Урок читання
Тема. В. Сухомлинський «Кінь утік…», «Гвинтик».
Мета: удосконалювати читацькі навички учнів, вчити визначати головну думку твору, уміння висловлювати оцінні судження про вчинки героїв; розвивати мислення, мовлення; виховувати почуття дружби.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вправи на удосконалення читацьких навичок.
(На дошці прикріплені картки зі словами. Учням потрібно скласти з них прислів’я і визначити, що спільного у них).
Слова для карток: 1) вірного, без, велика, друга, туга; 2) міцне, корінням, дерево, друзями, а, людина; 3) май, нових, старих, не , забувай, друзів.
Прислів’я:
-
Без вірного друга велика туга.
-
Дерево міцне корінням, а людина –друзями.
-
Нових друзів май, старих не забувай.
- Про що ці прислів’я?
-Доберіть спільнокореневі слова до слова друг.
- Доберіть синоніми до слова друг.
- Доберіть антоніми до слова друг.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Чи маєте ви друзів? Кого вважаєте справжнім другом?
- Уявіть, що друг передав вам під час уроку записку. Як ви вчините?
- Про аналогічну ситуацію прочитаємо в оповіданні В. Сухомлинського «Кінь утік…», а про вашого ровесника йдеться в оповіданні «Гвинтик».
ІV. Робота над оповіданням «Кінь утік…»
-
Словникова робота.
-
Який синонім до слова таємниця можна дібрати? (секрет).
-
Первинне сприйняття твору.
Учні читають самостійно оповідання і відповідають на запитання:
-
Чи так, як ви міркували, вчинив Віталик?
-
Аналіз змісту оповідання.
(Учні читають текст уголос).
-
У якому класі навчалися діти? Про який урок йдеться в оповіданні? Хто сидів на останній парті? Хто кинув Віталикові записку7
-
Вибіркове читання.
-
Яка думка промайнула у Віталика, коли побачив записку7
-
Як вчинив Віталик?
-
Прочитайте, що йому на це сказав вчитель.
-
Чи засоромився хлопчик?
-
Як однокласники відреагували на вчинок Віталика?
-
Чи зрозумів Віталик, що вчинив недобре? Доведіть це рядками тексту.
-
Характеристика дійових осіб.
-
Чиї вчинки ви схвалюєте? Чому? Чиї вчинки у вас викликають обурення?
-
Чи справжніми друзями були Віталик і Петрик? Хто порушив добрі стосунки?
-
Розгляньте малюнок у підручнику . Розпізнайте на малюнку дійових осіб. Про що вони розмовляють?
-
Творче завдання.
-
Як ви гадаєте, чи зуміють хлопчики зрозуміти один одного? Чи товаришуватимуть далі?
-
Складіть своє продовження оповідання.
-
Висновки.
-
Які почуття виникли у вас після читання оповідання?
-
Які поради ви дали б хлопчикам?
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Робота над оповіданням «Гвинтик».
-
Слухання оповідання. (читає вчитель)
-
Хто дійові особи цього оповідання?
-
Читання твору учнями. Аналіз змісту.
-
Вибіркове читання.
-
Прочитайте, як Юрко виправдовувався перед батьком.
-
Прочитайте історію, яку розповів батько.
-
Як ви гадаєте, чому батько не сварив сина?
-
Визначення головної думки оповідання.
-
Від чого застерігає автор?
-
Який висновок ви для себе зробили?
-
Зачитайте речення, у якому висловлена головна думка.
-
Послухайте прислів’я. Яке з них може бути заголовком цього оповідання?
-
Людина трудом славиться.
-
Кінець діло хвалить.
-
Не той друг, що медом маже, а той, що правду каже.
-
Розвиток зв’язного мовлення.
-
Поміркуйте, що буває, коли хтось забуде про маленький гвинтик.
VІІ. Підсумок уроку.
-
З якими оповіданнями ви познайомилися на уроці?
-
Що потрібно робити, щоб мати вірних друзів?
-
Які прислів’я ви запам’ятали?
VІІІ. Домашнє завдання.
Знайти і вивчити 5 прислів’їв про дружбу.