24 квітня о 18:00Вебінар: Хто змінює світ? Результати найбільшого освітянського форуму Global Education and Skills Forum

Конспект уроку української мови у 4 класі на тему:"Займенник як частина мови"

Про матеріал
Ознайомити учнів з новою частиною мови – займенником, з особливостями займенників , їх роллю у мовленні, вчити розпізнавати займенники як в усному так і в писемному мовленні; розвивати словотворчі вміння дітей, усне мовлення; виховувати любов до природи, до рідної мови.
Перегляд файлу

Тема: Займенник як частина мови

Мета: Ознайомити учнів з новою частиною мови – займенником, з особливостями займенників , їх роллю у мовленні, вчити розпізнавати займенники як в усному так і в писемному мовленні; розвивати словотворчі вміння дітей, усне мовлення;   виховувати любов до природи, до рідної мови.

 

Обладнання: таблиця «Займенник», картки.

 

Хід уроку.

І. Організація класу.

1. Вступне слово учителя.

    Станьте, діти, усміхніться

І до сонця потягніться.

До сусіда поверніться,

Один одному всміхніться1

Продзвенів уже дзвінок,

Час розпочати нам урок!

Щоб урок пройшов немарно,

Треба сісти рівно й гарно,

Дарма часу не втрачати,

Думати треба і працювати!

 

--Хто з вас хоче багато знати?

--Я рада, що знайшла так багато однодумців.

 

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

    Зошит свій я розгортаю,

Навскоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь.

Буду я писати гарно,

До роботи я берусь!

  1. Словниковий диктант

Зелений, асфальт, йорж, молотьба, елеватор, нігті, грибник.

Завдання:

  • пояснити орфограми:
  • назвати частини мови:
  • розібрати за будовою слово грибник;
  • з перших літер кожного слова та суфікса останнього утворити слово – займенник
  1. Каліграфічна стежинка

З з займ енник

          Займенник

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми побуваємо в царстві ще однієї частини мови – скромного Займенника. Щоб дізнатися на що він вказує і чому так називається, послухайте казку.

У великому місті Української Мови на одній вулиці жила собі сім’я іменників. А чи знайомі ви з ними? Що таке Іменник?

По сусідству з ним жила сім’я Займенників, з якими ми сьогодні ближче познайомимось. Іменники пишались тим, що саме вони дають імена - назви всім предметам.

  • -  Ми дуже важливі - хвалилися вони.

А Займенники були маленькі і скромні. Коли говорили Іменники, вони мовчали. Та одного разу сталась пригода. Застудились Іменники, у них пропав голос. Що ж робити? Що станеться з мовою? (показую малюнки предметів. Хто це? Що це?)

І тут на допомогу своїм сусідам прийшли скромні Займенники. Вони хоч і не могли називати предмети, але могли вказати на них. І сталося диво.

Замість хворого іменника «дівчинка» у реченні став Займенником «вона», замість хлопчика «він». А як легко вказували Займенники на себе і на своїх друзів.

      - Я, Ми, Ти, Ви! – весело вигукували вони.

Іменники зізнались, що цю роботу вони б ніколи не змогли так добре виконати. З того часу Іменники дружать із Займенниками, допомагають їм будувати речення.

А країна Українська Мова стала ще кращою та багатшою. Кількість займенників в Українській Мові невелика, але вживаються вони дуже часто.

Чи сподобалась вам казка? Хто сподобався? Чому?

 

 

ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.

  1. Робота з таблицею «Займенник»
  • На що вказують займенники?
  • Чому мають таку назву?
  • Які частини мови замінюють?
    1. Вивчення правила з підручника
    2. Гра «Заміни іменник займенником»
    3. Фізкультхвилинка
    4. Колективне виконання вправи 271.

Замінити іменники займенниками.

  1. Самостійна робота за вправою 272

Виписати займенники.

Складання і записування речень.

               7.Відгадування загадок ( презентація)

-Які слова замінили  відгадку?

- Яку роль виконують займенники?

 

1. Стало біло навкруги -

 Я розтрушую сніги,

 Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

 В дружбі з дітьми я всіма.

 Здогадались? Я.... (Зима)   

 

 

2.Вродились ми з воді.

 Легенькі, мов пушиночки,

 Спустилися сюди.

 Ми хмарою носилися

 Від подиху зими

 І весело крутилися

 Метелицею ми. (сніжинки)

3. По гілках я все стрибаю,

Шишки і гриби збираю.

А сушу свої грибки,

Наколовши на гілки.

Вже й горіхів нанесла,

Теж на зиму запасла.

Склала все: гриби і шишки,

А також смачні горішки.

У дуплі всього сповна.

І зима вже не страшна.(білка)

4.Літо й осінь я старався –

 Досхочу я наїдався.

 Мед, малину, груші їв,

 Рибу та мишей ловив.

 Наїдавсь на повний ротик.

 Бач, який товстий животик !

 І тепер аж до весни

 Будуть сниться гарні сни ! (ведмідь)

VІ. Закріплення і узагальнення вивченого.

Вчимося редагувати (за вправою 270)- робота в групах

1-а група 1-ий абзац тексту;

2-га група- 2-ий абзац

Списати текст, уникаючи повторів.

  1. Гра «Упіймай займенник»

Ми посіяли горох із матусею удвох.

Минуло кілька днів – він зійшов, зазеленів.

Буду їсти залюбки я з горохом пиріжки!

 

VІІ. Підсумок уроку

Інтерактивна гра «Мікрофон»

- Сьогодні я на уроці  дізнався…

- Сьогодні я на уроці  навчився…

- Сьогодні я на уроці  намагався…

- Найкраще мені вдалося…

    Сьогодні на уроці ми з вами  гарно потрудились, міркували, працювали в групах, складали розповідь. Молодці. Поаплодуйте собі та своїм однокласникам.

 Домашнє завдання: впр.273, вивч. правило.

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 лютого
Переглядів
187
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку