Тема Узагальнення й систематизація знань про іменник
Мета: закріпити, узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник
як частину мови; удосконалювати вміння правильно вживати іменники в
різних відмінкових формах; прищеплювати любов до рідної мови, вчити
розуміти й цінувати художнє слово.
Тип уроку: урок систематизації знань, умінь та навичок
Обладнання: дидактичний матеріал із теми уроку, картки з завданнями,
підручник
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі…
Д. Білоус
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слово вчителя
Слово – важлива одиниця мови. Слів безліч, але існують вони не
хаотично, а об’єднані за певними ознаками в частини мови.
Послухаймо, як про це сказав поет Д.Білоус у вірші «Злитки золоті»:
Чи ти задумувавсь, звідкіль оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистинки, диво калинове, - частини мови!
Серед них важливе місце належить іменникові, «який узяв собі на плечі
велике діло – визначати речі».
2. Робота з епіграфом
3. Бліц - опитування
Іменник – частина мови, що:
означає…;
відповідає на питання…;
належить до певного …;
змінюється за … .
Іменники бувають назвами… .
Яка форма числа вживається на позначення одного предмета? Двох
і більше?
У реченні іменник може бути…
IV. Основний зміст уроку
1. Аукціон
Учням пропонується почергово називати іменники четвертої відміни. Виграє
той, хто назве слово останнім.
2. Самодиктант – фантазія
Яке ім’я ти хотів би (хотіла б) мати? Чому? Запиши пестливі форми цього
імені, постав їх у кличному відмінку. Поміркуй, кому з однокласників, на
твою думку, личило б твоє ім’я? Чому? Утвори всі можливі форми імені,
постав їх у кличному відмінку.
3. Кросвордний диктант із граматичним завданням
Запишіть потрібні слова, узгодьте їх з прикметниками та введіть у
речення.
1) Окреме відділення у вагоні (купе).
2) Страва з дрібно нарізаного м’яса, тушкованого з овочами (рагу).
3) Ансамбль з трьох виконавців (тріо).
4) Звертання до заміжніх жінок у Франції (мадам).
5) Найменша пташка у світі (колібрі).
6) Місто в Канаді, де поставлено пам’ятник Т.Шевченку (Торонто).
7) Автор роману «Три мушкетера» (Дюма).
Робота з текстом. «Впізнати» іменник, визначити рід, число. (Текст
спроектовано на дошку)
1) Найбільше й найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива
схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє
давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування. ( Панас Мирний).
2) Буду я навчатись мови золотої
У трави – веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
А.Малишко
Фізхвилинка
Якщо у реченнях є граматична помилка, затупотіть ногами, якщо ні –
зааплодуйте.
1. Не страшна зима: в мене новий, теплий є кашне.
2. Нам сподобавсь над усе цей кмітливий шимпанзе.
3. Заговорить до ладу це розумне какаду.
4. На столі лежить досьє на старенькому мусьє.
5. Хуанхе широке, знаєм, протікає у Китаї.
4. Робота у групах
Слово вчителя.
Зараз ми з вами проведемо невеличке змагання й побачимо, яка ж з
груп найкраще засвоїла тему «Іменник». І почнемо ми наш конкурс з задач,
але не математичних, а лінгвістичних.
І конкурс
Для І групи
«За книгу цю вели ченцям дванадцять гривен заплатити»,- читаємо в
І.Кочерги. Чи немає тут орфографічної помилки?
Для ІІ групи
«Досі не можу вилікуватися від нежиті». Чи можна так сказати?
Для ІІІ групи
Наталка прочитала оголошення такого змісту: «Якщо ви хочете стати
актором лялькового театру, завітайте в суботу в бібліотеку до Дацюк М.І.». У
визначений час Наталка зайшла до бібліотеки і побачила чоловіка і жінку, які
розмовляли між собою. «Хто з них Дацюк М.І.?» - замислилася учениця. –
Микола Іванович, Марія Іванівна? Але, хвилинку подумавши, вона підійшла
до…
До кого підійшла Наталка і чому?
ІІ конкурс.
«Якого роду?» Визначити рід поданих слів, дібрати означення.
Зразок. Біль (чол. р.) – сильний.
Завдання для І групи
Ожеледь, ваніль, вермішель
Завдання для ІІ групи
Акварель, мозоль, путь
Завдання для ІІІ групи
Тюль, степ, шампунь
ІІІ конкурс
«На змагання викликає відмінок».
Поставити слова в орудному відмінку, розподіливши їх у дві колонки : з
подвоєнням кінцевих приголосних і без подвоєння.
Гордість, міць, мораль, ненависть, область,мазь, зелень, подорож,
неповторність, користь, даль, сухість.
ІV конкурс
Диктант «Тиша».
Поставити іменники в давальному відмінку: пісня, подорож, радість, сестра,
школа, люди, трактор, ведмідь, дідусь.
Поставити іменники у родовому відмінку:
Ліс, азот, принцип, сорт, вогонь, туман, ніж, Ужгород, місяць, рік, Крим,
квадрат.
V. Рефлексія
Інтерактивна гра «Мікрофон»
Найцікавішим на уроці було…
VI. Підсумок уроку і оцінювання роботи учнів
VII. Домашнє завдання : випустити стіннівку «В гостях у іменника»,
повторити правила, підготуватися до тематичної атестації.