9. вул. Грецька у Львові -
  10. вул. Шевська у Львові -
  11. вул. Першотравнева у Путивлі -
  12. вул. Єврейська у Львові –

 

 

Завдання:  Поясніть назви вулиць та населених пунктів:

  1. м. Шахтарськ –
  2. м. Івано-Франківськ –
  3. м. Запоріжжя –
  4. м. Рівне –
  5. м. Путивль –
  6. м. Львів –
  7. вул.. Ковпака у Путивлі -
  8. вул.Сумська у Харкові -
  9. вул. Грецька у Львові -
  10. вул. Шевська у Львові -
  11. вул. Першотравнева у Путивлі -
  12. вул. Єврейська у Львові –

 

 

Завдання:  Поясніть назви вулиць та населених пунктів:

  1. м. Шахтарськ –
  2. м. Івано-Франківськ –
  3. м. Запоріжжя –
  4. м. Рівне –
  5. м. Путивль –
  6. м. Львів –
  7. вул.. Ковпака у Путивлі -
  8. вул.Сумська у Харкові -
  9. вул. Грецька у Львові -
  10. вул. Шевська у Львові -
  11. вул. Першотравнева у Путивлі -
  12. вул. Єврейська у Львові –

 

 

 

 

 

Історичний текст

 « Одним з найдавніших хозарських міст на Русі був Київ, який було засновано у ХХ столітті та названо на честь князя Ярослава. Про це  нам розповідає кінофільм «Повість минулих літ» написаний Володимиром Літописцем. Це маленьке сучасне місто розташоване на річці Дунай. Зараз воно є столицею Іспаніїї».

Історичний текст (виправлений)

 « Одним з найдавніших слов’’янських міст на Русі був Київ, який було засновано у V столітті та названо на честь князя Кия. Про це  нам розповідає літопис «Повість минулих літ» написаний Нестором Літописцем. Це велике сучасне місто розташоване на річці Дніпро. Зараз воно є столицею України»

1. команда

1.  Позначте на лінії часу:

 

 

                                 1000                                           1500                                        2000                                                                  

 

 - рік хрещення Русі –

 - рік визволення України від фашистсько-нацистських загарбників -

   Яка подія відбулася раніше?__________________________________________________________

 

2. Визначте століття даних років та його частину:

  - 1596 р. - __________________________

  - 903 р. -  __________________________

  - 2000 р. - __________________________

 

 

 

2. команда

1. Позначте на лінії часу:

 

 

 

                                 1000                                           1500                                        2000                                                                  

 - рік заснування міста Путивля

 - День проголошення незалежності України.

   Яка подія відбуласяпізніше?_________________________________________________________

 

 

2. Визначте століття даних років та його частину:

  - 857 р. -   ___________________________

  - 1499 р. - ___________________________

  - 1805 р. - ___________________________

 

 

 

3. команда

1. Позначте на лінії часу:

 

 

 

                                 1000                                           1500                                        2000                                                                  

 - рік заснування міста Суми

 - рік прийняття Конституції України.

   Яка подія відбулася раніше?__________________________________________________________

 

2. Визначте століття даних років та його частину:

  - 999 р. -   ___________________________

  - 1654 р. - ___________________________

  - 2014 р. - ___________________________

 

 

 

 Визначити  історико-географічні області, де розташовані міста:

1 команда

1. Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ - ?

2. Київ, Житомир, Черкаси - ?

3. Одеса, Миколаїв, Херсон - ?

Визначити  історико-географічні області, де розташовані міста:

2 команда

1. Харків, Суми, Охтирка - ?

2. Луцьк, Рівне - ?

3. Хмельницький, Вінниця - ?

Визначити  історико-географічні області, де розташовані міста:

3 команда

1. Чернігів, Новгород-Сіверський - ?

2. Дніпропетровськ,  Запоріжжя - ?

3. Ужгород, Мукачеве - ?

 

 

Закарпаття 

Слобожанщина

Середнє Подніпров’я

Східна Галичина

Волинь

Північне Причорномор’я

Запорожжя

Сіверщина

Поділля

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

doc
До підручника
Історія України (Вступ до історії) 5 клас (Власов В.С.)
Додано
25 серпня 2021
Переглядів
2115
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку