Матеріал для уроків з громадянської освіти для учнів 10 класу закладів загальної середньої освіти. Можливий до використання уроків з етичного та правового виховання 5-11 класів.
Цінності – це те, що є важливим для людини, за допомогою чого вона звіряє й оцінює будь-що у своєму житті, визначає власні пріоритети.
Номер слайду 3
“Прагніть не до успіху, а до цінностей, які він дає”, – Альберт Ейнштейн “Є тільки один спосіб уникнути критики: нічого не робіть, нічого не говоріть і будьте ніким. “, – Аристотель. “Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом.”, – Ліна Костенко.
Номер слайду 4
Дотримання цінностей робить людей більш здоровими, щасливими, успішними, впливовими і вільними
Номер слайду 5
Характер людини Важливу роль у житті людини відіграє характер. Він виявляється у стосунках людини з оточенням та у її вчинках. Спадковість та соціальне оточення людини роблять свій внесок у формування характеру, але вплив творчого «Я», самовиховання набагато сильніший. Люди з добрим характером мають спільні риси: вони демонструють повагу, викликають довіру, вони справедливі, турботливі і є гідними громадянами.
Номер слайду 6
Цінності – основа характеру Характер людини залежить від: Спадковості Виховання Самовиховання
Номер слайду 7
“Цінності визначають долю” Цінності – це також все те, відповідно до чого ми діємо й оцінюємо події та людей. Цінності, в які ми віримо і яких дотримуємося, є своєрідним компасом у прийнятті рішень, отже, вони впливають на наші думки, дії і поведінку. Цінності формують характер людини, її особисті якості, мораль і ставлення до світу, отже – визначають її долю. Вищі цінності, які виробило людство впродовж всієї історії, називають духовними (моральними), справжніми, універсальними або загальнолюдськими.
Номер слайду 8
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ Любов, Дружба (соціальність замість ізольованості)
Номер слайду 9
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 2. Оптимізм (життєрадісність замість зневіри)
Номер слайду 10
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 3. Миролюбність (співпраця замість конфліктності)
Номер слайду 11
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 4. Толерантність (повага замість нетерпимості)
Номер слайду 12
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 5. Чуйність (емпатія замість байдужості)
Номер слайду 13
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 6. Довіра (відчуття безпеки замість підозри і страху)
Номер слайду 14
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 7. Душевна щедрість (альтруїзм замість егоїзму)
Номер слайду 15
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 8. Гідність (асертивність замість агресивності й пасивності)
Номер слайду 16
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 9. Самоконтроль (володіння собою замість імпульсивності)
Номер слайду 17
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 10. Самоповага (упевненість замість почуття мізерності)
Номер слайду 18
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 11. Спілкування (комунікативність замість сором’язливості й мовчання)
Номер слайду 19
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 12. Впливовість (лідерство замість підпорядкування)
Номер слайду 20
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ 13. Автономність (незалежність замість залежності)
Номер слайду 21
ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ
Номер слайду 22
Результати порівняння для ортодоксальних релігійних і світських людей. Результати дослідження: Незважаючи на те, що “ядро” загальнолюдських і християнських цінностей повністю співпадає, лише 25% людей, які регулярно відвідують церкву і сумлінно дотримуються обрядів, мають вищий рівень цінностей, ніж люди, які взагалі не відвідують церкву! Можливе пояснення: Церкву часто починають відвідувати люди, які мають дефіцит цінностей і серйозні проблеми в особистому житті Лише проповідування цінностей (ідеалів) без володіння життєвими навичками, необхідними для виховання характеру, призводить до сліпої віри в догмати і наслідування зразків поведінки, відірваних від реального життя
Номер слайду 23
Б) Кількісні показники. Порівняння вигод між нижньої і верхньою третинами шкали цінностей (потенціал росту): 1. На 20% зменшується рівень стресу в житті (за 15 показниками) 2. На 45% зменшується рівень тривоги 3. На 72% зменшуються симптоми хвороб 4. На 100% зростає упевненість у собі 6. На 72% зменшуються створені власноруч проблеми 7. У 13 разів зменшується ризик зловживання ПАР 8. На 50% зменшується рівень стресів на роботі 9. На 70% зменшується час, проведений у лікарнях