Конспект уроку
з громадянської освіти
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. В чому полягає суть підприємництва?
Підприємницька діяльність. Мета і соціальна відповідальність підприємства. Правовий захист бізнесу.
Мета: визначити суть підприємницької діяльності; охарактеризувати мету та соціальну відповідальність підприємства; з’ясувати відмінність між доходами та прибутком; охарактеризувати правовий захист бізнесу; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з текстом підручника, вміння співпрацювати в парах та малих групах; формувати повагу до економічних інтересів інших суб’єктів економічних відносин.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
пояснювати суть підприємницької діяльності;
-
характеризувати мету та соціальну відповідальність підприємства;
-
визначати відмінність між поняттями дохід та прибуток;
-
аналізувати права та обов’язки підприємця.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, Інтернет-ресурси, відеоролики, ноутбук.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Вправа «Так – ні».
-
Перейдіть за посиланням та пройдіть тестування.
-
Чи можна вважати побут чоловіка 40 років, що проживає один, домашнім господарством? +
-
Чи можуть домогосподарства самостійно приймати рішення? +
-
Чи входить до функцій домогосподарств функція інвестора доходів? +
-
Чи залежить рівень споживання від корисності? +
-
Чи всі люди однаково оцінюють корисність товарів та послуг? –
-
Чи можна назвати раціональним споживача, який не усвідомлює свої реальні потреби та визначити корисність речей та послуг, якими він ці потреби задовольняє? –
-
Чи повинна держава забезпечувати право споживача на захист від товарів та послуг неналежної якості? +
-
Чи втілені принципи ООН для захисту прав споживачів у Конституції України? +
-
Чи обов’язковим для продавців є наявність бейджика з вказаними на ньому групою крові та висновком лікаря про допуск його до роботи? –
-
Чи обов’язковою є наявність «Книги скарг та пропозицій» в «Куточку споживача»? –
-
Чи можна вважати стипендію джерелом доходу домогосподарства? +
-
Чи може сімя мати від’ємні заощадження? +
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Плакат думок».
-
Об’єднайтеся у дві групи.
-
Розшифруйте ребуси. Запишіть слова-відгадки.
-
Яскравими кольорами запишіть переваги та виклики, що можуть виникнути у цих людей.
-
Поділіться результатами з класом.
(Підприємець)
(Працівник)
-
Сьогодні ми познайомимося з поняттям підприємництва, визначимо внесок підприємців у досягнення людства, з’ясуємо відмінність між доходами та прибутками.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Аналіз цитати.
-
Прочитайте цитату. Поясніть, як ви її розумієте.
«Підприємець – революціонер в економіці. Прибуток для нього – лише символ успіху. Головне – вступити на незвіданий шлях там, де закінчується звичайний порядок».
Йозеф Шумпетер
-
Яким перед нами постає підприємець?
-
Якою є головна мета підприємця?
-
Чи можна сказати, що для нього гроші стоять на другому плані?
-
Про які риси вдачі, якими повинен бути наділений підприємець, ми можемо сказати?
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 146.
-
Кого називають підприємцями?
-
Чи всі люди можуть стати бізнесменами? Чому?
-
Які якості повинен мати підприємець?
-
Поясніть різницю між поняттями фізична та юридична особа?
-
Чи може одна особа бути підприємцем?
-
Які принципи ведення бізнесу передбачає українське законодавство?
-
Робота зі схемою.
-
Розгляньте та проаналізуйте схему.
-
За якими критеріями поділяють підприємства?
-
Наведіть приклад підприємства кожного виду.
-
Словникова робота.
-
Ознайомтеся з визначенням поняття «прибуток» та заповніть порівняльну таблицю.
Прибуток – це кошти за вирахуванням податків, собівартості продукції та інших витрат.
-
Визначте спільне та відмінне у поняттях прибуток та дохід.
Поняття
|
Спільне
|
Відмінне
|
Прибуток
|
|
|
|
|
|
|
Дохід
|
|
|
|
|
|
|
-
Робота в парах.
-
Ознайомтеся із наведеними ситуаціями та визначте, які види доходу є підприємницьким прибутком.
-
дохід вашої мами за оренду житла, що дісталося у спадщину;
-
дивіденди, які отримав акціонер підприємства;
-
дохід пенсіонерки, що продала на вокзалі кошик суниць;
-
різниця між доходом і витратами власника майстерні з ремонту взуття;
-
дохід власника авто, який підвіз попутника з одного міста до іншого;
-
дохід, який отримав лікар від пацієнта на знак подяки за операцію;
-
дохід власника банківського депозиту.
-
Робота з текстом підручника (147 – 148).
-
Опрацюйте текст підручника та виконайте завдання.
-
Розподіліть твердження у дві колонки.
Права
|
Обов’язки
|
2, 3, 7, 8, 10, 11, 12
|
1, 4, 5, 6, 9
|
-
Належні і безпечні умови праці працівників.
-
Вільний вибір видів діяльності.
-
Вибір постачальників та споживачів продукції.
-
Оплата праці не нижчу від зазначеної законом та її своєчасна виплата.
-
Соціальні гарантії (страхування) працівників.
-
Фінансовий облік та сплата податків.
-
Формування програми діяльності.
-
Залучення ресурсів.
-
Безпека довкілля.
-
Встановлення цін на продукцію.
-
Організація внутрішньої структури бізнесу.
-
Зовнішньоекономічна діяльність.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Прийом «Ромашка Блума».
-
Складіть відповідні запитання.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Хмаринка тегів».
-
Оберіть одне із запропонованих тверджень та доповніть його.
-
сьогодні я дізнався ...
-
було важко ...
-
я зрозумів, що ...
-
я навчився ...
-
я зміг ...
-
було цікаво дізнатися, що ...
-
мене здивувало ...
-
мені захотілося ... і т.д.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 146 – 148 підручника.