Урок "Узагальнення й систематизація знань з теми «Орфографія»"

Про матеріал

Урок узагальнює і систематизує знання п'ятикласників з таких тем: "Ненаголошені голосні в корені слова", "Праворис префіксів с-. з-, роз-, без-, пре-, при-, прі-", "Спрощення в групах приголосних". Використання групової форми роботи, інноваційних методів і прийомів сприяють розвитку в учнів усного зв'язного мовлення, асоціативного мислення, пам'яті, уваги.

Перегляд файлу

Тема: Узагальнення й систематизація знань з теми «Орфографія»

Мета уроку: створити умови для узагальнення й систематизації знань з теми «Орфографія», повторення вивченого з фонетики; сприяти розвитку вміння правильно писати слова з ненаголошеними И,Е, префіксами з-, с-, роз-, без-, пре-,при-, прі-; словами зі спрощенням у групах приголосних; сприяти розвитку усного зв’язного мовлення, асоціативного  мислення, памяті, уваги; стимулювати інтерес учнів до культурної спадщини народу, бажання цінувати красу.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань

Обладнання: підручники,роздатковий матеріал, різнокольорові картки, ілюстративний матеріал, ІКТ.

Перебіг уроку

І. Організаційно-мотиваційний етап

- Доброго дня, діти !

 

Благослови, мати, 
Весну закликати! 
Весну закликати, 
Зиму проводжати! 
Зимонька в візочку, 
Літечко в човничку.

Перезимували!  Ось і прийшла весна!  А у нас- урок української мови.

Кожного дня, ідучи до вас на урок,  я продумую його етапи, підбираю завдання. Дивіться, що я запланувала на сьогоднішній урок.

План уроку

1.Звуки і букви української мови.

2.Правопис ненаголошених Е, И в коренях слів.

3.Спрощення в групах приголосних.

4. Правопис префіксів з-,с-,роз- ,без-,пре- ,при- ,прі

 

ЩО МИ  теми ЗНАЄМО І УЗАГАЛЬНИМО?       - ПРАВИЛА

ЧОМУ  БУДЕМО ВЧИТИСЯ?

ЩО ПОБАЖАЄМО?

-На пелюсточках квітів,які знаходяться у вас на столах,напишіть побажання всім своїм однокласникам. Ми працюємо разом, у групах, а значить, МИ-СИЛА!

 

І етап уроку

 Лінгвістична вправа « 5 хвилин на правила».

 Працюємо в групах.

Діти в групах по черзі розказують правила.

5 хвилин на правила

1.Назви приголосні звуки, які завжди тверді.

2.Назви голосні, які можуть позначати два звуки.

3.Назви приголосний, який позначає два звуки.

4. Назви буквосполучення,що позначають один звук.

5.Як можна перевірити написання букв на позначення ненаголошених голосних?

6.Надайте приклади слів, у яких відбувається уподібнення?

7.Назвіть слова, у яких не відбувається  спрощення в групах приголоснихз?

8.Назвіть найпоширеніші випадки чергування голосних.

9.Назвіть найпоширеніші випадки чергування приголосних.

10.Правило написання префіксів с-. з-.

11. Правило написання префіксів пре-, при-, прі-

 

-Життя-це недописана картина,  у яку кожна людини, кожна подія, зустріч або прочитана книга додає свою фарбу. Моя картина уроку дуже невесела і сумна.  Створіть на уроці свою картину, яка покаже результат  вашої праці ,  ваш настрій , емоції.

 

ІІ етап -Узагальнення й систематизація вивченого

Звуки і букви української мови

Завдання отримує кожна група

Завдання для І групи

1.Підкреслена буква позначає мякий звук у кожному слові рядка

А первоцвіт, шафран, гіацинти,

Б підсніжник, медунка горицвіт,

В тюльпан, ряст, пролісок

Г сон-трава, конвалія, фіалка

Додаткове завдання

  • Скласти словник до теми «Звуки і букви української мови»

Завдання для ІІ групи

Однакова кількість букв і звуків у слові

А щирий

Б дзвінкий

В. ніжність

Г доброта

Додаткове завдання

 

  • Фонетична транскрипція до кожного слова
  • Із одним прикметником  скласти речення про маму.

Завдання для ІІІ групи (завдання виконується на дошці)

Зробити фонетичний розбір слова

Дзьоб

Перевірка завдань

- Діти, ви гарно повторили тему «Звуки і букви української мови».

Зараз ви почнете створювати свою картину уроку. У кожної групи на столі  є аркуш паперу, ілюстрації. Наклейте на нього ту картинку, яка тематично підходить до виконаного завдання.

І група- квітка

ІІ група -  мама і діти

ІІІ група -  пташка

 

ІІетап -  Узагальнення й систематизація вивченого

 ПРАВОПИС НЕНАГОЛОШЕНИХ Е, И В КОРЕНЯХ СЛІВ

Завдання отримує кожна група

Завдання для І групи -  Лінгвістична вправа «Віднови вірш»

«В_сн_   пр_йшл_!
Т_пл_  зн_йшл_!»
Кр_ч_ть   д_вч_тка_ й  хл_пч_к_.
„Цв_р_нь, цв_р_нь!  Ж_рб_   п_к_нь!" —
Хв_л__тьс_   г_р_б ч_к_.

Додаткове завдання

  • Підкреслити слова з ненаголошеними Е, И, які перевіряються наголосом

Індивідуальне завдання

  • скласти речення з будь- яким словом із завдання, виконати синтаксичний розбір речення

Завдання для ІІ групи - Робота з текстом

Придумайте назву. Вставте пропущені літери.

Виділені слова поділіть для переносу.

14 березня - свято Преподобної  Євдокії, або у народі Явдохи

У народному побуті  це перший день нового року, адже в наших предків рік починався з 1 березня.

Люди вірили, що  до свята Явдоха зб_рігає ключі від в_сняних вод, таких потрібних для майбутн__го врожаю. Ц__го дня прок_дається від з_мової  сплячки бабак, свище три рази, а потім знову лягає і спить аж до Благовіщення. Діти ходили по дворах і славили пр_хід в_сни, співали закличні в_снянки  й носили д_р_в’яних  ластівок  або вип_чених «жайворонків»:

Завдання для ІІІ групи – Вставити в слова  пропущені букви

Пов_ртаються,  з_мляний ,відл_тіли, вос_ни; з_лений,пов_дінка, л_лека, кр_жина,в_селий, ч_кання, кр_ниця .

Додаткове завдання

  • скласти сенкан зі словом ЛЕЛЕКА

Перевірка завдань

-Діти, як на кожному етапі свого життя людина узагальнює всі події, так і ми з вами  додаємо в картину нашого уроку барви, образи, музику. Наклейте ту картинку, яка тематично підходить до виконаного завдання.

1гр.-дівчина-весна

2 гр.-  випечений жайворонок

3 гр.- лелека

ІІ етап -  Узагальнення й систематизація вивченого

Спрощення в групах приголосних

Завдання для І групи  -«Чарівний ланцюжок» . Працюючи в групі,діти, додаючи  по одному реченню, складають твір.

 Скласти міні-твір за планом

1.Перше слово людини    мама. 

2. Яка зовнішність у мами?

3. Який у мами характер?

4.Чому вчить тебе мама?

5. Ким є для тебе мама?

Завдання для ІІ групи  - «Пограймося у слова»

 Підібрати до іменників  слова з  орфограмою «Спрощення в групах приголосних»

День-радісний

Мама-пестлива

8 помножити на 2-шістнадцять

Дівчинка- кістлява

Кольори- контрастні

Букет-гігантський

Вечір- пізній

Завдання для ІІІ групи - «Злови помилку».Виправити помилки в словах.

Пестлива, цілістна, честна,капосна,сердце,жалісна, контакний, трістнути,капосний, сонце, пристрасний,жаліслива.

Перевірка завдань

-Діти, повідомте, будь ласка, які  образи ви вписали у свою картину?

ІІетап -  Узагальнення й систематизація вивченого

Правопис префіксів

Завдання для І групи - Відновити прислівя.  

 

Коли сонечко пригріє,

то й ранок настане.

Якби не було хмар,

сонце любити.

 Сонце встане,

не зловиш.

Хмарні дні вчать,

то й трава позеленіє.

Сонця в мішок

то ми б не знали ціни сонцю.

 

Додаткове завдання

  • Яке слово обєднує всі прислівя?
  • Утворити до нього прикметники за допомогою ПРЕ- 

Сонце- прекрасне, пречудове, прегарне.

Завдання для ІІ групи   «Парасолька»  Записати слова з префіксом з-, с- під парасольку.

Картинки по запросу малюнок парасольки

Світ, сховали, співати, сказати, зріднитись, безхмарний, стихнути, змій, срібло, спуск, розбити,сміливий.

Додаткове завдання

  • Розібрти виділене слово за будовою.

Завдання для ІІІ групи - Вставити букви в слова

А  пр_світлий, пр_бережний,пр_звище

Б  пр_весело , пр_цікаво, пр_чудово

В  пр_писати,пр_молодий, пр_гріти

Г пр_бігти, пр_рва, пр_славний

Додаткове завдання

  • Скласти речення зі словом, у якому пишеться префікс пре-

Перевірка завдань

-Діти,впишіть останній штрих у картину свого уроку і доповніть ним мій такий сумний, контрастний план уроку.

ІІІ етап – Підсумок уроку

- Діти за кожний із етапів ви отримали оцінку. Виставте  тепер загальну за урок. Закінчіть , будь ласка, речення

Було цікаво...

Було важко...

Я виконував завдання...

Я зрозумів, що...

Тепер я можу...

Я відчув, що...

Я навчився...

У мене вийшло...

Я зміг...

Я спробую...

Мене здивувало...

Урок дав мені для життя...

Мені захотілося...

 

ІV етап - Домашнє завдання

Завдання для І групи- Скласти міні-твір(6 речень) на тему « Весна в моєму серці»

Завдання для 2 групи - створити гру «Парасолька» з орфограмою  «Правопис префіксів пре-, при-, прі-»

Завдання для 3 групи - Підібрати прислів’я і приказки про весну. Підкреслити орфограму  «Ненаголошені Е, И в коренях слів»

 

 

 

 

docx
Додано
18 серпня 2018
Переглядів
2193
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку