«Кожна дитина – художник». Ці слова кожен з нас чув неодноразово. А Пабло Пікассо ще раз підкреслив, що ми, дорослі, повинні особливу увагу звертати на дітей і їх творчий розвиток, керуючись не тільки емоціями, а й досвідом.
На уроці використані нові інтерактивні вправи поряд з традиційним веденням уроку. Ці методи івправи діти дуже полюбляють виконувати.3 клас
Тема: Жанри образотворчого мистецтва. Побутовий жанр
Мета: навчальна:продовжувати надавати учням початкові відомості про жанри образотворчого мистецтва та вчити їх розрізняти, активно спостерігати навколишній світ і твори мистецтва; ознайомити з творчим жанром – колажем; поглибити знання про пропорції фігури людини в русі; вчити колективно створювати композицію, дотримуючись правил перспективи.
розвивати уміння порівнювати, зіставляти, передавати характерні особливості будови людини в русі; розвивати образне, логічне, просторове мислення, естетичне сприйняття навколишнього світу;
виховна: виховувати в учнів охайність, акуратність, самостійність в роботі, бажання створювати навколо себе прекрасне; стимулювати розвиток допитливості.
Тип уроку: комбінований урок, вивчення нової теми
Методи і засоби роботи: евристична бесіда; відгадування загадок, колективна робота; асоціаційний кущ, поєднання поняття з визначенням, «Прес», поетична хвилинка
Обладнання: презентація, зразки робіт побутового жанру, ілюстрації зимових пейзажів та зимових розваг дітей, композиція «Зимовий ранок».
Хід уроку:
Епіграф:
Мистецтво завжди створює щось нове.
В.Брюсов І. Організаційна частина
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що зветься «Живопис» в нашій мові чудовій.
ІІ. Перевірка готовності до уроку
Сьогодні у нас урок незвичайний, поєднує декілька технік виконання завдання. Тому для роботи нам потрібні інструменти. Давайте перевіримо вашу готовність до уроку. Я загадуватиму загадки, а ви відгадуйте. За правильні відповіді одержите ось такі сніжинки, символ зими. На кінець уроку ми перевіримо хто найбільше одержав сніжинок, той найбільше дав вірних відповідей. І, звичайно, піднімайте цей інструмент, якщо він у вас є.
1. Довгов’язий Тимішко
Біжить по вузькій доріжці,
Його сліди – твої труди (Олівець)
Чи є у вас цей інструмент на парті, підніміть.
2. Щоб дві крапочки рівнесенько з’єднати,
Треба її завжди мати. (Лінійка)
3. Дерев’яний та довгенький,
хвостик в нього є маленький.
Як у фарби хвіст мочає —
все довкола розцвітає. (Пензлик)
4. Довгі палички кругленькі –
Сині, жовті, червоненькі.
На папері походили,
Кольори свої лишили…
Звуться палички оці
Кольорові …
(Олівці)
5. Я негарно написала,
А вона усе злизала.
Олівців моїх сусідка,
Ця вертлява-буквоїдка. (Гумка)
6. Майстер викував уміло
Два однакових ножі.
Дуже зустрічі зраділи,
Обнялись і роз’єднати
Їх уже ніхто не зміг.
Підкажіть, як називати
Почали відтоді їх? (Ножиці)
7. Пензлик, аркуш та вода…
Де ж малюнок? От біда!
Що іще забув я взяти,
Щоб пейзаж намалювати? (Фарби)
Вчитель: Так, бачу ви добре підготувались до уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Вправа «Асоціаційний кущ»
Образотворче мистецтво
Графіка Архітектура
Живопис ДПМ
Скульптура
Вправа «Поєднай поняття з визначенням»
Графіка – мистецтво зображення предметів лініями та штрихами
Живопис – зображення предметів і явищ за допомогою фарб.
Скульптура – твори мистецтва, що мають об’ємну форму і виконуються з твердих або пластичних матеріалів
Архітектура – це мистецтво будувати будівлі
Декоративно-прикладним мистецтвом називають предмети побуту, які мають не тільки практичне , а й естетичне значення
Бесіда
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з побутовим жанром, ознайомимося з технікою «Колаж», за допомогою неї спробуємо перетворити пейзаж на побутовий жанр. А щоб наше панно було гарне, необхідно добре попрацювати нам.
V. Основна частина
1. Ознайомлення з побутовим жанром
Смуток, радість і любов –
Графік все відображає,
І красу людей у праці
Він чудово розкриває.
Все, що діється навкіл,
Відтворить завжди готовий.
Ці роботи попадають в жанр,
Що зветься – побутовий.
2. Перегляд зразків побутового жанру з коментарем вчителя.
3. Проміжний висновок.
Отже, на кожній роботі побутового жанру є присутня людина чи група людей, які виконують якісь дії, незалежно чи це в приміщенні, чи в навколишньому середовищі.
4. Колаж – творчий жанр у мистецтві
Словникова робота.
Колаж – творчий жанр, при якому твір складається з найрізноманітніших зображень, вирізаних і наклеєних на папір.
Слово «колаж» в перекладі з французької означає як «наклеєний папір»
Презентація Види колажу з поясненням вчителя
5. Фізкультхвилинка.
6. Поетапне зображення фігури людини вчителем.
Малювання та «одягання» скелета людини.
7. Інструктаж виконання практичної роботи
3 етапи:
а) зображуємо людину у русі графічно (кольоровими засобами вираження);
б) кожен учень вирізає свою людину;
в) створюємо колективно сюжетний колаж, перетворюючи пейзаж на побутовий жанр.
10. Колективна робота.
Наклеювання окремих елементів на панно для створення композиції, дотримуючись правил способу передачі відкритого простору за принципами перспективи: «ближче – нижче – більше» - передній план, «далі – вище – менше» - задній план
11.Висновок.
Колаж – це абсолютно вільна техніка поєднання зображення з графікою чи живописом, який допомагає перетворити один із жанрів образотворчого мистецтва на інший.
VІ. Підсумок уроку.
Вправа «Прес»
Порахувати сніжинки, хто найкраще попрацював на уроці.
Пам’ятку учням про види образотворчого мистецтва роздає вчитель