5 клас. Українська література
Тема: Василь Королів-Старий. Короткі відомості про письменника та його фантастичні казки.
Мета: ознайомити учнів із творчістю та життєвим шляхом
В. Королева- Старого і його фантастичними казками;
виховувати вміння уявляти прочитаний матеріал, фантазувати;
розвивати уяву, логічне мислення, культуру зв'язного мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь про життя письменника (матеріал для вчителя)
Василь Королів-Старий (справжнє ім’я — Василь Костьович Королів) народився в с. Ладан Прилуцького повіту на Полтавщині 4 лютого 1879 р. Навчався в Полтавській духовній семінарії, продовжив освіту в Харківському ветеринарному інституті. Працював ветеринарним лікарем, видав популярний посібник з ветеринарії.
Згодом журналістика та видавнича справа стали основними в діяльності молодого літератора: він працював редактором у видавництві «Час», редагував журнал «Книгар». Після революційних подій в Україні на початку XX століття, 1919 р. Королів-Старий емігрував до Чехословаччини, де викладав в Українській сільськогосподарській академії і водночас займався літературною творчістю. За кордоном почав писати й художні твори. У 20-ті роки з-під його пера виходять художні твори: роман «Хмелик» (Прага, 1920), збірка казок «Нечиста сила» (Київ, 1923), п’єса-казка «Русалка-жаба» (Львів, 1923) та ін.
Найповніше розкрився талант письменника в збірці казок «Нечиста сила». Автор вирішив оживити спогади свого дитинства, переосмислити образи фольклорно-казкових представників «неіснуючого, невидимого світу», по-новому зобразити персонажів української міфології, зокрема «нечисту силу».
Майже чверть століття письменник перебував за межами України. Його долю розділила і дружина — українська письменниця Наталена Королева. Свій життєвий і творчий шлях Василь Королів-Старий завершив у містечку Мельник (Чехія) 11 грудня 1943. (З Інтернету)
2. Короткі відомості про фантастичні казки В. Королева-Старого
Фантастичні казки Василя Королева-Старого подібні до народних казок. Однак літературна казка має свої особливості, що відрізняють її від народної. Читач бачить те, що відбувається, очима автора, який ділиться з нами життєвими спостереженнями. Так, мудрий погляд Королева-Старого на життя вчить читачів справедливо оцінювати вчинки казкових героїв, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті. Ще одна особливість літературної казки — нетрадиційна для жанру казки мова зі сталими зворотами, а індивідуальна, авторська. У Королева-Старого вона витончена, шляхетна й трохи іронічна. Без сумніву, Королів-Старий — талановитий письменник.
У казці «Хуха-Моховинка» головними героями виступають міфічні істоти. Згідно з повір’ями наших предків, Хуха — міфічна істота, пухка, як мох, інколи з’являлась перед очима людей, коли, добре натомившись, вони казали: «Хух!».
3. Гра «Казка про фантастичні пригоди»
Клас ділиться на команди (4-6 учнів). Учні самостійно обирають фантастичний персонаж (фея, лісовик, домовик тощо), по одному на кожну команду . Це буде головний герой казки. Далі вони складають фантастичну казку про його пригоди за орієнтовним планом:
1. Опис головного героя (його зовнішність, магічні вміння).
2. Місце перебування (описати місцевість, де живе герой).
3. Пригоди героя (описати події або ситуації, у яких брав участь герой).
4. Друзі/помічники (другорядні герої, які йому допомагали).
5. Добра кінцівка (чим завершились пригоди героя).
( За бажанням можна намалювати портрет).
Час складення казки — 10-15 хв, перемагає та команда, яка краще впорається із завданням.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Фантастичні казки приваблюють нас своєю незвичністю. За допомогою казкових персонажів та їхніх магічних властивостей вони демонструють нам, як треба чинити в різноманітних ситуаціях.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати казку «Хуха-Моховинка». Намалювати Хуху - Моховинку.