Усі слова мови становлять її лексику. Лексика української мови надзвичайно багата. Так, найбільший із словників української мови – одинадцятитомний «Словник української мови» - містить понад 134 тисячі слів, а в новому однотомному «Великому тлумачному словнику сучасної української мови» пояснено значення близько 170 тисяч слів. Словниковий склад мови – це не просто набір слів. Слова в мові існують у певній системі.
Лексикологія. Синоніми. Антоніми
Мета: поглибити знання учнів про походження української лексики; навчити розрізняти власне українські слова й іншомовну лексику як джерело поповнення словникового складу української мови; розвивати вміння користуватися засобами мови в ситуаціях, пов'язаних з обраною професією, користуватися тлумачним словником; доречно вживати іншомовні слова; підвищувати рівень мовної культури; виховувати повагу до рідного слова, обраної професії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: презентація, підручник, тлумачний словник, кросворд, картки із завданнями.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчання
Кросворд.
- Перед тим , як повідомити тему уроку, я пропоную вам розгадати кросворд. Визначте ключове слово.
1.Великий перелітний птах з довгим дзьобом. ( Лелека)
2.Предмет, призначений для огляду на виставці. ( Експонат)
3.Розповідь про вигадані події, вигаданих осіб, персонажів. (Казка)
4.Велика, світла кімната. (Світлиця)
5.Літера, яка «ображається» за те, що її не пишуть на початку слів. (и)
6.Той, хто збирає однорідні предмети, що становлять художню, історичну цінність. (Колекціонер)
7.Приємний запах. (Аромат)
Отже, ключове слово –« лексика».
Усі слова мови становлять її лексику. Лексика української мови надзвичайно багата. Так, найбільший із словників української мови – одинадцятитомний «Словник української мови» - містить понад 134 тисячі слів, а в новому однотомному «Великому тлумачному словнику сучасної української мови» пояснено значення близько 170 тисяч слів. Словниковий склад мови – це не просто набір слів. Слова в мові існують у певній системі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Лексикологія — розділ мовознавчої науки, що вивчає словниковий склад мови, або лексику.
Лексика — сукупність слів певної мови.
Лексичне значення слова — те, що слово означає. Кожне повнозначне слово може мати одне або кілька лексичних значень. Лексичне значення слів пояснено в тлумачних словниках.
Групи слів за значенням, походженням, уживанням та емоційним забарвленням
Групи слів |
Назва |
Значення |
Приклади |
За значенням |
Однозначні слова |
Мають одне лексичне значення |
м’яч, диктант, Дніпро, парта |
Багатозначні слова |
Мають декілька лексичних значень.Багатозначні слова можуть уживатися в прямому та переносному значеннях. |
голова, урок, земля, поле, іти, свіжийсолодкий чай, крила чайки, дрімає бабуся |
|
Омоніми |
Слова, однакові за звучанням, але різні за значенням |
бал — оцінка успішності; бал — танцювальний вечір |
|
Синоніми |
Слова, різні за звучанням і написанням, але однакові або близькі за значенням |
небокрай, горизонт, виднокруг, крайнебо, небосхил, обрій, овид |
|
Антоніми |
Слова з протилежним лексичним значеннямАнтоніми |
свято — будень, високий — низький, сваритися — миритися |
|
За походженням |
Власнеукраїнська |
Слова, що вживаються лише в українській мові |
багаття, рушниця, кмітливий, полохливий |
Запозичена лексика |
Слова, що ввійшли до української мови з інших мов (слова іншомовного походження) |
козак, олімпіада, сервер, тротуар |
|
За вживанням |
Загальновживані слова |
Активно вживають усі носії мови |
повітря, жито, близький, багато, читати, син |
Професійні слова |
Використовують люди певних професій |
спідометр, карбюратор (водії) |
|
Окрема група професійних слів — терміни — слова, що мають чітко окреслене значення й поняття з різних галузей науки, техніки, мистецтва |
звук, підмет, іменник, напруга, кислота, реакція, палуба, верстка |
||
Діалектні слова |
Уживають мешканці певної місцевості |
плай (стежка), бульба (картопля) |
|
Неологізми |
Нові слова, що виникають у мовіУ художній літературі існують авторські неологізми, які творить сам письменник |
менеджер, маркетинг, імідж |
|
Застарілі слова: |
|
|
|
а) Історизми |
Слова, що вийшли з активного вжитку через зникнення понять, які вони називали |
кріпак, волость, нарком, соцзмагання |
|
б) Архаїзми |
Слова, які витіснилися з активного вжитку іншими словами |
град — місто, перст — палець, ректи — говорити |
|
За емоційним забарвленням |
Нейтральна лексика |
Слова, якими користуються всі носії мови в повсякденному житті |
вітер, вода, холодний, небо, ходити, знати |
Емоційно забарвлена |
Слова, які у своєму значенні мають позитивну або негативну емоційність і слугують для вираження почуттів (радість, горе, любов, ніжність…) |
ласкавий, ненависний, вітерець, хмарище, солоденький, водиця, вікопомний |
IV Закріплення вивченого матеріалу
2.Пряме і переносне значення
Пояснити пряме і переносне значення іменника золото і прикметника золотий у поданих словосполученнях.
Браслет із золота. Чорне золото (нафта). Біле золото (бавовна). Сусальне золото. Руки золоті. Заплатити золотом. Золото моє. Вишивати золотом. Золотий промінь. Золота рибка. Золота медаль. Золота парча Золоті копальні. Золота монета. Золоті нитки (для шиття золотом).
4. Запитання для кмітливих.
V Підсумок уроку
Запитання.
Установіть відповідність.
Установіть відповідність між групами та прикладами стилістично забарвленої лексики.
Приклад |
Група лексики |
1 канхвета, діжурний, канєшно, укусний |
А діалектні слова |
2 діагноз, рецепт, ліки, хвороба |
Б загальновживана лексика |
3 підмет, косинус, меридіан, цитоплазма |
В просторічні слова |
4 файний, бараболя, когут, легінь |
Г професіоналізми |
5 протокол, угода, розпорядження, заява |
Ґ слова-терміни |
6 вода, рука, зелений, брат |
Д офіційно-ділова лексика |
1В, 2Г, 3Ґ, 4А, 5Д, 6Б. |
VI Домашнє завдання
П. Вправа
Складіть есе на тему «Не бійся заглядати у словник…».