Метою даного уроку є узагальнити і систематизувати знання учнів із теми «Іменник»; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал, перевірити рівень навчальних досягнень із даної теми. Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, зв'язне мовлення. Виховувати любов до рідної мови.
1
26.11.13 Українська мова 4 клас
Тема. Узагальнення і систематизація знань і вмінь за темою « Іменник»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів із теми «Іменник»; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал, перевірити рівень навчальних досягнень із даної теми. Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, зв’язне мовлення. Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання. План уроку, індивідуальні картки самооцінювання, поетапна презентація уроку, картки для роботи в парах, групах, сигнальні, логотипи телевізійних передач.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань та вмінь.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. (3 хв – 9.28)
1. Емоційна підготовка. Оголошення теми та завдань уроку.
- Я вас вітаю! А це означає, що я бажаю впевненості вам, інтересу, творчості.
- Розгорніть свої робочі зошити й каліграфічно запишіть дату.
- Сьогодні на уроці ви матимете змогу показати свої знання, уміння, навички і ерудицію з теми, назву якої ви дізнаєтесь, коли запишете каліграфічну хвилинку.
2. Хвилинка каліграфії.
- Отже, тема сьогоднішнього уроку «Іменник». Запишіть каліграфічно і правильно рядок цього слова. (Записую каліграфічно на дошці)Слайд 1.
- Кожне друге слово в українській мові – іменник. Ми знайомились із цією частиною мови протягом кількох уроків.
- Як ви думаєте яке завдання нашого уроку і чого ви очікуєте?
Відповіді дітей:
1) На мою думку, ми сьогодні будемо повторювати вивчене про іменник.
2) Я гадаю, що ми будемо знаходити іменники в реченні, визначати число, рід.
3) Я теж думаю, що ми будемо на уроці пригадувати вивчений матеріал про іменник.
- Правильно, діти, завдання нашого уроку узагальнити, систематизувати знання про іменник. Слайд 2.
- І я вам бажаю отримати сьогодні лише бали високого рівня, адже урок наш незвичний. Ми відвідаємо студію «Іменник» і візьмемо участь у наступних передачах:
Слайд 3.
• Актуальне інтерв’ю.
• Свобода слова.
• Корисні поради.
• Хвилинка-веселинка.
• Битва екстрасенсів.
• Служба розшуку.
• Лото – забава.
• Великі перегони.
• Рейтингова панорама.
• Домашня школа.
Слайд 4.
ІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Актуальне інтерв’ю (фронтальне опитування). (2хв – 9.30)
- Настав час «Актуального інтерв’ю». Слайд 5.
- Слово інтерв’ю пішло з англійської мови і означає «бесіда». Наш кореспондент Нестерук Віталій задасть кілька питань з теми «Іменник».
° Що називається іменником?
° Іменники можуть бути назвами … (істот і неістот)?
° До яких родів належать іменники?
° Назвіть відмінки іменників?
° Іменники мають числа…..(однину і множину).
° Іменники поділяються на … (власні) та…. (загальні). Як пишуться ці іменники?
° Яким членом речення може виступати іменник?
° У яких відмінкових формах відбувається подовження приголосних звуків?
Слайд 6.
2. Наступна передача студії «Іменник» - «Свобода слова» (перевірка усного домашнього завдання). (2 хв -9.32)
- Розкажіть про книжку, яку ви зараз читаєте, у діалозі з товаришем.
Відповіді дітей:
1) – Привіт, Андрійку!
- Привіт, Машо! Куди ти поспішаєш?
- Нещодавно взяла у бібліотеці книжку цікаву і хочу обміняти на іншу.
- Цікаво яку книжку ти прочитала? Може порадиш її мені?
- Так, звичайно! Всеволод Нестайко «Тореодори з Васюківки» дуже цікава книжка. А ти щось читав цього автора?
- Я читав Всеволода Нестайка «Лісова школа». Теж захоплююча історія. Я можу тобі дати цю книжку.
- О, це дуже добре! Давай обміняємось книгами, а тоді поділимось враженнями після читання!
- Так і зробимо, домовились! Дякую!
2) - Олю, яку ти зараз читаєш книжку?
- Мені порадила бабуся книгу Н.Забіли «Прогулянка до лісу». Я із задоволенням її прочитала. А ти що читаєш у вільний час?
- А я, Іро, захоплена поезією Тамари Коломієць та Катерини Перелісної. Ти знайома з їхньою творчістю?
- Ні, я не читала вірші цих поетес. Якщо зможеш, то дай мені почитати. Я тобі дам свою книгу. Ти любиш читати про природу, ліс, лікарські рослини та життя звірів?
- Так, звичайно, я перечитаю книгу із задоволенням.
Слайд 7.
3. «Корисні поради» Диктант з коментуванням. (4 хв -9.36)
Завдання: дати пораду товаришеві щодо правильного написання іменників.
Ярослав Мудрий, річка Дніпро, журнал «Пізнайко», механік, Вітчизна, олень, кіт Мурчик, Чорне море.
Слайд 8.
- Назвіть іменники та визначте їх рід.
Слайд 9.
- Складіть речення із словом Вітчизна.
- Доберіть синоніми до цього слова.
Відповіді учнів.( Батьківщина, рідний край,Україна) Слайд 10.
4. Хвилинка-веселинка. (Робота в парах) Слайд 11. (3 хв – 9.39)
- Переставте все, як треба.
Засобакали гавки,
Закицькали нявки,
Закачкали кряки,
Закізкали меки,
Забаранили беки,
За зірки сховалось небо,
Перестав усе, як треба.
- Запишіть у зошити правильні іменники, які утворилися.
- Прочитайте, які слова у вас вийшли. (Собачки, кицьки, качки, кози, барани)
- На які питання відповідають ці слова? Слайд 12. Вони є назвами істот чи неістот? Доведіть свою думку.
- Поставте ці слова у початкову форму.
- Отже, що таке початкова форма іменника?
5. «Битва екстрасенсів» (Робота в групах). Групи: канал 1+1, інтер, перший національний, новий канал. Слайд 13. (6 хв – 9.45)
- А зараз настав час «Битви екстрасенсів». Екстрасенси – це люди із незвичними здібностями. Ми теж зараз спробуємо перевірити свої здібності розпізнати, знайти, виявити.
- У кожного на парті є логотип каналу. Об’єднайтеся в групи по телевізійних каналах.
Пригадайте та дотримуйтеся правил роботи в групах. Слайд 14.
Правила роботи в групах
Виконання завдань в групах.
Перевірка виконання.
1 група. (Перший національний)
Відповідь учня.
- Яке слово зайве? Чому? Провідміняйте його за відмінками.
Сорочка, черевики, сукня, пальто.
Перевірка. Слайд 15.
2 група. (1 + 1)
Відповідь учня
Вчення — світ, |
а лінь марнує. |
Праця чоловіка годує, |
а знайко по дорозі біжить. |
Незнайко на печі лежить, |
а невчення — тьма. Перевірка. Слайд 16. |
3 група. (Інтер)
Відповідь учня.
г1а пі2л ві3ло мі100 7я пер6
Перевірка. Слайд 17.
4 група. (Новий)
Робота з анаграмами.
Відповідь учня.
Провідміняйте виділене слово за відмінками.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Перевірка. Слайд 18. |
6. Фізкультхвилинка «Про спорт» (під звуки на футбольному матчі, на боксі) Слайд 19. (2 хв – 9.47)
Щоби далі працювати,
Треба м’язи розім’яти.
Рух підбадьорює всіх нас,
Фізкультхвилинки прийшов час.
Руки гарно розімнемо,
Як Клички побоксуємо.
Як Шевченко у футболі,
Голи забиваємо.
Всі як Бубка пострибаєм
І за парти посідаєм.
7. «Служба розшуку». (Індивідуально)Це відповідальна робота. Слайд 20. (6 хв – 9.53)
- Вставте у реченнях пропущені прийменники.
- Пригадайте, що таке прийменники? Як пишуться прийменники зі словами?
- Чи можна у тексті та у мовленні обійтися без прийменників? Чому?
Кожен робить собі запаси на зиму по-своєму. Ховрах зерно з полів краде й ховає в нору. Навіть особливі комори риє для краденого зерна. Водяний щур забиває нірки картоплею. Сич на зиму заморожує в дуплі, у холодильнику, мишей і птахів.
Зачитування речень із вставленими прийменниками. Перевірка. Слайд 21.
- Розділимось на 2 варіанти. Від слова «абрикос» утворити:
1-в. – іменники в однині. (коса, роса, сир, риба, краб та інші).
2-в. - іменники у множині. (коси, роси, соки, краби, баки).
Діти зачитують слова та доповнюють один одного. Слайд 22.
8. Час взяти участь у «Лото – забаві». Слайд 23. (4 хв – 9.57)
1) На картках зашифровані слова.
Завдання: за допомогою граматичних ознак розпізнати слова.(Диференційовано)
1 картка.
Ім., одн., ч.р., іст., заг.н. (кінь, олень)
Ім., одн., ж.р., іст., власн.н.( Оксана)
2 картка
Ім.,одн., с.р., заг.н. (теля)
Ім., мн.,іст. (слони)
3 картка
Ім.,одн. (зошит, парта)
Ім., мн., заг.н. (квіти, села)
Зачитування і перевірка карток.
2) 7. Гра «Лото назв».
Учитель розкриває зміст певного слова, а учні повинні знайти його на картках і закрити. Виграє той, хто першим закриє усі назви на своїй картці.
1. Плід яблуні, який вживається в їжу в свіжому вигляді, є сировиною в кулінарії (яблуко);
2. Прилад для фіксації оптичного зображення на спеціальному носії (фотоапарат);
3. Пристрій для польотів в атмосфері (літак);
4. Прилад для орієнтування на земній поверхні і в гірничих виробках
відносно напряму магнітного або географічного меридіана (компас);
5. Вид холодної закуски (бутерброд);
6. Прилад для вимірювання часу (годинник);
7. Іструмент, який складається з наступних частин - 2 кінці, 2 кільця, 2 з'єднувальні елементи з отворами та з'єднувальний болтик з гайкою (ножиці);
8. Самохідна колісна машина, яка приводиться в рух встановленим на ній двигуном і призначена для перевезення людей, вантажу (автомобіль);
9. Пристрій, призначений для захисту людини від дощу або від сонячних променів (парасолька).
9. «Великі перегони». Слайд 24. (2 хв – 9.59)
Перевірка знань за допомогою питань. Використання сигнальних карток.
Відповідь «так» - синій колір, відповідь «ні» - червоний.
1) Карпати – власний іменник?
2) Загальні іменники пишуться з великої літери?
3) Іменники відповідають на питання хто? що?
4) Іменники, до яких можна додати слова мій, він – чоловічого роду?
5) Назви вулиць, сіл, міст пишуться з маленької літери?
6) Іменники, що є назвами неістот, відповідають на питання що?
7) Плечі – це іменник, що вживається у множині?
8) Іменники зв’язуються з іншими словами за допомогою прийменників та закінчень?
-Молодці, всі справились із завданням.
10. «Рейтингова панорама». Виставлення оцінок. Слайд 25. (2 хв – 10.01)
1. «Закінчи речення».
Найпростішим для мене на уроці було…
Найважчим для мене виявилось…
Я відчуваю, що мені треба повправлятися у …
- Діти, скажіть, на вашу думку, хто найкраще працював на уроці?
- Хто задоволений собою?
- Кому можна поставити «відмінно»?
- Свій бал за роботу в студії я даю …
- Кому наші закордонні гості додадуть бал за активність?
- Чи виконали ми завдання уроку і чи справдилися ваші очікування?
- Підбийте кількість бонусів і запишіть.
11. Рефлексія уроку. Домашня школа. Слайд 26. (4 хв – 10.05)
- Складіть сенкан про сьогоднішній урок.
1) Урок.
2) Цікавий, узагальнюючий.
3) Навчає, відкриває, збагачує.
4) На уроці ми закріпили знання про іменник.
5) Навчання.
- Доберіть іменники для характеристики уроку.
Діти називають: швидкість, цікавість, веселість, увага, творчість, знання, гра, радість, праця, втома, повага, знання, допомога, мудрість.
-Виберіть завдання, яке вам було б цікаво виконати вдома:
1) складіть кросворд із "зимових слів" іменників, у якому ключовим буде слово іменник.
2) виписати з читанки п'ять прислів'їв із іменниками. Іменники підкреслити та розібрати як частину мови ( с.52 підручника).
3) скласти казку про іменник та його роль у мовленні.
Якщо залишиться час, то розібрати іменник як частину мови. (На дошці алгоритм у таблиці.
Дівчатка – істот.
Хлопчики – неістот.