Тема: УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ з теми
"Гідросфера"
Мета: повторити, закріпити основні знання з теми: місце та значення води на планеті, Світовий океан, води суходолу;
розвивати вміння працювати з картою, робити висновки та узагальнення;
виховувати бережне ставлення до найціннішого мінералу - води, сприяти естетичному вихованню учнів.
Обладнання: фізична карта півкуль, атласи.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Гості: Нептун (одягнений в ласти, на голові - корона), Десна-ріка (в голубому вбранні, у вінку з листя).
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Учитель: «Кровоносна» система є у нашої планети – це вода. Саме вода, переходячи з грунту до рослин, з рослини до атмосфери, стікаючи річками до океану і повертаючись на суходіл у вигляді опадів, об’єднує різні компоненти природи в єдину систему. «Візник природи» - так називав воду Леонардо да Вінчі. Вода є всюди на нашій планеті, а життя існує лише там, де є вода.
«Проблемне питання»
«Хіба вода – це тільки та безбарвна рідина, що налита в склянку?» (І.В. Петрянов-Соколов.) Допоможуть нам дати відповідь на це запитання наші гості - володар підводного царства НЕПТУН та красуня ДЕСНА-РІКА. Фіксувати правильні відповіді в ході сьогоднішньої гри ви будете в таблиці оцінювання.
ІІ. Хід гри
1. Конкурс «Загадка»
Нептун:
Я - володар Гідросфери,
Не обійдетесь ви без мене.
І приніс я вам загадки,
Ну, хто швидше дасть відгадки?
1. Без мене зникають з планети сади,
Розширяться лише пустелі,
Не буде ні льоду, ані води,
Як звусь я, друзі? - ... (гідросфера)
2. Сонечко на мене кинуло промінчик,
Я легкою хмаркою в небо полетів.
Звідти випав дощиком на поля квітучі,
Веселим струмочком стати захотів.
Ось так і повторює свої перетворення:
То я - життєдатний дощик на луках,
То я - хмаринка я легка, парою наповнена,
То вода прозора я у річках, морях (кругообіг води).
3. Перед вами - клапоть суші,
Він великий дуже-дуже,
І його з боків всіх разом
Омивають океани... (материки)
■
Учитель: Покажіть материки на карті.
Нептун:
4. Я - найбільший океан,
Так назвав мене Магелан.
Крутий норов дуже маю
Й найглибше місце на Землі .
Туристів всіх країн приймають
Мої тропічні острови. (Тихий).
Учитель: Покажіть океан і найглибше місце.
5. Про мене є легенд багато,
У надрах вод моїх ,буває,
Зникають літаки і пароплави.
Є море, що немає берегів,
Назвати мене, хто б хотів. (Атлантичний)
Посилаю завірюхи на весь світ,
Скільки ж мужніх і хоробрих
Тут побувало за мій вік (ПЛО)
Пролягають тут шляхи.
Хто хотів багатим стати,
Мене мусив подолати. (Індійський)
Десна-ріка: А тепер мої завдання
2. «Вікторина»
3. Конкурс «Чомучка»
Нептун:
Багатства в своїх надрах зберігають океани
І явища грізні, й загадки природи.
Усі їх назвати ми можемо з вами ,
Збирайтеся швидше, - чекають пригоди.
Не має дна і берегів ,
Та шлях свій чітко прокладає
Назвіть, що це, мерщій? (океанічна течія)
Учитель: Які бувають за своєю природою течії? Назвіть і покажіть.
2. Що за диво - рибаки
Натягли вони сітки,
Та не в воду їх несуть,
А на березі трясуть.
Раптом - чудо із чудес -
Там, де берег був і пляж,
Вода швидко піднялась,
Риба у сітках тріпоче,
А вода назад дзюркоче. (Припливи та відливи)
3. Мов камінь кинув землетрус,
І розійшлись від нього хвилі.
В морях не видно їх, не бійся,
А як на берег - вони грізні (Цунамі).
Учитель: А зараз проведемо турнір знавців карти. Я називаю географічні назви, а ви швидко говорите, що це:
Австралія - (материк)
Дніпро - (річка)
Гренландія - (острів)
Пд. Америка - (материк)
Суецький - (канал)
Маріанська - (западина)
Амазонка - (річка)
4. Конкурс «Як називається?»
Десна-ріка: Наступний конкурс має назву "Як називається?"
Нептун:
І останнє запитання
Я поставлю зараз вам.
Ви моїх підлеглих всіх
Підрахуйте, скільки їх!
Я це пробував не раз
Та не зміг, хоч згаяв час.
(Назвіть представників рослинного й тваринного царства океану та скажіть, у які групи їх об’єднують?)
V. «Кросворд»
Десна-ріка:
А я ще хочу вам запропонувати
Кросворд невеликий розв'язати
По-вертикалі: 1. Півострівна країна-"чобіток".
По-горизонталі: 1. Найбільший острів. 2. Найменший материк.
3. Найвисокогірніше в світі озеро. 4. Протока, що роз'єднує Європу і Африку. 5. "Кольорове" море. 6. Море на сході Євразії, однойменне з назвою країни.
1 Г г |
р |
Е |
Н |
Л |
А |
Н |
Д |
І 1 |
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
2А |
В |
С |
т |
р |
А |
Л |
І |
Я |
|
|
|||
|
Зт |
І |
Т |
І |
К |
А |
к |
А |
|
|
|
|
|||
|
4Г |
І |
Б |
Р |
А |
Л |
т |
А |
Р |
|
|
||||
|
|
|
Б |
І |
л |
Е |
|
|
|
||||||
|
|
|
5 Я я |
п |
О |
Н |
С |
Ь |
к |
Е |
ІІІ. Підсумок уроку
Вчитель: Повернемося до нашого проблемного запитання - «Хіба вода – це тільки та безбарвна рідина, що налита в склянку?»
Очікувані відповіді: вода –це річка, …ставок, … джерельце, … льодовик, … хмаринка, …дощ, … Світовий океан, …море, …затока, …протока, …айсберг … болото…
Давайте подякуємо нашим гостям і надамо їм право вибрати найкмітливіших. Чи збіглися ваші результати з вибором наших гостей?
ІV.Домашнє завдання.
1. Повторити тему «Гідросфера»
2. Скласти кросворд на тему «Води суходолу»
Додаток
Таблиця оцінювання _______________________(Прізвище учня)
Загадка |
Вікторина |
«Чомучка» |
Як називається? |
Кросворд |
Загальний бал |
|
|
|
|
|
|