Комунальна організація (установи, закладу)
«Шосткинська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №4
Шосткинської міської ради Сумської області»
« Добираю
близькі за значенням слова»
Підготувала
вчитель початкових класів
Кондратенко А.В.
2019 рік
Тема. Добираю близькі за значенням слова
Мета:
Навчальна: Розширити поняття учнів про слова, близькі за значенням,
ознайомити з терміном «синонім», вчити учнів розпізнавати слова з близьким за значенням, виробляти вміння добирати синоніми з метою вдосконалення зв’язного мовлення.
Розвивальна:Розвивати мовлення учнів, критичне мислення , творчі здібності, увагу, формувати компетентність спілкування рідною мовою.
Виховна: Виховувати інтерес до слова, бережливе ставлення до живої природи.
Обладнання:картини із зимовим пейзажем, презентація, картки для проведення лінгвістичної естафети, цеглинки Лего.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі : мовно- літературна, соціальна, природнича.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу
Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе усіх на звичайний урок.
Зручніше сідаємо,
Урок рідної мови розпочинаємо.
2. «Цеглинки настрою»
- Діти, покажіть за допомогою "цеглинки", з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок.
- Я бажаю вам, щоб гарний настрій допоміг вам працювати і не залишив вас до кінця уроку.
3. Бесіда
- З якими словами ми ознайомилися попереднього уроку?
- Наведіть власні приклади.
4. Лінгвістична естафета « Мікрофон»
(Учні по черзі швидко називають протилежне за значенням слово)
Радість - …, чисто -…, мороз - …, сміється - …, великий - …, літо - …, плакати -…, білий -…, праця -…, весело - … .
5. .Відгадування загадки.
Чудо-сани прилетіли, скакуни в тих санях білі,
В санях тих живе цариця - білокоса, білолиця.
Рукавом махає - сріблом все вкриває.
-Отже, сьогодні ми підемо в гості до зими.
6.Гра «Павутинка»
(слайд 3 картинка зима).
- Дібрати слова, що пов’язуються, асоціюються у вас із цим словом.
7. Каліграфічна хвилинка
З з Зз зи им ма зима
Складіть красиві речення про зиму.
8. Словниковий диктант.
9. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлення зі словами. До нас завітають слова , які про одне й те саме говорять по – різному. Ми будемо вчитися добирати слова, близькі за значенням; замінювати синоніми у зв`язному мовленні.
II. Основна частина
*Читання тексту. Робота в парах.
* Визначення пар слів, близьких за значенням.
-Знайдіть поміж виділених у тексті слів близькі за значенням.
-Навіщо такі слова використовують у мовленні?
- Запишіть слова парами в зошит.
* Читання тексту вправи 3
- Навіщо павичу такий хвіст?
2) Виконання вправи 4
- Спишіть виділені в повідомленні Гаджика речення.
- Підкресліть слова , близькі за значенням до поданих.
- Запишіть утворені пари слів.
Фізкультхвилинка. Репортаж із лісу.
2. Продовження роботи над темою
- На уроці ми спробуємо озвучити неповторний чарівний світ зими, а також познайомимось зі словами, за допомогою яких наша мова стає ще яскравішою, прекраснішою, виразнішою, співучнішою, багатшою.
1. Робота над віршем.
-Прочитайте вірш. Випишіть слова, близькі за значенням.
Йдуть школярі раненько в клас.
День покоротшав на годину.
Тікає літечко від нас
в зав'югу, в стужу, в хуртовину...
(Зав’юга, стужа, хуртовина)
- Які ці слова за значенням? Доведіть.
- Так, дійсно, ці слова близькі за значенням. Вони ніби сини однієї матері, через це й називаються "синоніми".
- То які слова називаються синонімами?
( Виведення учнями правила.)
Синоніми – це слова, близькі за значенням.
2.Робота в групах
Добери до поданих слів синоніми. Запиши за зразком.
І група:
Говорить, будинок.
ІІ група:
Дорога, веселий.
III група:
Великий, біжить.
IV група:
Сміливий, абетка.
V група:
Сміється, дітвора.
Зразок.
Думає, міркує, гадає.
3.Перевірка та оцінювання самостійної роботи. ( За допомогою цеглинок Лего)
4.Словесне малювання.
Лунає аудіо запис співу птахів у лісі.
Оскільки ви справились із завданням, то давайте спробуємо якомога точніше описати зовнішній вигляд пташки, яку вважаєте найяскравішою у зимовому лісі.
( На слайді малюнки снігура, омелюха)
( Можливі варіанти «портретів»)
Снігур- малинова сорочка та чорний капелюшок;
Омелюх-бежевий костюмчик із строкатим жовто-чорним оздобленням, на голові- модний чубчик).
- А тепер постежте за нашими добрими сусідами - горобчиками. Ці пташки хоч і не мають яскравого пір’ячка, але ж по-своєму гарні і привабливі. Чим вони вам подобаються? (рухливі, меткі, верткі, жваві, моторні)
- Як назвемо слова, які ви тільки що дібрали?
Складіть і запишіть речення про пташок з утвореними словами.
5. Робота в парах.
Доберіть і запишіть слова, близькі за значенням до слова щебече.
III. Заключна частина.
Вправа «Кольорова рефлексія»
( В учнів – цеглинки трьох кольорів)
Підніміть цеглинку того кольору , що означає :
Зелена цеглинка - я задоволений уроком, він був корисним для мене , я багато, з користю працював на уроці. Я розумів усе, про що йшлося на уроці.
Жовта цеглинка- урок був цікавим, здебільшого, корисним, я брав активну участь у ньому, зміг виконати багато завдань. Під час уроку мені було досить комфортно.
Червона цеглинка- що користі від уроку я отримав мало, розумів небагато з того, про що йшлося на ньому, до відповідей готовим не був.
С. 42, впр. 12; повторити правила.
Збіг наш урок, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду у нас багато кроків,
І цікавих, важливих уроків.