Відділ освіти Білгород-Дністровської міської ради
Сергіївська загальноосвітня школа I-III ступенів №8
Міський конкурс педагогічної майстерності
«Творчий пошук – 2017»
Складання тексту-розповіді з елементами опису
«Осіння берізка. Вірші про берізку.
Сезонні зміни берізки.
Цілющі властивості берези»
(Бінарний урок з розвитку мовлення в 4 класі)
Автор:
Мельниченко Інна Іванівна,
вчитель початкових класів,
вищої категорії,
вчитель-методист
Білгород – Дністровський
2017
Урок – подорож
«В гості до берізки»
4 клас
Тема уроку: УРМ. Складання тексту-розповіді з елементами опису «Осіння берізка».
Мета уроку: навчити учнів складати текст-розповідь з елементами опису на тему «Осіння берізка» за ілюстраціями і власними спостереженнями; удосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки; розвивати усне мовлення, пам'ять, фонематичний слух, увагу; розвивати вміння використовувати порівняння, образні вислови; розвивати відчуття краси природи; виховувати прагнення берегти берізки, природу.
Обладнання уроку: презентація уроку «Осіння берізка», ілюстрації із зображенням берізок, картина (репродукція).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Пролунав дзвінок,
Починається урок,
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім четвертім класі,
Діти просто – молодці!
Загадки про берізку.
Гнучкі ніжні віти.
Білу кору, стан тоненький …
Як я звуся, діти? (Берізка).
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски,
Звуть цих подружок … (Берізки)
Берізка біла, біла
Зелені віти розпустила.
Навколо маки розцвіли
В танок берізку завели.
Берізка в різні пори року.
1 учень. Коли сонячне проміння прогріє берізку, то вона вмить прокидається навесні.
2 учень. Береза дуже любить сонце. Ізумрудами виблискує її листя під промінням літнього сонця.
3 учень. Восени прогріте наскрізь листя, спалахує золотом у світлі осіннього дня. Осінь наче подарувала красуні-берізці золотисті стрічки.
4 учень. А взимку береза, то в блискучому кришталевому вбранні, то в білій хутряній шапці і шубі. Немов засніжена королева стоїть у дворі нашого будинку чи школи. Мов ті снігурки, берези взимку в білих шубах водять хоровод.
а) Лексико-стилістична робота.
Берізка (яка?) струнка, тендітна, ніжна, білокора, довгокоса, золота.
Віти (гілля) (які?) довгі, гнучкі, тонкі.
Листочки (які?) золоті, невеличкі, округлі.
Стовбур (який?) стрункий, високий.
б) Орфографічна робота:
в) Опорні слова:
звисають гнучкі тонкі віти
восени листочки, мов золоті монетки, сипляться на землю
тендітні зачаровані берізки
Сильний вітер до землі
Гне берізки молоді.
А вони ростуть, міцніють.
В гору тягнуться, радіють.
Віти долу опускають
Листям ніжки звеселяють.
Складання тексту-розповіді з елементами опису берізки за планом (план самостійно складають учні).
Орієнтовний текст
Осіння берізка
Біля нашої школи росте молода берізка. І до неї в гості прийшла золота осінь.
Струнка, висока, білокора красуня-берізка. Мов молода дівчина, одяглась в золоту парчу. Опустила тонке, гнучке гілля. Вітер розчісує їй золоті коси. Тихо шепочуть листочки. Це вони про щось розмовляють.
Яка ти гарна, берізко!
Ми тебе любимо, берізко!
Додаток 1
Надія Красоткіна
На берізці осінь ночувала
Притомилась, мабуть, на путі.
А на ранок їй подарувала
В коси стрічки ніжні, золоті.
А як сонце із туману встало,
Викупалось в ранішній росі,
То струнку берізку не впізнало,
Що стояла в золотій красі.
Платон Воронько
В нашої берізки
Білая кориця,
Вичесані кіски —
Любо подивиться.
На дорогу з двору
Вистрибали кізки,
Стали гризти кору
Білої берізки...
Ми сказали кізкам:
«Не гризіть, не треба.
Хай мала берізка
Виросте до неба!»
* * * * *
Не дивуйтеся нітрішки,
Що в берізок молодих
Цілу весну чисті ніжки,
Білі-білі, наче сніг.
Це тому, що в хороводі,
Коли ми спимо усі,
По траві берізки ходять –
Миють ноги у росі.
* * * * *
Берізка біла, біла,
Зелені віти розпустила.
Навколо маки розцвіли
В танок берізку завели.
1