Тема: Узагальнення знань з теми: «Клітина- елементарна одиниця живого».
Мета уроку:
навчальна – узагальнити і систематизувати знання учнів по даній темі, перевірити засвоєння теоретичного матеріалу теми;
виховна – виховувати в учнів відповідальність, здатність до самоаналізу, сприяти розвитку ораторських і комунікативних вмінь;
розвивальна – розвивати інтелект, уважність, творче мислення, навички групової роботи в поєднанні з індивідуальною.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань. Урок із застосуванням технології розвитку критичного мислення.
План уроку:
№ |
Етапи уроку |
Час, хв. |
Форми і методи діяльності |
1. |
Організація класу. Актуалізація знань. |
5 |
Бесіда з учнями з метою визначення психологічного стану учнів, налаштування на роботу .
|
2. |
Повторення та систематизація теоретичних знань. |
35 |
Прийоми і методи роботи з розвитку критичного мислення, застосування STEM навичок. |
3. |
Рефлексія. Підбиття підсумків.
|
3 |
Рефлексійна мішень |
4. |
Домашнє завдання.
|
2 |
Повторення теоретичного матеріалу |
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу
Сьогодні ми з вами поринемо у цікаву мандрівку по країні «Клітина» Метою є перевірка рівня ваших знань про будову клітини, її функції, згадаємо відомих вчених біологів, а також з'ясуємо загальні знання з цитології, і нарешті визначимо найсильніших учнів класу по цій темі.
Любі друзі, ми починаємо змагання знавців цитології.
Епіграфом нашого змагання будуть слова:
Ніколи не говори: «Я - неук»,
А завжди кажи «Я - зірка».
Але кожен із вас повинен пам’ятати:
Я - учень
Я - хочу знати
Я - думаю
Я - вмію
Я - знаю
Я - особистість творча
Я – зірка
ІІ Повторення та систематизація теоретичних знань.
Запитання до учнів:
Вправа «Шість служок»
Шістьох я служок мав,
Усе від них про світ я знав:
І ось як я їх всіх зову:
Хто? Що? Як? Де?
Коли? Й Чому?
Редьярд Кіплінг, «Слоненя»
Хто? |
Роберт Гук |
Антоні ван Левенгук |
Роберт Броун |
Що? |
Клітина |
Одноклітинні організми, бактерії, еритроцити |
Ядро |
Як? |
Розглядаючи корок дуба під мікроскопом |
Розглядаючи одноклітинні організми та бактерії під мікроскопом |
Розглядаючи клітини під мікроскопом |
Де? |
В Англії |
Нідерланди |
Німеччина |
Коли? |
В 1665 році |
В 1674 році |
В 1833 році |
Чому? |
З цікавості |
З цікавості |
З цікавості |
Заповнення таблиці та обговорення таблиці:
Групам роздаються аркуші паперу, на яких записані питання з вірша Кіплінга.
Учні пояснюють досягнення Шванна, Шлейдена і Вірхова, згадують Яна Пуркіньє.
Методичний прийом «Фішбоун»
Учні заповнюють риб’ячий скелет і одночасно застосовують STEM навички.
Матеріал – пластилін. Завдання – зліпити клітину.
Структура клітини рослин:
Голова риби – клітина. Хвіст – Клітина – елементарна одиниця живого.
Учні з ниток формують хромосоми.
Узагальнення вивченого проводимо із демонстрацією виготовленої клітини і хромосоми. Підводимо підсумки будови риб’ячого скелета. Чи перетворився він у рибу?
Методичний прийом «Сенкан»
ІІІ Рефлексія. Підбиття підсумків.
Рефлексійна мішень
Учні оцінюють свою роботу на уроці і прикріплюють на мішень листочок.
IV Домашнє завдання
Повторити тему «Клітина».
Скласти твір-опис про клітину.