урок в 7 класі з зарубіжної літератури А.Азімов "Фах"

Про матеріал
урок у 7 класі з Тема: Айзек Азімов «Фах». Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини в сучасному світі. Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей. Мета: навчальна: ознайомити учнів зі змістом повісті Айзека Азімова «Фах», на матеріалі твору розглянути розуміння культури й освіти у майбутньому; розвивальна: розвиток навичок аналізу художнього тексту, навички визначення художніх деталей та виразних , навички зв’язного мовлення ; розвивати фантазію та творчу уяву; уміння висловити своє розуміння прочитаного; виховна:розширити коло читацьких інтересів учнів; формувати культуру відповіді, культуру спілкування на уроці. Обладнання: портрет А.Азімова, відео, презентація Тип уроку: комбінований Методи й прийоми роботи: мозковий штурм, закінчи речення, ланцюжок думок,
Перегляд файлу

Тема: Айзек Азімов «Фах». Розуміння сутності культури й освіти,

призначення людини в сучасному світі. Утвердження сили людського

інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей.

Мета: навчальна: ознайомити учнів зі змістом повісті Айзека Азімова

«Фах», на матеріалі твору розглянути розуміння культури й освіти у

майбутньому; розвивальна: розвиток навичок аналізу художнього тексту,

навички визначення художніх деталей та виразних , навички зв’язного

мовлення ; розвивати фантазію та творчу уяву; уміння висловити своє

розуміння прочитаного; виховна:розширити коло читацьких інтересів учнів;

формувати культуру відповіді, культуру спілкування на уроці.

Обладнання: портрет А.Азімова, відео, презентація

Тип уроку: комбінований

Методи й прийоми роботи: мозковий штурм, закінчи речення, ланцюжок

думок,

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.

Слово вчителя

Ми розпочинаємо вивчення останньої теми навчального року - «Сучасна

література». Які твори сучасної літератури ви читали в 6 класі? Які книги

прочитали самостійно? Які жанри сучасної літератури можете назвати? Які

теми хвилюють сучасних авторів?

Наукова фантастика й фентезі сьогодні популярні серед читачів, саме тому

вони входять до шкільної програми 7 класу. І один із найпопулярніших

фантастів ХХ сторіччя — Айзек Азімов, з повісті якого ми починаємо

вивчення сучасної літератури.

ІІІ.. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Повідомлення учнів про життєвийі творчий шлях Айзека Азімова.( перегляд

презентації , слайд1-7)

1.Оголошення теми і мети уроку

2.Завдання: (слайд 8)

доведіть, що це науково - фантастичний твір.

(Дія відбувається у космічному просторі, описані фантастичні події: спосіб

здобуття освіти, заселення інших планет, спілкування із інопланетянами,

автор використовує наукові гіпотези про освоєння космосу, про

програмування інтелекту, про необмежені можливості людського розуму, у

творі – яскрава технічна фантазія).

- Визначте:

тему оповідання

( Художнє прогнозування моделі майбутнього суспільства, здобуття освіти

та фаху (спеціальності, професії, наукова дисципліна, галузь)

 

- Окресліть проблематику твору (Основна мета освіти, внутрішня сутність

людини, її покликання, місце людини у суспільстві, людина та досягнення

науки і техніки, людина і цивілізація).

- Головну проблема (Проблема духовної реалізації людини)

3.Запишіть визначення:

фах-вид трудової діяльності, що передбачає ґрунтовну підготовку і є

основним засобом для існування, професія.

4. Постановка проблемного питання (слайд 9)

Яку роль в житті людини відіграє вибір фаху?

Чому Азімова привабила тема фахової підготовки людини?

(А зараз перейдемо до обговорення твору Азімова «Фах»)

ІV. Бесіда за оповіданням «Фах» ( слайд 10) :

- Про що йде мова у творі? (Мова йде про вибір професії та врахування

нахилів кожного з молодих людей. Але, на жаль, не все враховане під час

вибору).

- Де відбуваються події? (Події відбуваються у майбутньому на Землі, коли

цивілізація зробила великий крок вперед. За фахівцями на Землю прибувають

з інших планет, тому що тільки тут їх готують).

- В якому значенні вживається слово «Фах»? (Фах – це професія. Але

слово набуває і символічного значення. Автор тут розуміє також справжнє

покликання людини, талант, призначення).

- Які проблеми порушує письменник у творі? (Автор зображує такі

проблеми: основна мета освіти; внутрішня сутність людини, її покликання;

місце людини в суспільстві; людина та досягнення науки і техніки; людина і

цивілізація).

- Що собою являє День Читання? Знайдіть у тексті і зачитайте уривок, що

зображує цю подію. (Зачитується уривок. Сутність дня Читання полягає у

тому, що діти у 8 років «навчаються» читати за допомогою досягнень науки і

техніки. Діти зовсім не докладають зусиль. Все за них роблять машини. В

творі навіть немає слова «вчитель», дітям до голови прикладають дротики

лікарі. Учням спочатку це подобається, дехто навіть заздрить дітям

майбутнього. Але дехто висловлює свою думку, що це нецікаво, коли зовсім

не докладати зусиль та не застосовувати своїх здібностей.)

1. Мозковий штурм. (слайд 11)

Порівняйте інформацію з різних стовпчиків і зробіть висновок

2.Заповніть таблицю варіанти обрання освіти. (слайд 12)

Правила обрання

освіти, майбутнього

фаху

 

Як обирає освіту

Джордж Плейтен

 

Як відбувається День

освіти на Землі

майбутнього

 

Світ майбутнього

досить раціонально

побудований. Діти не

ходять до школи, їм не

треба вчити уроки, за

 

«У вісімнадцять років

Джордж Плейтен

твердо знав, що стане

дипломованим

програмістом; він

 

В День Освіти Джордж

Плейтен почув такі

слова лікаря Антонеллі:

«Хоч би як подобався

фах, ви не здобудете

 

них все вирішили

науковці. В День Освіти

вони отримують вміння

читати, а в День

Олімпіади набувають

фах. У нашому

розумінні олімпіада –

це змагання між

людьми, які досягли

гарних результатів у

знаннях чи в спорті,

завдяки своїм

здібностям, праці,

наполегливості.

 

прагнув цього, відколи

пам’ятав себе»;

«Він ніколи б не

осмілився розповісти ні

Тревіліянові, ні навіть

своїм батькам, що саме

робить і чому такий

певний у собі»;

«Він (батько) бачив, як і

всі довкола, що Джордж

має неабиякі здібності й

кмітливий розум. А це,

безумовно, певний знак,

що його чекає блискуче

майбутнє».

 

його, якщо фізіологія

мозку показує, що ви

маєте здібності до іншої

діяльності». А Сем

Елленфорд підтвердив:

«Ти, звісно, знаєш, яким

чином діє земна

Програма Освіти:

практично всяка

людина спроможна

засвоїти будь-які

знання, але кожен

окремий мозок краще

підходить до одних

видів знань, ніж до

інших«

 

3. Ланцюжок думок( слайд 13)

Переваги та недоліки сучасної освіти та освіти майбутнього

Сучасна освіта Майбутня освіта

 

Переваги

 

1. Людина сама

вибирає фах

2. Можна здобути

кілька професій

3. Є можливість

вдосконалюватися

4. Можна творчо

виявляти

оригінальність свого

мислення

 

1. Швидке набуття знань

2. 10 років дітей ніхто не турбує. Вони

живуть з батьками

3. Висококваліфіковані спеціалісти однієї

галузі

4. Держава дбає про освіту

5. Забезпечення роботою

6. Високий рівень НТП; заселення тисячі

планет

7. Одна мова для всіх

Hедоліки

 

1. Довгий час

здобуття освіти

2. Знання поступово

стираються з пам`яті

 

1. Не має змоги самовизначитися

2. Не має пізнавального інтересу

3. Боротьба за право влаштуватися у житті

4. Програмування людини

5. Прагматичні інтереси, духовність –

другорядна

6. Людина - підневільна, вона повністю

підкорена державі

 

4.Заверши речення (слайд 14)

5. Творча робота ( слайд 15,16)

6. Вирішення проблемного питання.

Яку роль в житті людини відіграє вибір фаху?

Чому Азімова привабила тема фахової підготовки людини?

(Глибокі, ґрунтовні знання здатна дати тільки самоосвіта; щоб бути

ерудованою людиною і правильно визначитися зі своїм професійним

вибором, необхідно розвивати і вдосконалювати свої знання в різних

напрямках і сферах.

Назва «Фах» - це не лише освіта, професія людини, а ще і її справжнє

покликання, талант, людська сутність, призначення на землі).

V. Домашнє завдання (слайд 17).

1.Дібрати цитати до характеристики образу, який найбільш сподобався в

повісті А. Азімова «Фах».

2.Письмово оформити власні міркування про те, що б ви взяли від

сучасної освіти в майбутнє і навпаки.

Індивідуальні завдання.

Скласти план характеристики одного із персонажів твору

docx
Додано
12 квітня 2023
Переглядів
2411
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку