Урок "Узагальнення вивченого про прикметник"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови, який допоможе вчителю підготуватись до уроку.
Перегляд файлу

 

 

Тема:              Узагальнення та систематизація вивченого про

прикметник.

Мета:  повторити, систематизувати і узагальнити знання учнів

                             з теми "Прикметник як частина мови, розвивати логічне

мислення,пам'ять, творчу уяву, культуру усного

мовлення, уміння правильно висловлювати свої думки;

сприяти розширенню світогляду, збагачувати

словниковий запас учнів;   виховувати почуття поваги

та пошани учнів до творчості Т.Г.Шевченка.

Тип уроку:     узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

Обладнання:

Хід уроку:

І. Перевірка домашнього завдання

       Учні зачитують по п’ять чоловічих і п’ять жіночих прізвищ прикметникового типу. По одному з кожної групи провідміняти. Виділити закінчення

Бесіда з учнями

Проблемне питання: «

II. Оголошення теми та мети уроку

Учитель.

Прикметник — це частина мови,
без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
йому, як другові, всміхнись.
Земля — ласкава, люба, рідна,
а сонце — щире, золоте,
а небо — лагідне й погідне,
життя — прекрасне, дороге.
А очі в мами — добрі, ніжні,
а голос — чистий і дзвінкий,
а руки — теплі і надійні,
а погляд — сонячний, ясний.

 Вчитель:На сьогоднішньому уроці ми повторимо морфологічні ознаки прикметника, його синтаксичну роль, підготуємося до контрольної роботи за темою «Прикметинк як частина мови».

- Давайте пригадаємо правила роботи на уроці

 • Ми поважаємо права власні й інших.

 • Ми не сміємося над чужими помилками,

 • Ми маємо право на помилку, бо вчимося.

 • Ми ділимося напрацьованими матеріалами та думками.

 • Ми завжди допомагаємо один одному.

 • Ми слухаємо, що нам хочуть сказати інші, якщо треба, запитуємо.

 • Ми цінуємо здобутки інших.

 Ми намагаємося виконати роботу якнайкраще.

IІІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок

  • Робота з текстом

Виписати з уривку  повісті С. Васильченка «Широкий шлях», прикметники, визначити їх рід, число, відмінок.

«…Невесела у Шевченка зимою та восени хата – стоїть край села, як примара, найгірша, мабуть, в усьому селі: кривобока, стара, стіни повигинались, солома на покрівлі потемніла, потрухла, мохом узялася, почорнів од диму вивід, од вітру порозлазилась, дірки світять голими латами. А прийде весна, зацвіте садок за хатою, рясна яблуня коло хати, промете Катря під вікнами півники та барвінок, і хата, як хата, - суму мов не було того… Сад темний, густий, бур’янами зарослий. За садом ховалось сонце. Після першого жаркого квітневого дня плинув теплий, тихий вечір. Над хатою зійшла вечірня зоря, заграла золотом в яблуневому цвіті, тихим, рожевим, у білій на стіні глині. Вперше по весні білоголова Шевченкова родина розташувалась вечеряти під яблунею надворі…»

  • Словникова робота

Вчитель пояснює значення незнайомих слів. Учні складають з цими словами речення.

  • Бесіда з учнями

Пригадайте твори, які написав Т.Г. Шевченко?

  • Лінгвістичний двобій. Робота в групах.

   Учень сам вибирає суперника зі словами: "Я викликаю на двобій…" і ставить запитання.

дівчинка думає.pngНаприклад:

  • Яка частина мови називається прикметником?
  • дівчинка думає.png Які морфологічні ознаки властиві прикметникові?
  • Назвіть розряди прикметників за значенням.
  • Які є ступені порівняння прикметників.
  • Яку синтаксичну роль виконує прикметник?
  • На які групи за значенням поділяються прикметники?
  • Назвіть приклади відносних прикметників.
  • Назвіть приклади якісних прикметників.
  • Які прикметники називаються присвійними?
  • Особливості відмінювання прикметників м’якої групи.
  • Ознайомлення з морфологічним розбором прикметника.

Зразок морфологічного розбору

Початкова форма.

Якісний, відносний, присвійний.

Повний чи короткий.

Ступінь порівняння (якісних).

Тверда чи м’яка група.

Рід.

Число.

Відмінок.

Морфемна будова.

Яким способом утворений.

Синтаксична роль.

  • Робота біля дошки

Прочитайте і спишіть текст. Випишіть з тексту прикметники, зробіть їх морфологічний розбір.

Наша мова

Мово наша, мова –

Мова кольорова.

В ній гроза травнева

Й тиша вечорова.

ІV. Закріплення нового матеріалу

  • Робота в групах

Завдання для груп:
1 група:
Завдання 1: Визначити у словосполученнях групу прикметників за значенням:
Талановитий поет – 
Солом’яна стріха – 
Дніпр широкий –
Тарасова книжка – 
Завдання 2: Утворити від поданих іменників прикметники:

^ Старість, юність, цікавість, талант, розум, велич, молодість, обдарованість.
З одним із прикметників скласти речення про Шевченка.
2 група:
Завдання 1: Визначити у словосполученнях групу прикметників за значенням:
Зоря вечірняя – 
Доля молода – 
Небо голубеє –
Поетові вірші –
Завдання 2: Утворити від поданих іменників прикметники:
^ Солома, Україна, село, ніч, вечір, мова, дерево, глина.
З одним із прикметників скласти речення про Шевченка.
3 група:
Завдання 1: Визначити у словосполученнях групу прикметників за значенням:
Блідиймісяць – 
Садок вишневий – 
Стара ряднина – 
Шевченкова хата – 
Завдання 2:Утворити від поданих іменників прикметники:
^ Тарас, Григорій, Микита, Йосип, Марина, Катруся, Ярина, Оксана.
З одним із прикметників скласти речення про Шевченка.

  • Гра "Хто зайвий?".  

Вилучити з кожного ряду "зайве" слово. Свою думку  обґрунтувати.

Розумний, веселий, лисий.

Кріпацький, міський, веселий.

Здоровий, лисячий, дідусевий. 

Чорний, український, шовковий.

Фабричний, казковий, Андрієва.

  • Робота в групах

   Кожна група отримує текст уривку з поезії Т.Г.Шевченка, з якого треба виписати виділені ( підкреслені) прикметники, утворити вищий і найвищий ступені їх порівняння.
1 група:
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітерзавива,
Додолувербигневисокі,
Горами хвилюпідійма.
«Причинна»
2 група:
Гори моївисокії,
Не так і високі,
Як хороші, хорошії,
Блакитні здалека.
«Сон»
3 група:
За сонцемхмаронькапливе,
Червоні поли розстилає
І сонцеспатоньки зове
У синє море: покриває
Рожевою пеленою,
Мовматидитину…
« За сонцемхмаронькапливе…»
( Учні зачитують відповіді)

  • Гра «Веселі перегони»

Перевірка знань за допомогою питань. Використання сигнальних карток.

school10-01Відповідь «так» - синій колір, відповідь «ні» - червоний.

  • Прикметники змінюються за родами, числами та відмінками?
  • Прикметники у реченн івиконують роль обставини, рідше - підмета?
  • Прикметники відповідають на питання який? яка? яке? чий? чия? чиє?
  • Прикметники поділяються на два розряди: якісні і відносні?
  • Зелен – це коротка форма прикметника?
  • Лише якісні прикметники мають ступені порівняння?
  • Польський – це проста форма вищого ступеня порівняння прикметника?
  • Частка не з прикметниками завжди пишеться окремо?
  • Робота в групах

Кожна група отримує уривки з поезій Т.Шевченка, виписує виділені прикметники, визначає їх спосіб творення.
^ 1група:
Чорнобрива, кароока,
Вилитаямати,
Тільки смутна, невесела…
«Княжна»
2 група:
Орли, орливи сизокрилі,
Поки вам лихо не приснилось,
Хоч невеличке, хоч на час!
А там під лавою в шиночку
Сховаєтесь у холодочку…
«Дурні та гордії ми люди»
3 група
Глянь на мене, чорнобриву,
Моя доле неправдива,
Безталанна я!
«Якбимені черевики…»
Ну і з цим завданням ви впорались. 

  • Гра «Упізнай мене»

Почувши іменники, які є назвами  істот, плещіть у долоні.

Ліс, чудовий, мудрість, кращий, пролісок, компас, розумна, більш швидкий, моряк, червоніший, глибина, менш рухомий, турист, витривалий, параграф, рідний, дятел, батьківський, теля, Маріїн, натовп, кріпацький, ставлення, найсильніший, футболіст, морський, трава, найбільш смачний.

  • Лінгвістична фізкультхвилинка.

Іменник - руки з'єднуємо

 Прикметник - руки розводимо.

Дівчина, підручник, сніжний, вовк, теплий, теля, товариш, веселий, кіт, новий, олівець, школа, учнівський, квітка..

  • Гра «Лото назв».

Учитель розкриває зміст певного слова, а учні повинні знайти його на картках і закрити. Виграє та група , яка  першою закриє усі назви на своїй картці.

Морськахвороба

 

Мокра хустка

Гірка доля, солодка або кисла усмішка

Незряча людина

Сухекаміння

Бархатний голос

Повна бочка

Порожній посуд

 

  • Який відносний прикметник показує ознаку хвороби, відсутньої на землі?
  • Який прикметник називає ознаку білої хустки, намоченої в Чорному морі?
  • Назвіть якісний прикметник, щоозначає «смак» долі, усмішки?
  • Назвіть якісний прикметник, що не має ступенів порівняння й означає людину, яка ніколи не заглядає в дзеркало?
  • Назвіть якісний прикметник, щопоказу єознаку каміння, якого немає в річці?
  • Який голос буває в дорогої матерії?
  • Назвіть якісний прикметник, що показує ознаку бочки, в яку не можна наливати воду.
  • Який прикметник означає посуд, з якого не їдять?
  • Вправа «Корисні поради»(робота в групах)

Утворити складні прикметники, записавши їх у дві колонки:

ті, які пишуться разом, ті, які пишуться через дефіс.Пояснити правопис.

Народний і визвольний, народне господарство, народний і державний, народна розмова, народний обряд, народний і масовий, Західна Європа, дев’ятий поверх, ліс і степ, воєнний і патріотичний.

V. Підсумок уроку

Вправа (Кошик вражень)                     

 «На уроці я навчився...»

 Я дізналася, що...»

 «Мені сподобалося...»

 «Мої очікування...»

 - Що було цікавого на уроці?

 - Які види роботи на уроці вам сподобались?

 - Чи поділитесь ви з батьками своїми враженнями від уроку?

Слово вчителя: 
Сьогодні на уроці ви вс ібули активними і ми з вами змогли повторити відомості про прикметник, як самостійну частину мови, змогли підготуватися до написання контрольної роботи. 
А ще, діти, ми згадали творчість Великого Генія українського народу Т.Шевченка. Минають роки, а його слово живе, кличе нас на нові подвиги, кличе до єдності, віри і любові.
І сьогодні, живучи у незалежній державі – Україні, ми з гордістю можемо сказати:
В сім’ї українській і по всьомусвіту
Ти живеш із нами, завжди серед нас.
Ти дзвениш у пісні, в полум’янім слові,
В ореолі слави, любий наш Тарас.
     Ми йдемо до тебе, Кобзарю, за твоєю мудрістю, яка сонцем правди і віри витає над Україною. І хочеться, щоб не збилися ми з путі, щоб могли чесно глянути Тобі у вічі і гордо сказати, що «у нас нема зерна неправди за собою».

VІ.Оцінювання

VІІ.Домашнє завдання

 Підготуватись до контрольної роботи за темою «Прикметник як    частина мови».

 

 

 

docx
Додано
7 лютого 2023
Переглядів
740
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку