Під час уроку учні повторять теоретичні відомості про особливості вживання звертань, вставних слів у мовленні; сформують загальнопізнавальні вміння знаходити в реченні (висловлюванні) звертання, вставні слова, а також називати частини мови, якими вони виражені; удосконалять пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у простих ускладнених реченнях; розвинуть творчі вміння трансформувати прості речення на речення зі звертаннями, вставними словам.
Урок № Звертання, вставні слова. Розділові знаки в простому реченні, українська мова, 6 клас
Мета: повторити теоретичні відомості про особливості вживання звертань, вставних слів у мовленні; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити в реченні (висловлюванні) звертання, вставні слова, а також називати частини мови, якими вони виражені; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у простих ускладнених реченнях; розвивати творчі вміння трансформувати прості речення на речення зі звертаннями, вставними словами, на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню ролі рідної мови в житті людини.
Правопис: розділові знаки в простому реченні при звертанні, вставних словах.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Культура мовлення і стилістика: правильне інтонування простих речень із звертаннями, вставними словами.
Текст (риторичний аспект): звертання, вставні слова у власних висловлюваннях на певну комунікативну тему.
Тип уроку: урок повторення набутих знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Простягніть долоню. Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість, творчість.
Простягніть іншу долоню. На неї я дарую вам свою любов, терпіння, повагу.
А тепер обміняймося дарунками ( доторкніться долонькою до долоньки) і побажаємо одне одному натхненної праці.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчання.
IIІ Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
ІV Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Опрацювання таблиці «Слова, що не є членами речення».
Опрацювання таблиці «Слова, що не є членами речення».
Слова, що не є членами речення
Частина речення |
Роль у реченні |
Приклад |
Звертання |
Називає того, до кого звертаються з мовленням |
Мамо моя, не сумуй. (Л. Костенко) |
Вставні слова та сполучення слів |
Виражають ставлення того, хто говорить (мовця) до повідомлення |
На щастя, тихий вечір йде. (Б. Лепкий) |
Перегляд відеоскрайбінгу
V. Виконання вправ на закріплення
1. «Групи за значенням».
- На партах у вас лежать конверти зі вставними словами, а на дошці, ви бачите потяг, але він пустий, без пасажирів. Вам потрібно кожне слово посадити до відповідного вагону. (Слова з конверта)
1 група - звичайно, очевидно, на біду, по-друге, вибачте.
2 група - безперечно, здається, на жаль, по-третє, по-моєму.
3 група - безумовно, може, на радість, наприклад, кажуть.
4 група - без сумніву, мабуть, на щастя, по-перше, будь ласка.
5 група - справді, певно, шкода, отже, прошу вас.
Вагони:
Упевненість — звичайно, безперечно, безумовно, без сумніву, справді.
Невпевненість, припущення — очевидно, здається, може, мабуть, певно.
Різні почуття — на щастя, на радість, на жаль, на біду, шкода.
Джерело думки — по-моєму, кажуть.
Порядок викладу думок — по-перше, по-друге, по-третє, отже, наприклад.
Ввічливість — вибачте, будь ласка, прошу вас.
2. «Визначення»
Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте в кожному
звертання. Що називається звертанням?
1. Ти справжній лицар, сину!.. Ти вславиш Україну! (/. Малкович).
2. Ми ж, люба матінко, козачого роду. (Марко Вовчок).
3. Люби, дитино, землю цю прекрасну! (С. Круліковська).
4. Розкажи мені, сивий діду, про свої пережиті дні. (Д. Загул).
♦ Визначте звертання непоширені і поширені. Поясніть відмінність між ними.
♦ Поясніть розділові знаки при звертанні.
♦ Якими частинами мови виражені звертання в поданих реченнях?
3.Руханка
4.Вікторина «Впізнай, з якого твору».
Швидше, коню, швидше, коню,
Поспішай додому!
(«Причинна»)
Люби ж собі, моє серце,
Люби, кого знаєш…
(«Думка»)
Кохайтеся, чорнобриві,
Та не з москалями…
(«Катерина»)
Привітай же, моя ненько, Моя Україно,
Моїх діток нерозумних, як свою дитину.
(«Думи мої»)
5.Диктант «Перевір себе»
Росте черешня в мами на городі.
Стара-стара, а кожен рік цвіте,
Щоліта дітям ягодами годити,
Хоча вони не дякують за те.
Мамо! Мамо! Вічна і кохана.
Ви пробачте, що був неуважний.
Знаю, ви молилися за мене
Дні і ночі, сива моя нене.
(М. Луків)
Підкресліть звертання.
VІ. Підсумок уроку
Тести
1. Звертання:
А) називає того, хто звертається; Б) називає того, до кого звертаються;
В) виражає ставлення мовця до повідомлюваного ним.
2.Скласти речення із звертанням, звертання позначити,підкреслити головні і другорядні члени речення.
3. У реченні звертання :
А) є головним членом речення; Б) є другорядним членом речення;
В) не є членом речення.
4. Вставні слова і сполучення слів:
А) виражають ставлення мовця до повідомлюваного ним;
Б) означають час, місце, умову, причину того, про що йдеться у реченні;
В) називають того, до кого звертаються.
5.Скласти речення із вставним словом чи сполученням слів, вставне слово (сполучення слів)позначити, підкреслити головні і другорядні члени речення.
6. На письмі звертання виділяються:
А) комами або знаком оклику залежно від інтонації, Б) лапками; В) тире.
7. У реченні Мабуть, не з тієї ноги встав (Нар.творч.) вставне слово стоїть:
А) на початку речення; Б) у середині речення; В) у кінці речення
8.Звертанням у реченні Водичко, умий моє личко є:
А) личко; Б) водичко; В) моє.
9. Укажіть речення, у якому реченні правильно підкреслені всі члени речення:
А) Йшла жорстка за правду війна. Б) Пожовклий лист у вікно моє влетів.
В) Пливла хмаронька над країною.
10. Укажіть речення, у якому є однорідні члени:
А) Ліс якусь хвилину стояв нерухомо. Б) Мудрим ніхто не родився, а навчився.
В) Солов’їні пісні навіювали на мене теплі спомини.
11.Укажіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки:
А) І плащі, й костюми, й блузки — усе це можна купити в магазині одягу.
Б) Ми назбирали: боровиків, маслюків, лисичок, сироїжок.
В) Вийшов з хати Юрко, і побачив велику крижану бурульку.
12.Укажіть речення, у якому правильно виділене звертання: А) Ні брате , я не залишу тебе самого. Б) Їж , Мартине , мати ще підкине.
В) Ловись рибко , велика та все велика.
Рефлексія.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Поділіться враженнями від уроку. Чи сподобався він вам? Що ви запам’ятали? Які знання отримали?
1. Виписати 5–6 речень із звертаннями і 5– 6 речень зі вставними словами. Пояснити розділові знаки. Накреслити схеми речень.
2. Скласти казку про звертання та вставні слова