Тема: Узагальнення і систематизація знань за розділом "Світ дитинства у поезії і прозі"
Мета: систематизувати знання учнів за вивченим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання; формувати в учнів читацькі компетентності, критичне мислення; розвивати діалогічне та монологічне мовлення, якості спілкування у групі при поділі ролей; виховувати бажання вивчати твори українських письменників та поетів.
Обладнання: ТЗН (плазмова панель, ноутбук), пам'ятка "Робота в групах", кольорові смужки, таблиця "Урок" і "Формула успіху", казковий персонаж Тітонька Сова з кишеньками, відео-руханка, мікрофон, Кубик Блума, таблиця "Точка зору", пам’ятка "Вимоги до читання", картки для диференційованої роботи.
Зв’язки з навчальними предметами: образотворче мистецтво
Цілі уроку: стимулювати розумову діяльність під час використання Інтернет ресурсів, формувати стійкий інтерес учнів до предмету; активізувати сприйняття матеріалу засобами наочності, поєднати новітні та традиційні дидактичні засоби навчання.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності
1. Організаційний момент
Вітання
2. Повідомлення
- На адресу класу надійшов лист від хлопчика.
- Звідки він?
- Чому звертається до нас?
Лист
Доброго дня, любі друзі. Мене звати Неслуха. Я навчаюсь у лісовій школі. Так сталось, що я загубив свій підручник і тому не можу виконати завдання Тітоньки Сови. А я так хочу отримати хорошу оцінку! Допоможіть мені, будь ласка.
3. План уроку
Завдання Тітоньки Сови (кишенька)
Відвідати художній музей, фотогалерею
Попрацювати разом з друзями
Погортати сторінки з творів відомих письменників
Пограти в ігри, конкурси
4. Формула успіху У + Р + О + К
- Поміркуйте, які якості потрібно мати, щоб досягти успіху.
У – увага
Р – розум
О – організованість
К – кмітливість
- Які ще можна додати? (Старанність, творчість, сміливість, мислення, знання, дружба, взаєморозуміння і хороший настрій)
5. Гра-тренінг «Підніми настрій»
- Посміхніться і намалюйте посмішку на смайлику.
Нехай вона супроводжує вас на уроці
6. Девіз уроку
« Хто багато читає, той багато знає»
« Хто швидко читає, той багато зробити встигає»
7. Мовленнєва розминка
Вправа для розвитку артикуляції і дихання
- Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені.
Потренуймося.
Вдихаємо аромат улюбленої квітки
П’ємо чай з блюдця
Здуваємо пір’їнку (легко подути)
Дуємо на кульбабу (сильно)
Облизуємо язиком варення на губах
Прочитати слова на одному диханні (хлопці, дівчата)
ліс Сова школа звірята хлопчик Неслуха
ІІ. Цілепокладання.
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми допоможемо Неслухові узагальнити знання за розділом "Світ дитинства у поезії і прозі". Пригадаємо українських письменників та їх твори. Повправляємось у виразному читанні деяких з них.
2. Таблиця "Почуття"
- Що відчуває Неслуха?
(Сум, зневіру, тривогу)
3. Лепбук. Корисні поради
Правила поведінки з книгою:
Перш ніж читати книгу, слід обгорнути її, щоб не забруднилась обкладинка;
Брати книжку чистими руками;
Не можна читати під час їжї, щоб не
забруднити книгу;
Книгу потрібно читати сидячи за столом,
а не у ліжку - зіпсується зір;
Перегортаючи сторінки не слинь пальців. Сторінки перегортай з правого верхнього ріжка;
Не загинай сторінки.
ІІІ. Цілереалізація.
- До якого улюбленого твору з розділу створили картину?
(виставка дитячих малюнків)
Гра "Літературний портрет"
- Відгадати, як звати письменника?
Грицько Бойко Дмитро Павличко Леся Українка
(1923-1978) (1929-2004) (1871-1913)
Степан Жупанин Василь Сухомлинський Олег Буцень
(1936-2005) (1918-1970) (1923-1966)
Ярослав Стельмах Олександр Олесь Анатолій Качан
(1949-2001) (1878-1944) (1942)
- Пригадаємо, які дві теми є у розділі?
- Чим відрізняються віршовані твори від прозових?
(Віршовані твори мають риму, строфи, мало описів, стислий сюжет. Прозові твори не мають рими, багато описів, розширена головна думка)
- До яких жанрів відносяться ці твори? (Вірші, оповідання, повісті, скоромовки)
(Таблиця "Правила роботи в групі")
- Вдягніться за кольорами і відповідно
до тієї ролі, яку будете виконувати у групі.
а) Вправа "Теоретична хвилинка".
Робота з картками. Метод "Мікрофон"
1 група: Вірш – це...
2 група: Скоромовка – це...
3 група: Повість – це...
4 група: Оповідання – це...
б) Технологія "Кубик Блума"
Вправа "Точка зору"
- Кидаємо кубик, обираємо назви творів, що є на його гранях, відгадуємо автора твору
в) Гра «Назви героя». Робота в групах
- Пригадайте персонажа, назвіть твір і його автора.
1 група
- Капуста ти головата! Де ж ти знайдеш мурашиного перекладача?
(Максимко, Олег Буцень «Наше відкриття»)
2 група
- Сьогодні, після вечері, але до відбою, ми підемо на річку, виберемо на березі зручненьке місце, з якого завтра ловитимемо, і кинемо у воду приманку.
(Митько, Ярослав Стельмах «Ловись, рибко»)
3 група
- «Як тобі не соромно, Кудлай, Гавкати на вітер, на курай».
(Дівчинка, Анатолій Качан «Дівчинка і море»)
4 група
- Та він ногу поламав
І побіг додому!
(Веселинка, Грицько Бойко «Де Іванко?»)
5. Відео-руханка
6. Вправи на виразне читання.
Таблиця «Вимоги до читання»
Голосно
Виразно
Правильно
Чітко
Швидко
Плавно
З паузами
З логічними наголосами
З інтонацією
а) Читання "буксиром"
- Прочитати за партитурою вірш "Згадую: так я в дитинстві любив..."
- Що поет згадує з любов’ю? (Своє дитинство)
- Відшукати у вірші римовані слова
7. Гімнастика для очей
б) Розказати напам’ять вірш "Серед краси"
в) Інсценізація. Вірш "Сашко"
- Назвати дійові особи.
- Які риси характеру проявились у поведінці Сашка?
г) Конкурс на кращого скоромовця. "Бабуся"
д) гра «Дощик, дощ, сонце». Вірш "Біля тихого Дунаю"
«Дощик» - напівголосно, пошепки;
«Дощ» - голосно;
«Сонце» - мовчки;
«Злива» — голосно, скоромовкою
е) гра "Розвідники". Вибіркове читання
- Прочитати головну думку твору "Красиві слова і красиве діло".
ІV. Рефлексивно-оцінюючий.
Рефлексія
Гра " Незакінчене речення"
- Сьогодні я дізналась....
- Мені найбільше сподобалось...
- Було складно...
- Урок дав мені для життя...