Тема: Урок-узагальнення та систематизації знань за рік
Мета: - систематизувати та узагальнити вивчений матеріал;
- розвивати творчу уяву, комунікативну та соціальну компетентності, уміння
зіставляти та аналізувати;
- виховувати любов до літератури як джерела виховання доброї, гуманної
людини.
Унаочнення: плакати з надписами , «Ярмарок», «Літературний аукціон», «Розпродаж портретів», «Фрукти»?; аркуші з написаними літературними поняттями; портрети письменників, творчість яких вивчалася в 6 класі; муляжі фруктів: яблук, груш, персиків.
Тип: узагальнення та систематизація знань.
Форма проведення: урок-ярмарок.
Форми роботи: групова, колективна, індивідуальна.
Методи та прийоми: бесіда, демонстрування, рольова гра.
Перебіг уроку:
1. Орг. момент.
2. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація.
Діти, ось і надходить кінець навчального року. Цілий рік ми з вами читали багато цікавих творів, вивчали напам'ять вірші, вчилися писати твори. Комусь з вас література допомогла не тільки пізнати нове, розвинути свої здібності, але й допомогла у
вихованні найкращих людських рис. А сьогодні прийшов час узагальнити вивчене з літератури в б класі
3.Постановка проблемного питання.
-Тому сьогодні ми спробуємо дати відповідь на таке питання:
Якою людиною мені допомогла стати література?
4.Об'єднання у групи
-Я думаю, що ви звикли до цікавих подорожей, ігор на уроках літератури. Та сьогодні ми, не підемо ні до театру, ні в галерею, сьогодні вирушаємо на ярмарок, а точніше на літературний ярмарок.
- Хто з вас знає, що таке ярмарок? (Діти пояснюють своє розуміння, а вчитель,
демонструючи , «Тематичний словник», просить одного з учнів прочитати
визначення слова «ярмарок»- торг, який влаштовується регулярно в певну
пору року і в певному місці для продажу й купівлі товару).
- Отже, літературний ярмарок - це такий, на якому буде продаватися та
купуватися все, пов'язане з літературою. А щоб купити або продати щось, нам
необхідні будуть знання, вміння.
- А як раніше їздили на ярмарок? (Учні відповідають, якщо знають, учитель
допомагає).
- Їздили на ярмарок на возах, запрягаючи коней, волів. А то й пішки ходили.
- Як би ви хотіли дістатися на ярмарок: волами, кіньми або пішки? (Діти
об'єднуються в 3 групи за рядами у класі).
- Отже, сідайте зручно й вирушаймо! Та будьте уважними, щоб усе побачили,
почули, нічого не прогавили, добре скупилися й розпродалися та назад
повернулися з високими балами.
5.Систематизація та узагальнення вивченого.
1.Пригадування вивчених за рік тем.
- Поки їдемо та йдемо, пригадаємо, які теми ми вивчали в б класі? (На дошці -
ілюстрації-підказки до кожної теми);
Вивчені теми:
1. Усна народна творчість.
2. Життя та творчість Тараса Шевченка.
3. Безрадісне життя дітей.
4. Літературні байки. Життя людей за старих часів.
5. Твори про природу.
6. Твори на морально-етичну тему.
2.В'їзд на ярмарок.
-Ось ми аж до самого ярмарку дісталися, а на воротах напис: «Заїде той, хто
зуміє продовжити читання напам'ять вивчених творів за поданими рядками».
По одному представнику кожної групи беруть картки з віршованими рядками,
декламують поезії.
Початкові рядки поезій:
«Я бачив пекло... Там неволя...» («Якби ви знали, паничі..» Т.Г. Шевченко).
«І золотої й дорогої Мені, щоб знали ви, не жаль...» («І золотої й дорогої...» Т.Г. Шевченко).
«Зоре моя вечірняя, зійди над горою...» ( Уривок з поеми «Княжна», Т.Г. Шевченко).
«Раз дізнались печеніги, Що до бою час настав...» («Печенізька облога Києва», О. Олесь).
«Гей, дзвін гуде - іздалеку. («Гаї шумлять...» П.Г. Тичина).
«У кожній мові, в кожнім слові Краси майбутнього шукай...» («Пісні», М. Т. Рильський).
3.Літературний аукціон ( узагальнення знань з теорії літератури).
- Ось ми й на ярмарку! Який тут натовпи! Спробуймо пробратися крізь натовпи і
роздивитися, що там. А там літературний аукціон!
На дошці написані слова для продажу на аукціоні: гіпербола, уособлення,
алегорія, мораль, народна пісня, байка, гумореска, колядка, щедрівка,
веснянка, обжинкова, історична пісня.
Учні за вибором «купують» поняття, даючи їм визначення. Справжнім покупцем
стає та група, учні якої пояснять найбільшу кількість слів.
4.Розпродаж портретів.
- На ярмарку все, що хочеш можна придбати, навіть портрети улюблених
письменників.
Кожна група по черзі на вибір називає прізвище письменника
Портрети письменників:
Т. Г. Шевченка, Л. І. Глібова, Б. Д. Грінченка, П.Г. Тичини, М. Т. Рильського, В. М. Сосюри, О. Олеся, Остапа Вишні, І. А. Крилова, П. П. Глазового тощо.
Учитель пропонує кожній групі додаткові запитання:
- Що об'єднує Глібова, Грінченка та Крилова?
- Що спільного між Остапом Вишнею та П. Глазовим?
- | Що об'єднує Рильського, Тичину та Сосюру?
5.Перепона на шляху (вікторина).
- Їдьмо далі! Але на нашому шляху перепона! Треба дати відповіді на запитання
вікторини:
Про кого з героїв ідеться?
«Вона краща і над ясную зорю в погоду, краща і над повний місяць серед ночі, краща й над саме сонце, що звеселяє й рибу в морі, і звіра в діброві". ( Про Орисю з оповідання «Орися» П. Куліша).
«Загорнений у довгу материну свитку, закутаний її чорним платком, у шкарбунах на босу ногу, з рукавичками в руках, він, мов заєць, вискочив із сіней та й полинув прямо з села на ліс...» ( Про Пилипка з оповідання «Морозенко» Панаса Мирного).
«На ній не було навіть куфайки, а лише сірий піджачок з рукавами по лікті, та на ногах одна чуня, а друга калоша, прив'язана до ноги кабелем. Ніс її посинів від березневого вітру. латана- перелатана хустина стовбурчилась на голові, як шпаківня. ( Про тітку, яка продавала корову з оповідання «Первінка» М. Вінграновського).
6. «Купівля фруктів»
- Так багато всього на ярмарку! Усього не перелічити! Ось яблучка, грушки,
помаранчі, персики, лимони! Хіба від такого відмовишся? А щоб ви хотіли
придбати? (На таці лежать муляжі фруктів, поруч - ціна).
Учні на вибір називають, які фрукти вони хочуть купити, усвідомлюючи, що ціна їх прямо пропорційна рівневі завдання
- Але придбаєте, якщо виконаєте завдання.
Пропоновані завдання
1 група (купили яблука - найнижча ціна).
Літературні байки й гуморески вчать мене, людину, уникати таких вад ……………
2 група (купили груші - середня ціна).
Пригадайте твори про природу й на морально-етичну тему.
Продовжіть думку:
«Я- людина, тому повинна бути:
1. Якою?
2. Любити що?
3. Дбати про що?
4. ……………
3 група (купили персики - найвища ціна).
Кого 6 з героїв ви хотіли зробити щасливими? Як саме?
7.Продаж власних творів.
-Ось ми й накупували всього, а тепер і самим треба поторгувати.
- Учні ,продають" власні твори: звітують про виконані творчі завдання.
Можливі види творчих завдань:
5. Намалювати ілюстрацію до улюбленого твору.
6. Написати сенкан «Мій улюблений літературний герой»
7. Скласти вірш про природу, мову чи Україну.
8. Зробити колаж до однієї з вивчених тем у б класі.
9.
6..Повернення з ярмарку (підсумок уроку).
Підрахування, як скупилися та розпродалися.
«Купили» віршів -- літературних понять -- портретів – фруктів
1 віз
2 віз зазначаємо кількість
3 віз
Відповідь на поставлене проблемне питання
Якою людиною мені допомогла стати література?
Рефлексія.
- Що сподобалося найбільше?
- 3 Що було цікавим, а що- ні?