Це урок застосування знань, умінь і навичок учнів. Головна його мета -вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору.Передбачається проведення літературного диктанту, виконання самостійної роботи за картками-путівниками (письмово).
Шахтарська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Великоновосілківської районної ради
Донецької області
Конспект уроку
із зарубіжної літератури
в 7 класі
«Вальтер Скотт. «Айвенго».
Система образів роману »
Учитель зарубіжної літератури
та російської мови
Акимова Олена Олександрівна
Тема. Вальтер Скотт. «Айвенго». Система образів роману
Мета: працювати над вдосконаленням уміння цілісно сприймати твір великого обсягу, вільно орієнтуватися в тексті; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; розвивати вміння самостійно в комплексі застосовувати знання, уміння, навички; виховувати культуру писемного мовлення.
Обладнання: портрет Вальтера Скотта, ілюстрації до роману «Айвенго», картки-путівники.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок учнів.
Хід уроку
І. Організація початку роботи: створення психологічної атмосфери уроку, включення учнів у діловий ритм; формування мети й завдань уроку, очікуваних результатів
ІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок, необхідних для творчого застосування( на вибір вчителя)
1.Повторення понять «історичний роман», «історичний колорит із наведенням прикладів з тексту.
2. Літературний диктант:
– Жанр роману В. Скотта «Айвенго»…(історичний)
– Країна і час, що описав В. Скотт у творі…(Англія ХІІ ст.)
– Історичні події, які покладено в основу роману…(протистояння англосаксів і норманів)
– Національності, що описує автор у творі …(нормани, англосакси, євреї)
– Він правив Англією за відсутності Ричарда Левове Серце… (принц Джон)
– Лицар, який приховував своє обличчя на турнірі… (Айвенго)
– Королевою кохання і краси на турнірі обрали…(Ровену)
– Ім’я, під яким виступав на лицарському турнірі Айвенго…(«Позбавлений спадщини»)
– Коня й збрую для Айвенго допоміг дістати…(Ісаак)
– Вона взялася рятувати пораненого Айвенго.. (Ребекка)
– Замок Фрон де Брефа підпалила…(Ульріка)
– Те, про що Річард Левове Серце просив у Седріка… (простити сина)
3.Елементи сюжету роману «Айвенго»
Зав’язка – зустріч героїв: пріора Еймера, Бріана де Буагільбера, Ісаака, Айвенго, переодягненого пілігримом, в будинку Седріка Сакса
Розвиток подій – а) турнір в Ашбі; б)саксонці у полоні норманів у замку Фрон де Бефа; в) штурм замку Фрон де Бефа Локслі(Робін Гуд) та Чорним лицарем (Річард Левине Серце); г) суд над Ребеккою .
Кульмінація – поєдинок між Айвенго та Буагільбером.
Розв’язка – смерть Буагільбера, повернення престолу Річарду, одруження Айвенго та Ровени.
4. Система образів
Нормани: король Річард, принц Джон, Бріан де Буагільбер, Фрон де Беф, Моріс де Брасі, пріор Еймер.
Саксонці: Седрік Сакс, Ательстан, Ровена, Айвенго, Ульріка.
Слуги Седріка: Гурт, Вамба.
Розбійники: Локслі, Мельник, абат Тук.
Євреї: Ісаак, Ребекка .
ІІІ. Застосування знань, умінь, навичок
Виконання самостійної роботи за картками-путівниками (додаток№1) - письмово
IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Бесіда:
V. Інформація про домашнє завдання
1. Скласти план характеристики Айвенго.
2. Читати повість В.Бикова «Альпійська балада».
Додаток №1
Картка №1
Продовжити розповідь про героя за таким початком:
На допомогу:
- Де вперше в романі ми зустрічаємося з Локслі?
– Як він поводить себе під час змагань лучників?
- Які риси характеру можемо визначити, згадавши турнір в Ашбі?
– Де зустрічаємо його вдруге?
- Як характеризують героя його вчинки.
Картка №2
Картка №3
Намалювати щит Айвенго
*Чому саме такий девіз обрав герой?
*Чи відповідав він вдачі лицаря?
Картка №4
*Скласти схему-характеристику Айвенго.
*Зробити висновок, чому саме цей лицар став головним героєм роману В.Скотта.
Картка №5
*Довести, що Седрік Сакс виступає в романі «Айвенго» захисником стародавніх звичаїв і традицій.
* Скласти схему-характеристику цього лицаря
Картка №6
*Кого з героїв роману «Айвенго», прибічників принца Джона, можна зобразити таким малюнком?
*Прокоментувати уривок з твору:
« - Оце воістину суд Божий,- мовив великий магістр, звівши очі до неба…»
* Скласти схему-характеристику цього героя. Зробити висновок
Картка №7
*Порівняти образи Ровени та Ребеки за такими характеристиками:
Ровена Ребека
Спільне?
Відмінне?
* Зробити висновки
Картка №8
*Порівняти образи Айвенго та французького лицаря Роланда за такими характеристиками:
Айвенго Роланд
Спільне?
Відмінне?
* Зробити висновки