Тема. Відчуй іншого
Матеріал уроку. В.Сухомлинський « Глуха дівчинка».
Мета. Вчити давати характеристику дійовим особам,порівнювати вчинки і поведінку персонажів, давати оцінку їхнім діям;
Методи і прийоми: «Інтерв’ю», «Передбачення», робота в групах
Хід уроку
І Розминка.
1.Гра «Закінчи речення»
- Із портфеля випав...(олівець, зошит…)
- До моєї оселі завітала…(подруга, знайома…)
- На вулиці шумить … (машина, вітер…)
- Ми купалися в….(річці, морі…)
2.Гра « Називай якомога більше слів»
Летить_____(пташка, літак…)
Росте ______(дитина, дерево…)
Спить_______(сонце, совість…)
3.Утворити словосполучення зі слів
Квітка гаряче
Дівчинка запашна
Серце маленька
Скласти речення з утвореним словосполученням.
ІІ. Обґрунтування навчання
«Передбачення»
Слухати, тільки, не, треба, вухами, серцем, а, і.( Слухати треба не тільки вухами, а і серцем). Будемо читати твір про відчуття людей з порушенням слуху.
ІІІ. Актуалізація.
1.Опрацювання твору В.Сухомлинського « Глуха дівчинка».
а) Робота над твором.
- Чи відоме вам прізвище автора?
Повідомлення вчителя про творчість і життєвий шлях В.Сухомлинського.
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області. Мати майбутнього славетного педагога працювала в колгоспі. Разом з чоловіком вона виховала, крім Василя, ще трьох дітей — Івана, Сергія та Меланію. Усі вони стали вчителями. В.О.Сухомлинський — український педагог, публіцист, письменник, поет. Багато своїх творів написав дітям про дітей, про їх вчинки.
- З яким твором письменника ви вже ознайомилися?(«Вічна тополя»)
б). Прочитайте назву твору. (Передбачення)
- Як ви думаєте,про що буде розповідатися в цьому оповіданні? ( Про маленьку дівчинку, яка не чує).
в). Читання оповідання учнями мовчки.
г) Перевірка первинного сприймання
а) семеро; б) шестеро;
2) Скільки років було Тані?
а) тринадцять; б) дванадцять;
3) Що побачила Таня, відчинивши вікно?
а) галявину; б) квітучий сад;
4) Які квіти побачила Таня?
а) нарциси; б) бузок;
д) Читання оповідання «ланцюжком».
ІY Усвідомлення прочитаного.
1. Аналіз тексту.
а) Вибіркове читання.
б ) Дати відповіді на запитання:
в )Мовно-логічне завдання :
Якими словами можна охарактеризувати Ніну( засмучена, ображена…), Таню ( задоволена, самовпевнена…), дівчаток ( байдужі, безсердечні…).
2. Робота в групах:
1 група – готує питання для інтерв’ю з дівчатами;
2 група – готує пам’ятку « Як допомогти людині з вадами?»:
3 група – готує пояснення до вислову «Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре».
Y. Рефлексія.
Співвідношення персонажів творів з прислів’ям, що читали на початку.
Який висновок ми маємо зробити? ( Не бути байдужими до людей з вадами слуху та зору).
Домашнє завдання.
Підготувати творчий переказ твору від імені Тані, або від імені Ніни. (на вибір) .
Дослідити: за допомогою якої мови спілкуються люди, які не бачать, і які не чують