Тема. Узагальнення та систематизація знань з теми «Дихання».
Мета:
Освітня: узагальнити знання учнів про значення дихальної системи, будову та функції органів дихання, газообмін в легенях і тканинах, дихальні рухи, регуляцію дихання.
Розвиваюча: продовжувати розвивати вміння узагальнювати, робити висновки.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я та оточуючих людей, працьовитість, допитливість, бажання глибше пізнати свій організм, здійснювати гігієнічне та естетичне виховання.
Обладнання й матеріали: індивідуальні картки для учнів з завданням.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Повідомлення теми й мети уроку.
Пролунав дзвінок.
Починаємо урок.
Працюватиме старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім класі
Діти просто молодці.
ІІ. Узагальнення матеріалу.
Індивідуальна картка з теми «Дихання»
І рівень
Вкажіть правильну відповідь «так» чи «ні».
Кожна правильна відповідь – 0,5 б. (Всього 3 б.)
1. Без дихання людина може прожити годину. (Ні)
2. В утворені звуків бере участь гортань (Так)
3. Об’єм грудної порожнини зменшується під час видиху (Так)
4. До захворювань дихальної системи відноситься пієлонефрит (Ні)
5. Кашель відноситься до захисного рефлексу (Так)
6. До вірусних інфекцій відноситься бронхіальна астма (Ні)
ІІ рівень
Тестовий контроль
Кожна правильна відповідь – 0,5. (Всього 3 б.)
1. Газообмін між повітрям і кров’ю відбувається у :
а) гортані в) глотці
б) носовій порожнині г) легенях.
2. Дихальний центр у людини розташований у:
а) мозочку в) проміжному мозку
б) довгастому мозку г) середньому мозку.
3. Вдих і видих здійснюють:
а) діафрагма й гортань в) міжреберні м’язи й сечовий міхур
б) діафрагма й серце г) міжреберні м’язи й діафрагма.
4. До профілактичних заходів, що запобігають захворюванню на туберкульоз, належать:
а) щеплення в) озелення вулиць
б) дотримання чистоти в приміщенні г) всі відповіді правильні.
5. Очищає вдихуване повітря від пилу і мікроорганізмів:
а) трахея в) легені
б) носова порожнина г) бронхи.
6. Вміст кисню при вдиху становить:
а) 16,2% в) 20,9%
б) 5,2% г) 14,2%.
ІІІ рівень
Кожна правильна відповідь – 1 б. (Всього 3 б.)
1. Установіть відповідність між захворюванням дихальної системи та причинами його виникнення.
Назва хвороби дихальної системи |
Причини його виникнення |
|
А. Потрапляння до організму паличок |
|
Б. Потрапляння до організму вірусу |
|
В. Ураження слизової оболонки під час розвитку інфекційних захворювань |
|
Г. Запалення унаслідок розвитку інфекційних захворювань або вплив деяких речовин |
1.
|
|
2. |
|
3.
|
|
4.
|
|
5.
|
|
1 – гортань 2 – бронхи 3- носова порожнина 4- трахея 5- легені
Послідовність: 3, 1, 4, 2, 5.
Органи дихальної системи |
Будова |
1.Носова порожнина |
А.Миготливий епітелій, хрящові півкільця, капіляри |
2.Носоглотка, глотка |
Б.Хрящі, м'язи, голосові звя'зки |
3.Гортань |
В.Хрящові кільця |
4.Трахея |
Г. Альвеоли, плевра, плевральна рідина, порожнина |
5.Бронхи |
Д.Слиз, капіляри |
6.Легені |
Ж.Носові ходи, війки, слиз, капіляри, рецептори |
ІV рівень
Кожна правильна відповідь – 1,5 б. (Всього 3 б.)
Розв 'язування
1). У повітрі міститься 21% О2, отже за добу людина вдихає 5,25 кг О2.
Складаємо пропорцію
5,25 кг — 24 год,
1825 кг — х;
х = 8 343 год.
Відповідь: один член родини міг би дихати 1825 кг кисню за 8343 год