Розробка уроку на тему " тематика Таблиця ділення на 9". В конспекті поставлено мета: ознайомити учнів з таблицею ділення на 9; вправляти їх у застосуванні табличних випадків під час виконання завдань різних видів; формувати вміння розв'язувати задачі на зведення до одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення;виховувати бережливе ставлення до природи.ознайомити учнів з таблицею ділення на 9; вправляти їху застосуванні табличних випадків під час виконання завдань різних видів; формувати вміння розв'язувати задачі на зведення до одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення;виховувати бережливе ставлення до природи.
Загальноосвітня школа I – IIIст. ім. І. Пулюя
смт. Гримайлів
Математика
(Урок – телепередача)
Вчитель початкових класів
Бротська Наталія Василівна
Тема: таблиця ділення на 9. Вправи й на застосування таблиці
ділення на 9. Задачі на зведення до одиниці.
Мета: ознайомити учнів з таблицею ділення на 9; вправляти їх
у застосуванні табличних випадків під час виконання
завдань різних видів; формувати вміння розв’язувати
задачі на зведення до одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення;виховувати бережливе ставлення до природи.
Форма уроку: урок - телепередача
Обладнання: картки для опитування; таблиця усних обчислень;
схема задачі; таблиця ділення на 9.
Хід уроку.
І. Організація класу до уроку.
Діти, сьогодні на уроці присутні гості. Будь ласка, привітайтеся з ними.
В ефірі дитяча телепередача “Математичний віночок.” У передачі беруть участь учні 3 класу. Ми будемо спостерігати за їхньою роботою.
План роботи
Девіз уроку: “Міркуємо – швидко, відповідаємо точно!
Рахуємо – вірно, пишемо - гарно!”
Після виконання кожного завдання ми будемо вплітати квітку у математичний віночок.
ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.
а) рівняння 423. Двоє учнів на дошці розв’язують по одному рівнянню і пояснюють спосіб знаходження невідомого числа.
х : 4 = 8 25: х = 5
х = х =
х = х =
б) Учень зачитує тільки відповіді вправи 424.
- Прочитати відповіді з вправи 424 в порядку зростання чисел.
2, 3, 5, 8.
2. Картки для опитування.
№1
71 – 9 7 = 56 – 42 : 7 =
№2
5 9 + 9 4 = 36 + 12 : 6 =
Додаткові запитання:
3.Усні обчислення.
а) гра«Ланцюжок»
- Скажіть, яке число заховала хмаринка?
: . =
б) назвати масу:
На малюнках зображені ведмежатко і овечка. Маса ведмежатка 9кг, а маса овечки 7кг.
в) математичний диктант.
Прослухавши завдання, треба усно скласти вираз, обчислити його і записати лише відповідь.
А тепер відгадайте, яку квітку вплетемо у віночок?
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває.
(Барвінок)
Барвінку належить особливе місце у вінку. Він –символ життя і безсмертя людської душі. Ним прикрашають весільний коровай.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми будимо вивчати таблицю ділення на 9 і застосовувати її, під час виконання завдань різних видів.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
З кожного прикладу на множення скласти приклад ділення на 9.
9 5 = 45 9 8 = 72
9 4 = 36 9 6 = 54
2. Пояснення нового матеріалу.
На дошці висить таблиця множення числа 9. Назвати відповідні приклади таблиці ділення на 9. Всі учні записують таблицю у зошит, а вчитель на дошці.
(Кожне наступне ділене більше від попереднього на 9).
Фізкультхвилинка
Два прихлопи, два притопи
На носок, на каблучок.
Руку вправо, руку вліво
Всі танцюєм гопачок.
Раз присядем, два присядем
Настрій гарний,
Покружляли, повертілись
І тихесенько всі всілись.
3. Первинне закріплення.
а) гра «Мікрофон»
Сорока бере інтерв’ю по таблиці ділення на 9.
б) письмове розв’язування прикладів 427.
Перший стовпчик коментують біля дошки;
другий – з місця;
решту – записують самостійно з подальшою перевіркою.
Другим символом відданості українському вінку є ще одна квітка. Ми її можемо вплести, тому що виконали завдання.
Що це за квітка відгадайте, послухавши загадку.
Сині зірочки пухнасті
Виглядають з жита,
Мов веселі оченята.
Як їх не любити! (Волошки)
- То яку квітку нам треба вплести у вінок? (Вчитель прикріплює волошку до вінка.)
V. Розвиток математичних знань.
1. Фронтальна робота над задачею 428.
а) читання задачі вчителем вголос;
б) бесіда за змістом задачі.
- Про що говориться в задачі?
- Скільки купили цукерок?
- Скільки копійок заплатили за ці цукерки?
- Що означає число 48? (кількість грошей, які можуть заплатити за цукерки)
- Прочитайте запитання задачі.
в) повторення задачі за коротким записом.
Повторіть задачу за коротким записом.
г) складання плану розв’язування задач.
- Чи можемо ми відразу дізнатися скільки таких цукерок можна купити на 48к? ( Ні, не можемо).
- Як ви думаєте, чому? ( Спочатку треба дізнатися, скільки копійок коштує одна цукерка).
- Яку дію треба виконати, щоб дізнатися скільки копійок коштує одна цукерка? (Дію ділення).
- То який план розв’язування задачі?
План розв’язування задачі:
1) Скільки копійок заплатили за одну цукерку?
2) Скільки таких цукерок можна купити на 48к.?
48: 8 = 6 (ц.)
д) робота в групах
А дальше над цією задачею ми будемо працювати в групах.
Завдання.
1. Яка з даних схем підходить до міркування над опрацьованою задачею? (1)
: -
: :
48 – 72 : 9 = 48 : (72 : 9) = (72 – 48) : 9 =
- : = ( - ) : = : ( : ) =
24 59 6 30 42
5. Підкреслити правильну відповідь на запитання:
«Скільки копійок заплатили за одну цукерку?»
8к; 6к; 20к. 6. Підкреслити і записати арифметичні дії, які використані при розв’язуванні задачі.
48 – 8 = 40 (к.)
72 : 9 = 8 (к.)
72 + 9 = 81(к.)
48 : 8 = 6 (к.)
(А тепер представники команд пояснюють виконання завдань)
Молодці, я задоволена вашими відповідями.
На стрункій високій ніжці
Біля річки на лужку
У косинці – білосніжці
Стрів я квітоньку таку.
Ясним оком жовтуватим
Усміхнулася мені.
Я хотів її зірвати,
А бджола сказала: - Ні!
( Ромашка ).
(Вчитель прикріплює ромашку у вінок.)
VI. Підсумок уроку
А зараз задачі– цікавинки:
1. У ящику було 3 червоних і 3 зелених палички. Хлопчик взяв 4 білі. Скільки паличок залишилося?
( 3 червоних і 3 зелених )
Домашнє завдання: Виконати вправу 431 і розв’язати задачу 432.
Варіант 1- розв’язує її окремими діями.
Варіант 2 –розв’язує її виразом.
Молодці! Із завданням уроку ви справилися. І ми можемо вплести ще одну квіточку у віночок. Це квітка сонечка і зовуть її ( Соняшник ).
А які ви вірші чи загадки знаєте про цю рослину?
(Учні розповідають вірші і загадують загадки.)
Вчитель вплітає квітку соняшника у віночок.