Урок узагальнення і систематизація знань з теми: « Початкові хімічні поняття»
Мета: узагальнити, систематизувати і поглибити знання початкових хімічних понять, хімічних формул, хімічних реакцій; розвивати уміння розв’язувати задачі на обчислення масової частки речовини, розвивати асоціативне та просторове мислення, вміння застосовувати знання у нестандартних ситуаціях; формувати хімічну мову, вміння порівнювати та аналізувати, сприяти формуванню активної життєвої позиції, виховувати культуру спілкування учнів.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
Метод: проблемно-пошуковий
Хід уроку
І Організація класу до уроку
1. Привітання
2. Психологічна хвилинка
На екрані три личка – -смайлика: 1-веселе,2-серйозне,3-поганий настрій
Прислухайтесь до своїх почуттів. Виберіть малюнок,я кий відповідає вашому настрою.
Добре, більшість налаштована на роботу. Спробуємо провести урок так,щоб до кінця уроку настрій у всіх був веселим
3. Епіграф до уроку « Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.»
Генрі Форд
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На попередніх уроках ми подорожували по великій країні Початкових хімічних понять. Ви багато дізнались. І от сьогодні настав час пройти випробування. Такими випробуваннями для вас стануть завдання, для розв’язання яких у вас, напевно, є достатньо знань.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра « Кіт у мішку»
Запитання :
- що таке атом?
- Що таке хімічний елемент?
- Що таке хімічна формула?
- Що таке речовина?
- Які бувають речовини. У чому різниця?
- Дайте визначення поняття « фізичне явище»
- Дайте визначення « хімічне явище»
- Поясніть поняття « хімічне рівняння»
2. Вибери правильну відповідь:
1) Яка із цих речовин є простою речовиною:
А) сірка; Б) Спирт; В) Вода
2) Формули простих речовин складаються з:
А) хімічних елементів різних видів;
Б) хімічних елементів одного виду;
В) однакових хімічних елементів.
3.Яке явище є хімічним?
А) кипіння води;
Б)утворення інею;
В) іржавіння заліза?
3. Гра « Хто швидше?»
Користуючись картками із символами хімічних елементів, складіть їх так, щоб утворились хімічні формули. Кожна правильна відповідь – 1 б.
Завдання 1 Речовина складається з 2 ат. Фосфору і 5 ат. Оксигену
Завдання 2. Речовина складається з 1 ат Калію і 1 ат. Брому
Завдання 3. Речовина складається з 2 ат Гідрогену і 2 ат Оксигену
Завдання 4 Речовина складається з 2 ат Натрію, 1 ат Сульфуру та 4 ат. Оксигену
Завдання 5 Речовина складається з 2 ат. Натрію і 1 ат. Сульфуру
4.« Дослідник»
Завдання . Візьми залізний цвях і занур його в розчин мідного купоросу. Що спостерігається? Яке це явище: фізичне чи хімічне?
5.Допоможи!
Сергійко готував домашнє завдання з хімії на складання формул речовин за валентністю. Ось результат його роботи: Al 3O6 P 3O 5 Na 5O N 3O 6 S 4O
Cl 7 O 2 Виправи помилки і допоможи уникнути негативної оцінки.
6. Гра « Знайди загублені коефіцієнти»
} _ Al+_HBr =_AlBr 3+_H 2 ; _С 2H 2+_O2=_CO2+_H2O
} _P2O5 +_H2O=_HPO3;
} _Al(OH)3=_Al2O3+_H2O;
} _H2S +_Cl2=_HCl+_S;
} _SO2+_O2=_SO3;
} _Fe +_O2=_Fe2O3
} NH3 +_O2= _N2 +_H2O
7.Гра « Відтвори хімічне рівняння»
} …+Cl2=2HCl 4Li +…= 2Li2
} C+…=CO2 …+O2=2ZnO
} … + O2=SO2 2 Ag2O= 4Ag +…
SO2+ …=H2SO3 …+3Cl2=2AlCl3
8.Вправа на відповідність:
} 1.AgCl= A Fe Cl3 a розклад
} 2. Fe + Cl2 = Б CaO б сполучення
} 3. K + H2O = В KOH + H2 в заміщення
} 4. Ca + O2 = Г Ag+Cl2 г обмін
} Відповідь у вигляді: 5Дв
} 1.Mg +O2= A C+2H2 a розклад
} 2.Н2 + Сl2= Б Hg +O2 б сполучення
} 3. HgO= В MgO в заміщення
} 4. СН4= Г HCl г обмін
9. Вибери цифри на перетині відповідного твердження та типу реакції
1+7+12+14=34 (на слайді)
10. Задача.
У виробництві негашеного вапна (СаО) використовують вапняк ( СаСО3). При розкладі 1000 г вапняку утворюється: 560 г негашеного вапна і вуглекислий газ( СО2). Яка його маса? (440 г)
11.Тестовий контроль знань. (додаються)
ІV.Підсумки уроку.
V. Домашнє завдання: повторити тему” Початкові хімічні поняття”,скласти самостійно завдання для свого товариша з даної теми