Тема. Вживання і написання займенників з прийменниками; форми орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини.
Мета. Формувати навички окремого написання займенників з прийменниками; спостерігати за формою орудного відмінка займенників 3-ої особи однини і множини; розвивати мислення, підвищувати культуру мовлення; виховувати бажання оберігати природу.
Обладнання: картки для самостійної роботи, таблиця.
Хід уроку
І Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ:
до роботи швидко в клас.
Попрацюєм всі старанно,
щоб урок пройшов не марно.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Учні читають розповіді на тему «Співуча пір’їнка».
ІІІ Актуалізація опорних знань учнів
Бліц-опитування.
а) на 3-тю особу однини жіночого роду;
б) на 1-шу особу множини;
в) на 2-гу особу однини;
г) на 3-тю особу множини.
IV Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми будемо працювати із займенниками 3-ої особи однини і множини в орудному відмінку, але спочатку з’ясуємо, чи просто пригадаємо, як пишуться займенники з прийменниками.
V Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
Очі, були, у, великі, нього, сині. (У нього були великі сині очі)
Висновок. Займенники з прийменниками пишемо окремо.
а) Робота в групах (за вправою 251).
- Розгляньте таблиці.
1 група – відмінювання займенників 1-ої особи однини і множини;
2 група – відмінювання займенників 2-ої особи однини і множини;
3 група – відмінювання займенників 3-ої особи однини і множини.
Зверніть увагу на правопис займенників із прийменниками.
Висновок: займенники з прийменниками пишуться окремо.
б) Коментоване письмо (за вправою 252).
- Спишіть словосполучення, поставивши займенники в потрібному відмінку за зразком.
- Визначте особу, число і відмінок займенників.
- Поясніть правопис займенників з прийменниками.
в) Каліграфічна хвилинка.
Зі мною, на мені, з нами, у нас, серед нас, на нас.
Хто на нас зазіхав, той собі голову зламав.
- Як ви розумієте прислів’я?
- Знайдіть займенники, визначте їх особу, число і відмінок.
г) Метод оцінювання аргументів (за вправою 253).
- Розгляньте таблицю на с. 127. Зробіть висновок про форми займенників 3-ої особи однини і множини після прийменників.
- Сформулюйте правило про правопис займенників 3-ої особи однини і множини в орудному відмінку без прийменників.
Висновок:
д) Вправа «Уміння аналізувати» (за вправою 254).
- Прочитайте текст. Відгадайте загадку.
- Назвіть різні форми займенника воно, використані в реченнях тексту.
- Складіть і запишіть речення, уживаючи займенник воно в орудному відмінку однини.
- Запишіть словосполучення, розкриваючи дужки.
Бігли (перед ким?) (ти), приготувала (для кого?) (вона), змагалася (з ким?) (я), дивилася (на кого?) (ми), зустрівся (з ким?) (він), підійшла (до кого?) (ви), запитав (про кого?) (вони), стоїть (перед ким?) (ти).
- Послухайте вірш Лесі Українки. Випишіть займенники.
Бережіть природу, любі діти,
Я до цього все життя вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
До природи він байдужий буде.
Пам’ятаймо це і я, і ти,
Маймо в серці зерна доброти.
Ці зернятка будуть проростати,
Спів почуєте душі своєї.
Про природу станете ви дбати,
Вірним другом будете для неї.
- Прочитайте виписані займенники.
- До чого закликає поетеса?
- Які зерна потрібно мати в серці?
- Ким станете ви для природи?
VI Підсумок уроку
Учні «ланцюжком» складають словосполучення, у яких вжито займенники з прийменниками. (Наприклад: приїхали до неї, розповів про нього, зайшов до них і т. д.)
VII Домашнє завдання
Вправа 255, с. 129