Урок "Узагальнення й систематизація з теми "Дієслово"

Про матеріал
Цікавий урок-гра, який допоможе цікаво провести урок та перевірити знання учнів з даної теми, підготуватися до контрольної роботи.
Перегляд файлу

7 клас

Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з розділу «Дієслово».

 Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про дієслово, як частину мови, удосконалювати вміння визначати морфологічні ознаки дієслова, його синтаксичну роль, визначати морфологічні ознаки дієслова, розвивати логічне мислення, культуру мовлення, уважність, вдумливість, увагу, пам'ять, творчі здібності учнів; удосконалювати орфографічну грамотність; виховувати почуття колективізму, поваги до думки інших.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого.

Форма проведення: урок-гра.

Обладнання: презентація, картки, підручник.

ХІД УРОКУ

 

І.  Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми поринемо у чарівний і таємничий дім, у якому нам доведеться пройти чимало випробувань, аби довести, що ми якісно опанували тему «Дієслово».

Отже, вирушаймо у Дім дієслівних пригод!

ІІ.  Актуалізація опорних знань

  • Для того, щоб зайти у Дім таємничих пригод, нам необхідно розгадати код вхідних дверей.

Д -  визначити спосіб дієслова бачу? (дійсний) – 1 буква

І – яку ще  назву має неозначена форма дієслова? (інфінітив) – 1 буква

Є – замініть синонімічним слово  маю – 1 буква

С – що буває умовним, наказовим і дійсним?  (спосіб) – 1 буква

Л – поставте слово лити у форму 3 ос. одн. теп. часу: (ллє) - 1 буква

О - коли рід не визначається? (у множині) - 4 буква

В – що можна визначити, поставивши слово у форму 3 ос. мн. теп. часу? (дієвідміну) - 4 буква

О – до якого виду відноситься слово намалював? (доконаний) - 4 буква

Підведення підсумків

ІІІ. Виконання системи завдань

4 кімната «Загадкова лабораторія»

У кожну ємність, яка має відповідну назву, додати потрібні інгредієнти, щоб отримати дієслівний еліксир.

 

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "колба рисунок"Результат пошуку зображень за запитом "колба рисунок"Результат пошуку зображень за запитом "колба рисунок"Результат пошуку зображень за запитом "колба рисунок" 

 

ВИД   ЧАС   СТАН  ДІЄВІДМІНА

 

СПОСІБ

 

 

1 кімната «Примарна вітальня»

Слово вчителя: Похідні дієслова найчастіше утворюються від основ дієслів, іменників, прикметників, числівників, рідше - від займенників, прислівників, вигуків.

Дієслова творимо трьома способами:

  • префіксальним: летіти - долетіти, друкувати - надрукувати, холонути - охолонути, глянути - виглянути, кинути - вкинути;
  • суфіксальним: обід — обідати, літо - літувати, білий - біліти, білити, охолодити - охолоджувати;
  • префіксально-суфіксальним: земля — заземлити, смисл - осмислити, закон - узаконити, хапати — охопити.

Завдання: Утворіть від слова НОСИТИ префіксальним способом якнайбільше нових дієслів і запишіть. Хто з вас утворив найбільше слів?

2 кімната «Загублена кімната»

  • За одну хвилину потрібно записати якомога більше:
  • Дієслів минулого часу;
  • Дієслів майбутнього часу складної форми;
  • Дієслів недоконаного виду;
  • Безособових дієслів;
  • Дієслів І дієвідміни;
  • Дієслів умовного способу.

 

 

 

 

3 кімната «Заклиначів кольорів»

Записати та пояснити написання НЕ здієсловами

(Не) відвідав, (не) прийшов, (не) зчувся, (не)  волити, (не) дописати, (не) здужати, (не) бачити, (не) притомніти, (не) покоїти, (не) вивчив, (не) кладіть, (не) хтувати.

http://qrcoder.ru/code/?http%3A%2F%2Flearningapps.org%2F3397696&4&0

5 кімната «Заклиначів часу»

Розподілити дієслова за часами

https://learningapps.org/3397696

 

 

6 кімната «Битва Магістрів»

  • Робота біля дошки. Кодування

Закодувати слова цифра 1-І дієвідміна, 2- ІІ дієвідміна

Визначити дієвідміну почутих дієслів:

Кричиш, дзвенить, несе, гориш, летиш, пишемо, білити, малювати, миє, читала, прасувати, палити, спалити, кричить.

 

7 кімната «Таємне підземелля»

Зробити розбір дієслова, як частини мови.

Інструкція на ст. 107 підручника

А осінь дощами нас зустрічає..

Зустрічає --

 

8 кімната «Дивна бібліотека»

Виправити лексичні помилки, редагуючи речення або словосполучення.
1. Я лишаю вас слова -                                 Я позбавляю вас слова.
2. Приймати участь у міроприємствах -     Брати участь у заходах.
3. Ми прийняли всі міри -                            Ми вжили всіх заходів.
4. Лід тронувся -                                             Крига скресла.
5. Я рахую, що ... -                                           Я вважаю, що…

 

9 кімната «Кімната чарівниці Фразеології»

А зараз відпочинемо.

- Пояснити значення фразеологізмів, до складу яких входять дієслова:

 

Прикусити язика - замовкнути

Упадати у вічі – бути особливо помітним

Одібрало мову – втратити здатність говорити

Пекти раків – червоніти

Накивати п'ятами – втекти

Поставити крапку над «і» – з'ясувати все до кінця

Пасти задніх – бути позаду

Як води в рот набрати – мовчати

Тримати язика за зубами – мовчати

Взяти гору – перемогти

 

10 кімната «Заклинання»

Ви знаєте, що дієслова є двох видів: доконаного і недоконаного. Як розпізнати види дієслова?

Завдання: до поданого слова підібрати слово іншого виду, утворивши пари за видом.

Промовляти----------------------промовити;

Описувати-------------------------- описати

Оберігати------------------------- оберегти;

Списувати------------------------ списати;

Штовхати ----------------------штовхнути.

11 кімната «Загублених слів»

Пригадайте форми дієслова. Ваше завдання буде установити відповідність між формами дієслова і словами-прикладами

Установіть відповідність

1.Неозначена форма            а   Опадає

2.Особове дієслово              б  Засипано

3.Дієприкметник                  в Розфарбувавши

4.Дієприслівник                   г  Жовтіючий

5.Безособові форми             д  Кружляти

 

 

12 кімната «Ключ»

Ключ відмикає усі двері. Нам залишилася ще одна

Завдання: виписати безособові дієслова. Якщо правильно випишете слова, то з других букв отримаєте ключове слово.

        Одягає,  малює,  смеркає, працює, оглядає,     хочеться,      рухається, обманює, світає, допомагає,  вітає, замело, гріє. (МОВА)

 

13 кімната «Чарівна книга»

Треба розпутати речення.  Списати текст, змінюючи порядок речень так, щоб вийшла зв'язна розповідь.

Усюди осені прохолодний відчувається подих.

Сіре частіше затягають небо низькі все хмари.
Повільно повітрі жовтогарячий кружляє в листок.

Тонкі сумовито риплять на осички галявині.

Нещодавно до зелена припала трава землі.

Золота настала осінь.

 

 

 

14 кімната «Примарні літери»

Читаїш, пишиш, мудруїш, любишь, знаїш, намагаєся, прагниш, периконуєшь, пишите, сдивувавсяб, дивиця, збераєця, вяне, ріжь.

http://qrcoder.ru/code/?http%3A%2F%2Fonlinetestpad.com%2Fhmqd6xdv6no7o&4&0

15  кімната «Злого мага»

Тести

https://onlinetestpad.com/hmqd6xdv6no7o

 

 

 

IV. Підведення підсумків уроку

  • Ну от і все. Всі завдання виконано, ви добре попрацювали. Я задоволена вашими знаннями. Давньогрецький драматург Есхіл сказав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні».
  • Ви ж свої знання, вміння застосовуєте на практиці.

Висловіть  свої  враження  від  уроку,  продовживши  речення:

  • Я  зумів …
  • Я  знав …
  • Я  зрозумів,  що …
  • Найбільші  труднощі  я  відчув …
  • Мені  б  хотілося  ще …

 

V. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи

 

 

docx
Додано
22 листопада 2020
Переглядів
932
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку