Тема :Узагальнення теми «Текст».Повторення і закріплення вивченого.
Мета уроку:
мовно—літературна: закріпити і узагальнити знання учнів про текст, вчитися підбирати до тексту назву, розрізняти типи текстів, працювати з деформованим текстом, розвивати зв'язне мовлення, виховувати любов до рідного слова;
природнича:виховувати інтерес до пізнання природи;
соціальна та громадянська: повторення правил поведінки на природі.
Використані технології: асоціативний кущ, робота з деформованим текстом.
Структура уроку
I Організаційний момент
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.
II Актуалізація знань
Вчитель: тема сьогоднішнього уроку у нас зашифрована. Спробуйте відгадати що це за слово.
КЕТСТ
ІІІ Повідомлення теми уроку.
Сьогодні на уроці ми пригадаємо все, що ми вже знаємо про текст, будемо самі складати текст.
А на уроці у нас буде маленька помічниця, та щоб дізнатися хто це, треба відгадати загадку.
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто, оченята..
Хтоце? Спробуйвідгадати (білка)
IV Основна частина
- Що ж таке текст?
Текст – зв’язне висловлювання, яке складається із декількох речень.
- Які ознаки тексту ви знаєте ? (складання асоціативного куща)
Тема
Абзац Основна частина
Заголовок
Зачин Кінцівка
- Що таке заголовок? Це назва тексту. В ньому може виражатися і тема твору.
- Давайте пригадаємо будову тексту.
Зачин – цепочаток тексту.
Основна частина – саме головне, про що говориться у тексті.
Кінцівка- заключна частина .
Завдання 1
Визначити де текст.
Клишоногий ведмедик бродить лісом. Діти прийшли до цирку. Білочка знайшла горішок. На галявині цвітуть квіти.
|
У старій сосні дупло. У дуплі живе руда білка. Вона часто стрибає по гілках. Насушила білочка грибів. У гнізді великі запаси. Там горішки та шишки.
|
- А тепер давайте пригадаємо , які типи текстів ми з вами вивчали.
Розповідь Опис Міркування
Типи текстів
Текст - опис |
Текст -розповідь |
Текст - міркування |
Описується зовнішній вигляд або характер людини, тварин, рослин,тощо. |
Розповідається про людей, тварин, явища, події. |
Щось доводиться, стверджується. |
Який? Яка? Яке? Які? |
Що відбувається? Що відбувалося? Що буде відбуватися? |
Чому? |
Завдання 2
Визнач , де який текст. Робота в групах.
1. Завалила хуртовина ліс білим снігом. Тепло білочці в гнізді. Ще восени приготувала вона собі оселю. Тонкі сучки та гілочки пішли у справу. На дно гнізда білочка поклала здертий з дерев мох. Відмінний вийшов будиночок! (розповідь)
2. Навіщо потрібен білці хвіст? Не мають рацію ті, хто вважає, що хвіст білці потрібен для краси, хоча звичайно і для цього теж. Хвіст виконує і багато інших корисних властивостей. Наприклад, він вкриває білку як ковдра в зимові холоди. І хвіст потрібен білці для стрибків, він грає роль своєрідного керма і навіть трохи парашута. (міркування)
3.Білка має довге тіло, пухнастий хвіст та довгі вушка. Вуха білки великі та витягнуті, іноді з пензликами на кінці. Лапки сильні, з міцними та гострими кігтями. Завдяки сильним лапам гризуни так легко пересуваються по деревами. (опис)
Завдання 3 ( практичне ). Робота в парах.
- Перед вами картки з реченнями .Прочитайте їх. Розташуйте речення так щоб у вас вийшов текст.
□ У старому дубі білка має гніздо.(3)
□ У будиночку у неї тепло та затишно.(4)
□ Запасла горішки.(6)
□ Багато турбот у білочки восени.(1)
□ Незабаром настане зима, випаде сніг.(2)
□ Насушила білочка гриби та ягоди.(5)
□ Сита буде білочка взимку.(7)
-Про кого текст, який ви склали? Давайте доберемо заголовок. «Білочка» (записати у зошитах)
Тепер давайте знайдемо речення ,які будуть початком нашого тексту.
Зачин .
Багато турбот у білочки восени.(1)
Незабаром настане зима, випаде сніг.(2)
Записуємо ці два речення .
Потім знаходимо основну частину і кінцівку.
Основна частина.
У старому дубі білка має гніздо.(3)
У будиночку у неї тепло та затишно.(4) Насушила білочка гриби та ягоди.(5) Запасла горішки.(6)
Кінцівка
Сита буде білочка взимку.(7)
V Рефлексія
Виконання тесту «Що я знаю про текст?» (поставте + або «галочку»)
1. Текст складається із речень.
2. До тексту не можна вигадати назву.
3. Текст можна розділити на частини.
4. Речення у тексті пов'язані між собою за змістом.
5. Чи правильно розташовані частини тексту: основна частина, зачин, кінцівка
6. Кожна частина тексту записується з абзацу.
VIПідсумок уроку
-Сьогодні ми з вами повторили та пригадали що таке текст, попрацювали з різними видами текстів, з деформованим текстом. Ви молодці.