УРОК З ВОЛЕЙБОЛУ
Варіативний модуль: «Волейбол» (5-й рік вивчення)
Тема уроку: Прямий нападаючий удар та взаємодія гравців передньої та задньої ліній під час атакуючих та захисних дій.
Тип уроку: урок удосконалення.
Мета: сприяти фізичному удосконаленню учнів засобами волейболу та розширення обсягу рухових навичок.
Завдання уроку:
- ознайомити з технікою пересування та керуванням гіробордом;
- розучити комплекс базових рухів з черлідінгу та виконати піраміду другого рівня 1,5 зросту (дівчата) та комплекс вправ з прапорами (юнаки);
- повторити офіційні жести прапором судді на лінії;
- удосконалити техніку виконання прямого нападаючого удару з власного підкидання, з накиданням партнера, з передачі партнера;
- поглибити розуміння техніки виконання прямого нападаючого удару.
- формувати поняття щодо зміцнення здоров’я, правильному формуванню і всебічному розвитку організму, забезпечення високого рівня фізичного стану, працездатності протягом всього періоду навчання.
- виховання морально-вольових якостей: дружби, взаємодопомоги, відповідальності, почуття колективізму та командної взаємодії;
- виховання інтересу, потреби і звички до систематичного виконання фізичних вправ.
- сприяти розвитку фізичних якостей – швидкості, сили, стрибучості, витривалості, координовані рухи, швидкість реакції, узгодження рухових дій, здатності до довільного розслаблення м'язів, вестибулярної стійкості.
- учні повинні знати: комплекс базових рухів з черлідінгу (дівчата) та комплекс вправ з прапорами (юнаки);
- учні повинні вміти: виконати прямий нападаючий удар з власного підкидання, з накиданням партнера, з передачі партнера та керувати гіробордом.
Місце проведення: спортивна зала.
Рівень комфорту: t – 19° С при 30% вологості, 200 Люкс.
Обладнання: саморобні обтяжувачі на ноги та руки 0,5 кг – дівчата, 1 кг – хлопці на кожного учня, волейбольна сітка, м’ячі волейбольні на кожного учня, гіроборд – 2 шт., фішки – 6 шт., саморобні прапорці з труби поліпропіленової по два на кожного юнака, саморобні помпони з поліетилену по два на кожну дівчину жовтого та синього кольору.
Електронні дидактичні матеріали:
- фотоматеріали: комплекси вправ черлідінгу, комплекс вправ з прапорами; жести прапором судді на лінії; малюнки техніки виконання прямого нападаючого удару по м'ячу з власного підкидання на місці, в стрибку, з розбігу;
- відеоматеріали: техніка виконання прямого нападаючого удару;
- аудіозапис: музичний супровід;
- конспект уроку.
Технічні засоби: презентер, аудіосистема, планшет з доступом до Інтернету, проектор.
Програмне забезпечення: Dartfish Express, Winamp, MX Player, Padlet, S Health і Light Meter.
Перед початком уроку вчитель за допомогою вбудованих датчиків і програм S Health і Light Meter вимірює показник температури, вологості повітря і рівень освітлення спортивного залу.
Хід уроку
№ |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
I. Підготовча частина (12 хв) |
|||
1. |
Організуючі вправи Шикування, привітання, повідомлення завдань уроку. Опитування самопочуття учнів |
30 с |
Перевірка наявності та охайності спортивної форми. Мобілізація уваги учнів, спрямувати їх на розв’язання завдань уроку. Учні, які звільнені від занять, залучаються до уроку як помічники |
2. |
Перевірка домашнього завдання |
30 с |
Учитель перевіряє виконання домашнього завдання за допомогою планшета і віртуальної інтерактивної дошки Padlet. ДЗ може бути виконано на вулиці, в приміщенні або в спортивному залі та містити текст, презентації, фотографії або відео виконання вправ |
|
|||
3. |
Техніка безпечної поведінки на уроці |
30 с |
До заняття допускаються учні без ланцюжків, годинників та інших прикрас. Виконувати вправи за командою вчителя чітко й правильно. При виконанні передач двома руками зверху та прийомів м’яча двома руками знизу слід звертати увагу на правильну постановку рук, застосуванням стійки волейболіста та правильного пересування учнів по майданчику. Звертати увагу на політ м’яча під час знаходження в зоні удару. Слідкувати за своїм самопочуттям, якщо під час уроку стан погіршився, то треба повідомити учителя. Під час виконання вправи учнем не відволікати його |
4. |
Теоретико-методичні знання |
1 хв |
Сьогодні ми розучимо комплекс базових рухів з черлідінгу для дівчат. Черлідінг – це сегмент спортивної та розважальної індустрії, що швидко розвивається: з одного боку це барвисте шоу, доповнюючи спортивне дійство, з іншого – самостійний вид спорту. Є різні направлення, ми розглянемо напрямок Чір – елементи спортивної гімнастики та акробатики, побудова пірамід і танцювальні перестроювання під зичні кричалки. Також ми будемо використовувати такий пристрій як гіроборд. Це вдале поєднання персонального транспорту і генератора позитивних емоцій, втілені в цьому сучасному засобі пересування |
5. |
Вимірювання ЧСС. Візуальний контроль |
30 с |
Норма – 15 ударів за 10 с. Учні з підвищеним серцебиттям переходять в спеціальну групу |
6. |
Організуючі команди і вправи: рівняйсь, струнко, поворот праворуч, обхід |
30 с |
Слідкувати за чітким виконанням вправи. |
Розділення учнів на дівчат і юнаків по групах. Всі вправи виконуються фронтально з музичним супроводом та демонстрацією фотокомплексу вправ черлідінгу та комплексу вправ з прапорами за допомогою программ Winamp, MX Player та проектору і аудіосистеми за допомогою презентера |
|||
7. |
Комплекс базових рухів з черлідінгу напрямку Чир (8 хв.) Дівчата одягають обтяжувачі на руки 0,5кг і виконують 2-3 рази кожну вправу під музичний супровід та розучують кричалки
|
||
|
Вправа 1. Руки на стегнах. Кисті рук знаходяться в положенні «кулак» і впираються в тазові кістки, тильні сторони кистей спрямовані вперед Вправа 2. Класп Пальці рук сплетені так що всі пальці з'єднані разом і охоплюють іншу кисть Вправа 3. Клєп Робиться ударами кистей одна об одну в положенні клинок |
Вправа 1. Вправа 2. Вправа 3. |
|
Вправа 4. Кинджали Великі пальці розташовані навпроти і суглоби пальців спрямовані вгору Вправа 5. Лоу Ві Прямі руки розташовані «в сторони-вниз» під кутом приблизно 30 градусів до вертикалі. Тильні сторони кистей спрямовані вниз Вправа 6. Хай Ві Прямі руки розташовані «в сторони-вгору» під кутом приблизно 30 градусів до вертикалі. Тильні сторони кистей спрямовані вгору |
Вправа 4. Вправа 5. Вправа 6. |
||
Вправа 7. Хай тачдаун руки витягнуті вгору в одну лінію з корпусом, лікоть знаходиться над плечем, кисть над ліктем. Тильні сторони кистей спрямовані назовні (в різні боки) Вправа 8. К Комбінований рух: права рука в положенні «ХАЙ ВІ», ліва рука спрямована вправо і знаходиться в положенні «ЛОУ ВІ» Вправа 9. Панч Комбінований рух: ліва рука в положенні «Хай тачдаун», права рука в положенні «руки на стегна» |
Вправа 7. Вправа 8. Вправа 9. |
||
Вправа 10. Ел Комбінований рух: права рука в положенні «Т», ліва рука – у положенні «Хай тачдаун» Вправа 11. Лоу тачдаун Прямі руки витягнуті вертикально вниз і притиснуті до корпусу. Тильні сторони кистей спрямовані назовні (в різні боки) Вправа 12. Випад назад Руки на стегнах притиснуті до корпусу, ногу винести вперед |
Вправа 10. Вправа 11. Вправа 12. |
||
Вправа 13. Ломане Т Зігнути руки в ліктях з положення «Т», при цьому кисть знаходиться на одній лінії з плечем. Тильні сторони кистей спрямовані вгору. Вправа 14. Діагональ Комбінований рух: права рука в положенні «ХАЙ ВІ», ліва рука – у положенні «ЛОУ ВІ». Вправа 15. Випад у бік Руки на стегнах притиснуті до корпусу, ногу винести у бік. |
Вправа 13. Вправа 14. Вправа 15. |
||
Вправа 16. Лук і стріла Комбінований рух: права рука в положенні «Т», ліва рука - в положенні «ламана Т». Вправа 17. Т прямі руки розташовані в сторони. Тильні сторони кистей спрямовані вгору |
Вправа 16. Вправа 17. |
||
|
|||
Поєднання всіх вправ у комплекс |
4-5 разів |
Рухи повинні виконуватися сильними прямими руками, чітко, різко, швидко, синхронно |
|
Виконання піраміди другого рівня складності в 1,5 зросту |
1-2 рази |
|
|
8. |
Комплекс вправ з прапорами для хлопців. Учні одягають обтяжувачі на руки вагою 1кг. Після виконання трьох вправ вчитель демонструє офіційні жести прапором судді на лінії і учні повторюють його (8 хв.) |
||
|
Вправа 1.
В. п. – о. с., руки з прапорами внизу. |
4 рази |
|
|
Вправа 2. В. п. – о. с., руки з прапорами в боки. 1 - випад правою вперед, поставити прапори на коліно; 2 – в. п.; 3-4 теж саме іншою ногою |
6 разів |
|
|
Вправа 3. В. п. – ноги нарізно, руки з прапорами вгору. 1 – нахил вперед, руки з прапорами вниз, видих; |
6 разів |
|
|
Вправа 4. В. п. – о. с., руки з прапорами вниз. 1- присісти, руки вперед; 2 - в. п. 3 - присісти, руки вперед; 4 в. п. |
6-8 разів |
|
|
Вправа 5. В. п. – ноги нарізно, руки з прапорами вперед. 1 – поворот наліво, ліву руку з прапором в сторону, подивитися на прапор; |
6 разів |
|
|
Вправа 6. В. п. -– о. с. |
6 разів |
|
|
Вправа 7. В. п. – руки з прапорами в боки. |
6 разів |
|
|
Вправа 8. В. п. – сидячи ноги нарізно, руки з прапорами вгору. |
6 разів |
|
|
Вправа 9. В. п. – о. с., руки з прапорами донизу. 1 – ліву руку в сторону; 2 – праву руку в сторону; 3 – ліву руку донизу; 4 – праву руку донизу |
4-6 разів |
|
|
Офіційні жести прапором судді на лінії |
||
|
Вправа 1. М’яч на площадці Вправа 2. М’яч за площадкою Вправа 3. Торкання м’яча Вправа 4. М’яч за або заступ будь-кого з гравців під час подачі Вправа 5. Неможливо прийняти рішення |
5 разів |
Указати прапорцем вниз
Підняти прапорець вертикально
Підняти прапорець і торкнутись його верхівки долонею вільної руки Махати прапорцем над головою та вказувати на антену або відповідну лінію
Підняти та схрестити обидва передпліччя перед грудьми |
|
|
||
9. |
Команда «Кроком руш». Ходьба із вправами на відновлення дихання. Учні знімають обтяжувачі з рук |
30 с |
Група рухається колоною по одному |
II. Основна частина (28 хв) |
|||
1. |
Шикування в дві шеренги через волейбольну сітку |
30 с |
Фронтальний метод. Учні одягають обтяжувачі на ноги вагою 0,5 кг – дівчата, |
2. |
Вправи з м’ячами:
|
4 хв 8-10 разів
8-10 разів
8-10 разів
8-10 разів
8-10 разів
8-10 разів |
Вправи виконувати в парах. Чітка передача м’яча.
Чітка передача. Стежити за стійкою гравця. |
3. |
Відпрацювання техніки виконання прямого нападаючого удару по м'ячу з власного підкидання (як при верхній прямій подачі) на місці |
1,5 хв |
Демонстрація малюнка виконання прямого нападаючого удару по м'ячу з власного підкидання |
4. |
У стрибку |
2 хв |
Демонстрація малюнка виконання прямого нападаючого удару в стрибку |
5. |
З розбігу |
2 хв |
Демонстрація малюнка виконання прямого нападаючого удару з розбігу |
6. |
Відпрацювання техніки виконання прямого нападаючого удару з накиданням партнера |
2 хв |
|
7. |
Учитель за допомогою планшета та програми Dartfish Express під час виконання прямого нападаючого удару з передачі партнера знімає техніку та показує учню помилки та різні недопрацювання
Розкадровує техніку виконання прямого нападаючого удару у дівчат та надає аналіз виконання вправи
Розкадровує техніку поетапного виконання прямого нападаючого удару у хлопців та надає аналіз виконання вправи |
||
8. |
Відпрацювання техніки виконання прямого нападаючого удару з передачі партнера |
7 хв |
|
9. |
Вимірювання ЧСС |
30 с |
Аналіз навантаження на уроці |
10. |
Перешикування учнів у дві колони |
30 с |
Поточний метод |
11. |
Естафета з використанням гіробордів
|
4 хв |
Учні повинні на швидкість об’їхати фішки
|
Хлопці діляться на дві волейбольні команди та відпрацьовують взаємодією гравців передньої та задньої лінії під час атакуючих та захисних дій з виконанням прямого нападаючого удару. Дівчата вболівають за них і демонструють комплекс вправ |
|||
12. |
Навчально-тренувальна гра «Напад-Захист» |
4 хв |
Команда в ігровому розташуванні. Гравець зони 1 готовий виконати подачу. На іншій стороні майданчика нападники, кожен із м’ячем у руках, стоять у зонах 4, 3 та 2, той, хто пасує – у зоні 2. Після подачі гравці виконують зміну місць на передній і задній лініях, перелаштовуються на захисні дії за раніше домовленим тактичним планом. Як тільки м’яч перелетів після подачі сітку, нападники виконують почергово нападаючі удари із зони 4, 3, 2. Після цього команда виконує зміну місць і все повторюється |
III. Заключна частина (5 хв) |
|||
1 |
Перешикування в коло та виконання вправ на відновлення дихання |
50 с |
Темп – повільний, слідкувати за диханням. |
2 |
Використання рекреативних та психорегулятивних методик Кінезіологічні вправи
Дихальна гімнастика
Тілесно-орієнтована терапія |
2 хв |
Вправа «Імпульс» Всі учасники стають в коло і беруться за руки. «Зараз за моєю командою ми відправимо імпульс любові і доброти. Я тисну руку моєму сусідові справа, він своєму сусідові справа і т. ін., поки цей імпульс не повернеться до мене. Дуже важливо робити цю вправу посміхаючись, уявляючи, що через вас дійсно проходить імпульс, який робить вас щасливішими і ви, примножуючи, посилаєте його далі. Потім ми повторимо вправу в зворотну сторону. А зараз найголовніше! Імпульс піде від мене одночасно відразу в обидві сторони. І на кого він зійдеться – буде найщасливішою людиною, принаймні, на сьогоднішній день». «Стримай сніжинку» Учасники отримують по маленькій грудочці вати. Її потрібно розпушити так, щоб можна було подути, і вона б летіла, як пушинка. Завдання учасників – не дати впасти «сніжинці», весь час утримуючи її в повітрі. Вправа "Мийна машина" Всі учасники стають у дві шеренги обличчям один до одного. Перший учень стає "машиною", останній – "сушаркою". "Машина" проходить між шеренгами, всі її миють, погладжують, дбайливо і акуратно потирають. "Сушарка" повинна її висушити – обійняти. Той, хто пройшов "мийку", стає "сушаркою", з початку шеренги йде наступна "машина» |
3 |
Перешикування в одну шеренгу. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання |
1 хв |
Рефлексія. Відзначити дітей, які виявили найбільшу активність та старанність |
4 |
Вимірювання ЧСС |
30 с |
Норма – 45 ударів за 30 с |
5 |
Домашне завдання |
30 с |
Відзняти виконання прямого нападаючого удару на смартфон і розмістити відео на інтерактивній дошці класу Padlet |
6 |
Організований вихід із залу |
10 с |
У колоні по одному |